Rostoucí ceny energií dopadají drtivě nejen na domácnosti, ale také na rozpočty obcí. Zároveň roste počet měst a obcí, které chtějí své účty snížit pomocí vlastních zdrojů energie. A právě pro ně se konečně otevírá velký balík evropských zdrojů – Modernizační fond – s nabídkou dotací pro fotovoltaiky.
Obnovitelné zdroje nejsou pro města a obce nic nového, licenci na výrobu energie má dnes kolem 160 z nich. Také dotační programy v energetice nejsou žádnou novinkou, Modernizační fond, v současnosti největší otevřený zdroj evropských financí, byl ale zatím určen zejména velkým projektům energetických firem.
V červnu však Státní fond životního prostředí vypíše dvě dotační výzvy cílené přímo na obce, a to jak na jednoduché projekty fotovoltaiky pro obce do 3000 obyvatel, tak na sdružené projekty na více obecních budovách pro ta větší sídla. Podpoří také baterie, chytré měření, a dokonce i vyvolané rekonstrukce střech a rozvodů elektřiny. Pro malé obce dosáhne dotace až 75 %.
Celým procesem přípravy projektu a dotace může provést žadatele například web Hnutí DUHA, zaměřený přímo na obce, s netradičním názvem Venkov v balíku. Na adrese https://venkovvbaliku.hnutiduha.cz/starosta/clenska-sekce najdete například kalkulačku investiční návratnosti, adresář energetických projektantů nebo srozumitelný návod na dotace.
Cílem dotace je kromě snížení účtů měst a obcí také položení základů takzvané komunitní energetiky. Tento nový koncept znamená, že města a obce budou moci sdílet elektřinu vyrobenou ve svých elektrárnách nejen mezi vlastními budovami a provozy, ale také s domácnostmi a malými firmami zapojenými do energetických společenství. Peníze za energie, místo toho, aby odcházely velkým firmám, tak zůstanou v místní ekonomice.
Na komunitní energetiku se chystají třeba v Trojanovicích ve Slezsku. „Chceme se stát leaderem komunitní energetiky tady u nás v regionu. Naší vizí je do energetického společenství zapojit postupně všechny obecní budovy a nabídnout možnost připojení i naším obyvatelům. Kromě toho připravujeme na území bývalého dolu Frenštát projekt Cérka jako místo pro podnikání, volný čas i bydlení. Tam chceme vybudovat i vlastní rozvodnou síť a využít tak potenciál komunitní energetiky naplno,“ řekl starosta Jiří Novotný.
Komunitní energetika je v řadě zemí Evropy běžný koncept. Jeho zavedení u nás brání chybějící legislativa upravující vznik energetických společenstvích a jejich možnosti při sdílené výrobě, distribuci a spotřebě energie. Novela energetického zákona se však právě teď připravuje a první návrh by mělo Ministerstvo průmyslu a obchodu předložit již v červnu. Na začátek příštího roku plánuje také Energetický regulační úřad umožnit sdílení elektřiny v bytových domech. Dotační výzvy jsou tak příležitostí, jak si obce a města mohou připravit dostatečně velké zdroje pro začlenění do energetických společenství v nejbližší době.
S cílem urychlit vznik legislativy i dotační podporu vznikla letos v březnu Unie komunitní energetiky, viz: https://www.uken.cz/. Členy jsou například Sdružení místních samospráv, Národní síť Místních akčních skupin, Svaz českých a moravských bytových družstev nebo nevládní organizace Hnutí DUHA a FrankBold. Členy se mohou stát i jednotlivé obce, v EU probíhá mimo jiné výměna zkušeností s realizací komunitních energetických projektů.*
Ondřej Pašek,
energetický expert Hnutí DUHA
Ilustrační foto: archiv Unie komunitní energetiky