01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Obchodníci s elektřinou míří do obcí

Na elektrárenském trhu se dnes - občas i dost tvrdě - bojuje o každého zákazníka. Starostové jsou však poměrně opatrní. Vždyť ti uspěchaní již v některých případech neudělali stoprocentně výhodný krok. Nejde totiž jen o cenu elektřiny, kterou firmy nabízejí, ale stále větší důležitost mají energetické služby, které jsou součástí nabízených balíčků.

Na střeše solární kolektory, dvanáct tepelných čerpadel. Už na první pohled je zřejmé, že v Domově pro seniory v šumavské obci Stachy - Kůsov se ředitel Ladislav Gál své "malé energetice" na plný úvazek věnuje. Tepelná čerpadla dokáží vytápět celý areál, jehož provozovatelem je Jihočeský kraj, až do venkovní teploty minus pět stupňů, pak se do minus osmi podělí o tuto práci s plynovými kotli a při ještě větším mrazu už všechno jede pouze na plyn. Předpokládané úspory už se potvrzují, ale ředitel Gál se s tím nespokojuje. Energetický auditor je u něho běžným návštěvníkem, na řadě jsou totiž další záměry, například fotovoltaika a hodně si slibují také od zamýšlené kogenerační výroby tepla a elektřiny.

Města a obce i jejich sociální a školská zařízení zajímají po plném otevření elektrárenského trhu také obchodníky s elektřinou. Chodí nabídky, slibují pěti až desetiprocentní úsporu na nákladech. "Vyhodnotíme to," říká ředitel Gál. "Možná pak ale zůstaneme i u té firmy, kde jsme dosud - pokud svou nabídku upraví. Vždyť dobrý zákazník by samozřejmě měl mít výhody," dodává s úsměvem.

Co jde v malém, může být daleko efektivnější ve velkém. V nedalekých Horažďovicích obhospodařují městský majetek v hodnotě dvou miliard korun, městu patří rozsáhlý bytový fond, energeticky náročný je například městský bazén. Jak potvrdila starostka Jindřiška Jůdová, v této etapě prověřují všechny reálné možnosti alternativních zdrojů a úspor. Do hledání případného nového dodavatele elektřiny se však zatím nepustili.

PROVĚŘIT, NESPĚCHAT

Radnice mají dobré zkušenosti s veřejnými obchodními soutěžemi. Například v Olomouci tímto způsobem dosáhli více než 1,9milionové úspory u nové smlouvy s mobilním operátorem. Soutěž vyhlásili i na dodávku elektřiny. Jako jednu z podmínek si dali, aby uzavřel s městem a většinou jeho příspěvkových organizací jednu smlouvu, nikoliv s každou organizací zvlášť. Olomoucký magistrát nyní platí ročně za dodávky elektrické energie do budov, které využívají úředníci, přes 6 milionů korun. Dalších víc než 10 milionů korun elektřina stojí základní a mateřské školy. Roční úspory si představují minimálně desetiprocentní. S dodavatelem podepíší smlouvu jenom na rok, pak bude vypsán další tendr. Prostřednictvím tendrů na dodavatele elektřiny se snaží snížit výdaje i řada dalších měst. Prostějov díky tomu loni zaplatil novému dodavateli za elektřinu pro veřejné osvětlení přes dva miliony korun, což bylo o 13 % méně, než by uhradil původnímu. Hledání dodavatele elektřiny prostřednictvím soutěže se uskutečňuje v různých podobách po celé republice. Například Dopravní podnik měst Mostu a Litvínova, největší dopravce v regionu, letos odebírá elektřinu od společnosti Lumius, v příštím roce to bude United Energy Trading ze skupiny J&T. Soutěž na odběr elektřiny pro tramvajovou dopravu, dílny a administrativní prostory vyhlašuje tento Dopravní podnik každoročně.

CO NABÍZEJÍ VELCÍ

"V naší zákaznické hierarchii jsou obce a města na špičce," ujišťuje Vladimír Vácha, tiskový mluvčí E.ON ČR. "Naše motto zní: Starosta není jenom zákazník." Podle jeho slov zřídil E.ON Česká republika jako jediná energetická společnost v celé Evropě útvar, věnující se především a téměř výhradně péči o obce a města a komunikaci s nimi s názvem Oblastní management. V posledních dvou letech se mu podařilo významně zlepšit vzájemnou výměnu informací, vydává pro obce zpravodajský magazín komunal.info, organizuje pro představitele samospráv semináře, vyřizuje pro ně žádosti o sponzoring, pomáhá jim v orientaci v nestandardních situacích, a je pro ně i jakýmsi ombudsmanem. Zavádí a pomáhá zavádět v obcích a městech nové služby, jako například správu veřejného osvětlení apod.

Komunální energetika má však své specifické problémy. Podle poznatků společnosti E.ON ji významně ovlivňuje cyklus volebních období a změny preferovaných investic po volbách, nedostatek finančních prostředků na zlepšení situace a v neposlední řadě také nezájem ve vedení obcí. "Nárůst nákladů na energie se mnohdy pokouší řešit tím, že rádi a pocitem úlevy skočí na lep nabídce zdánlivě výhodných cen energií, místo aby intenzivně hledali úspory a koncepčně přistupovali k problematice. Velké mezery jsou také ve společném řízení spotřeby v zřizovaných organizacích, zejména ve školách. Mnohdy v jejich vedení sedí lidé, kteří nemají zájem šetřit, protože je k tomu nikdo nenutí," říká Vácha.

A jak na ně tedy tlačí konkurence? "Poctivá konkurence, které si velmi vážíme, ví dobře, že komunální sféra je pro obchod s energiemi velmi těžké a složité území, takže se o tlaku nedá ani moc mluvit. Nepoctivá konkurence ale vidí v obcích a školách snadnou kořist a zlatý důl. Tam se bohužel nedá většinou nic dělat a kromě osvěty se snažíme hlavně těm, kteří se spálili, pomoci buďto zpátky k nám, nebo alespoň zamezit největším průšvihům.

Největší elektrárenská společnost v ČR, skupina ČEZ, pokládá města a obce za velmi významné a přitom hodně specifické zákazníky, a proto jim nabízí hned několik možností. První samostatnou kapitolou je nabídka při hledání energetických úspor. Této činnosti se věnuje samostatná dceřiná společnost ČEZ Energetické služby, s. r. o., která může nabídnout městům a obcím převzetí a provozování celého komplexu energetického hospodářství od kotelen, rozvoden, tepelných hospodářství až po provozová-ní a údržbu veřejného osvětlení. "To je první důležitý krok při hledání energetických úspor - optimální nastavení příslušného zařízení a jeho správné provozování," konstatuje Milan Kunc, ředitel prodeje ČEZ Prodej v segmentu pro významné zákazníky.

Druhou samostatnou částí nabídky skupiny ČEZ je vlastní nabídka tzv. silové elektřiny, která se dnes veřejně obchoduje na burze. Pro zákazníky, jako jsou města a obce, nabízí tzv. individuální obsluhu, kde každé město má svého obchodníka, který umí ze široké produktové řady vybrat a doporučit pro danou obec či město jinou optimální nabídku. "Neexistuje jedno plošné řešení, ale pro každého takového zákazníka musí být přesně připravené na jeho podmínky, šité na míru," říká Kunc. "Je zřejmé, že zcela jiný tvar odběrového diagramu má město pouze s veřejnou knihovnou a jiný tvar odběrového diagramu má město se zimním stadionem, rozsáhlým veřejným osvětlením a třeba aquaparkem. Tvar příslušné křivky odběrového diagramu je pak klíčem k výběru toho správného produktu a ceny elektrické energie."

ŠTIKY V RYBNÍCE

Předseda dozorčí rady společnosti Česká energie Eduard Pálka potvrzuje, že pro obce, města i městské části mají připravenu nejen nabídku cenově konkurenceschopných dodávek elektrické energie, ale i zemního plynu, a tu doplňují doprovodné služby. Jde například o sjednocení fakturace, aby odpovídala požadavkům obce na strukturu nákladových středisek, a to při zachování detailního rozúčtování. "V praxi to znamená, že můžeme spotřebu všech objektů přehledně vyúčtovat jednou fakturou a nebo sloučit do jedné faktury všechny elektroměry či plynoměry, spadající pod jedno nákladové středisko," říká Pálka.

Součástí této služby je přehledný on-line elektronický archiv fakturačních dokladů a dat, které má obec kdykoli k dispozici na našem portálu se zabezpečeným přístupem. Službu lze úspěšně využívat například u souborů obytných domů, kdy každý vchod má podle vyhlášky několik elektroměrů a jednotlivá měsíční vyúčtování přicházejí obcím v podobě balíku papírových faktur, jejichž zpracování vyžaduje hodně pracovního času účetních, kterým pak už nezbývá čas na kontrolu věcné správnosti.

"Naše služba umožňuje zaúčtovat všechny elektroměry jednou účetní položkou. Její součástí je i uzavření spotřeby a doúčtování k 31. 12. kalendářního roku. Tak lze minimalizovat dohadné položky v účetnictví obce. Fakturační data členěná podle nákladových středisek, jsou pak automaticky připravena pro různé potřeby, jako například rozúčtování na jednotlivé nájemce podle různých kritérií," konstatuje Eduard Pálka.

Funkce sjednocené fakturace současně umožňuje další službu, kterou je analýza jednotlivých míst spotřeby, jejich srovná-ní a identifikace těch míst, kde dochází k zvýšeným nákladům. Správným nastavením distribučních parametrů může obec trvale snížit i tuto složku nákladů.

Společnost Bohemia Energy má v současné době v portfoliu zákazníků asi 300 obcí, celkem je to asi 700 odběrných míst. Pro obce připravila speciální partnerský program, v jehož rámci jim nabízí nejen úsporu za elektřinu a plyn, která se - v závislosti na spotřebě - pohybuje kolem 5 % ve srovnání se třemi stávajícími velkými dodavateli, ale navíc ještě jeden bonus. "Pokud obec zprostředkuje svým občanům nebo firmám, které v ní působí, nabídku Bohemia Energy, dostane od ní 5 Kč za každou megawatthodinu, kterou odebere tento nový zákazník," říká Lukáš Novák, mediální zástupce firmy.

Bohemia Energy navíc obcím nabízí i možnost uspořit i v té části ceny elektřiny, která je regulovaná, a to prostřednictvím služby Energetické bilance. Energetický audit posoudí, zda má obec vzhledem ke svým potřebám optimální tarif a jističe. Úspora díky optimalizaci tarifu a jističe přitom může dosáhnout až desítek procent. Pokud audit, který zajistí Bohemia Energy, úsporu nezjistí, je proveden zdarma. "Tuto službu začneme v ČR nabízet od prosince, na Slovensku ji už naše sesterská společnost Slovakia Energy nabízí," dodává Novák.

Obchodníků s elektřinou, kteří mají licenci Energetického regulačního úřadu, působí v ČR několik stovek, aktivní směrem k městům a obcím jsou však jen někteří z nich.

MILENA GEUSSOVÁ

spolupracovnice redakce

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down