01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Obchodník s dluhopisy zakotvil na magistrátu

Není marné mít za sebou zkušenosti z obchodování s cennými papíry na kapitálovém trhu, ale pro práci na oddělení financování, finančních aktiv, dluhu a majetkových účastí magistrátu města Brna to zase až tak rozhodující není. Mnohem důležitější totiž ve veřejné správě je, aby člověk měl cit pro to,...

Není marné mít za sebou zkušenosti z obchodování s cennými papíry na kapitálovém trhu, ale pro práci na oddělení financování, finančních aktiv, dluhu a majetkových účastí magistrátu města Brna to zase až tak rozhodující není. Mnohem důležitější totiž ve veřejné správě je, aby člověk měl cit pro to, co je v různých finančních projektech města ještě akceptovatelné, a co již nikoliv, a uměl se dívat trochu dál dopředu. Tvrdí to vedoucí tohoto oddělení, devětadvacetiletý Mgr. Martin Rosický. Po absolvování Masarykovy univerzity, oboru matematika - ekonomie, působil ve společnosti Atlantik finanční trhy a u tohoto největšího českého nebankovního obchodníka s cennými papíry se specializoval na prodej a nákup dluhopisů. Pak vystřídal ještě další dvě makléřské firmy - Conseq Finance a ČSOB, až nakonec loni zakotvil na magistrátu svého rodného města.

"Jako obchodník s dluhopisy jsem dříve celý den takříkajíc jel po své vlastní linii jejich nákupů a prodejů s cílem co nejvíce pro svoji firmu vydělat. Také zpětná vazba byla okamžitá: Na konci každého obchodního dne stačilo vždy večer sečíst zisky a ztráty a výsledek v miliónech byl zcela konkrétní. Má nynější práce na magistrátu má podstatně širší záběr, ale její přínosy v nějaké hmatatelné podobě se mohou projevit až mnohem později. Například když se zlepší stav městských pozemních komunikací, jejichž rekonstrukce jsou hrazeny z finančních zdrojů, které moje oddělení pomohlo nalézt," říká.

Město Brno v rámci svého střednědobého dluhopisového programu již realizovalo dvě emise ve výši 145 miliónů eur, aby podpořilo své investiční úsilí ke zlepšení infrastruktury a diverzifikaci místní ekonomiky. I když si jihomoravská metropole na aranžmá každé takové emise najímá některou z bank, je třeba pro politické vedení města připravit k takovému rozhodnutí kvalifikované podklady a navrhnout i případná alternativní řešení. "Jakkoliv jsem bývalý obchodník s dluhopisy, k vytváření dluhů v podstatě zaujímám negativní stanovisko," konstatuje Martin Rosický. "Ovšem města velikosti Brna zatím žádnou jinou možnost nemají než jít cestou vydávání dluhopisů. Jak jinak by totiž mohla odstranit dědictví z minulosti v podobě totálně zanedbané infrastruktury? Z běžných příjmů by se tyto investice uhradit nemohly."

Podle Martina Rosického jsou to však právě odborně zdatní úředníci, kteří by na radnicích a magistrátech měli představovat jednu ze záruk, že komunální politici svoji snahu zavděčit se voličům neproplýtvají ve zbytečných, či méně důležitých investicích. "V tomto směru pro Brno nejlépe hovoří jeho rating, který mu každoročně vystavují dvě renomované světové agentury - Moody's a Standard & Poor's. Ten je nejvyšší možný v naší republice, což není jen příjemným oceněním kvality hospodaření města, ale hlavně tlačí dolů cenu peněz, které si Brno půjčuje."

Spolupráce s ratingovými agenturami je jednou z dalších náplní činnosti oddělení, v jehož čele Martin Rosický stojí. "Recept na dobrý rating pro město? Těžko říci nějaký univerzální. Ale určitě je to v tom, aby město nebylo příliš zadlužené, aby investovalo do projektů, které potenciálně mohou přinést další peníze, aby vykazovalo vyrovnané hospodaření - či ještě lépe i nějaké provozní přebytky, a aby rovněž dokázalo ratingovou agenturu přesvědčit o své jasné perspektivě, kam kráčí," dodává Martin Rosický, jehož oddělení má tuto komunikaci s Moody's a Standard & Poor's na starosti.

Záběr tohoto oddělení je skutečně široký. Pečuje i o zhodnocování volných finančních prostředků města, což znamená být v kontaktu s profesionálním správcem těchto peněz. Menší část oddělení spravuje samo. Jde přitom zejména o prostředky na běžných účtech města, ale Brno také přímo vstupuje na trh s cennými papíry.

Je ve veřejné správě dostatek odborníků, kteří by mohli městům či krajům vytvářet kvalifikované zázemí pro rozhodování o nakládání s finančními aktivy a hledání nových zdrojů peněz? ptám se Martina Rosického. "Upřímně řečeno, nevím, protože mám zkušenosti pouze z města Brna," odpovídá. "Ale například právě v našem oddělení jsou kvalifikovaní odborníci, kteří svými stanovisky a doporučeními mohou výrazně přispět ke správnému rozhodnutí politické reprezentace města. Také na magistrátu stejně jako třeba v makléřské firmě musíme vážit případná rizika i možné přínosy každé námi navrhované finanční operace. Na rozdíl od makléře však konečné rozhodnutí neučiníme sami, ale naše doporučení jde do finančního výboru a pak do rady či zastupitelstva města."

Po vstupu naší země do Evropské unie - ale zejména po přijetí eura jako naší měny, se podle Martina Rosického i pro municipality z České republiky výrazně otevře trh s instrumenty denominovanými v euro. Pravda, už dnes lze na tento kapitálový trh vstupovat, avšak s jistým měnovým rizikem, vyplývajícím z postavení české koruny. Byť nyní vzhledem k současné síle naší měny a jejímu dalšímu posilování jde zatím o riziko většinou příjemné.

"Jakmile se staneme členy i Evropské měnové unie, odpadne nám problém zajišťovat se na kapitálovém trhu swapovými či jinými zajišťovacími operacemi proti měnovému riziku," tvrdí Martin Rosický. To podle něho zvýší možnosti i pro menší města, než je Brno, aby si i ona svá finanční aktiva případně dál vylepšila. A odkud by si měla tato města najímat odborníky? Také o tom má Martin Rosický jasno: "Po zrušení české koruny budou banky likvidovat nemálo svých lokálních dealingových zastoupení. Uvolní se tak řada kvalifikovaných odborníků, kteří budou mít zkušenosti z kapitálových trhů."

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down