Kde mohou obce v případě, že se přistoupí k uskutečnění obecních exekucí vlastními zaměstnanci obcí, zjistit údaje o číslech účtů nepodnikajících dlužníků?Zjišťování relevantních údajů o dlužnících je jedním z mnoha...
Kde mohou obce v případě, že se přistoupí k uskutečnění obecních exekucí vlastními zaměstnanci obcí, zjistit údaje o číslech účtů nepodnikajících dlužníků?
Zjišťování relevantních údajů o dlužnících je jedním z mnoha problémů, kterým musí obce čelit v rámci obcí financované daňové exekuce - tzv. obecní exekuce. Obec při obecní exekuci vystupuje ve smyslu ust. § 1 odst. 3 zákona č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků, v platném znění (dále jen ZSDP), jakožto správce daně. Avšak pouze s těmi oprávněními a povinnostmi, které jsou nezbytné (ve smyslu ust. § 1 odst. 4) k uplatnění části šesté ZSDP v daňové exekuci (tj. ust. § 57 až 73a s výjimkou ust. § 63 odst. 2 až 6, § 67 až 69, § 71 a 72).
Lze dovozovat, že jedním z těchto oprávnění by mělo být též oprávnění správce daně (ust. § 34 odst. 11 ZDSP) vyzvat banky například doporučeným dopisem k součinnosti. Banky jsou tak povinny sdělovat na toto písemné vyžádání správce daně (obce) čísla bankovních účtů, jejich vlastníky, stavy účtů a jejich pohyb a údaje o úvěrech a vkladech.
Pokud nebudou banky na tyto výzvy obcí reagovat, protože se budou domnívat, že ust. § 34 odst. 11 části druhé ZSDP není (ve smyslu ust. § 1 odst. 4) nezbytné k provádění části šesté (daňové exekuce), tj. není pro ně ve vztahu k obci závazné a sdělením těchto informací by banky porušily bankovní tajemství, je třeba adekvátně reagovat. To znamená pokusit se využít ust. § 37 ZSDP, jež umožňuje ukládat opakovaně pokuty do celkové výše 2 mil. Kč tomu, kdo neposkytuje řádnou součinnost správci daně (obci) nebo alespoň využitím tohoto ustanovení nespolupracující bance pohrozit. Pokud banka v přiměřené lhůtě stanovené ve výzvě k součinnosti (§ 34/11 ZSDP) tuto součinnost obci řádně neposkytne, pak by obec mohla bance opakovaně ukládat formou odůvodněných rozhodnutí s poučením pokuty až do již zmíněné celkové výše 2 mil. Kč za každé jedno neposkytnutí součinnosti.
Banka se může do 30 dnů od doručení rozhodnutí o pokutě odvolat. Odvolání má odkladný účinek. Pokutu lze uložit do dvou let od konce roku, ve kterém došlo k porušení povinnosti banky (dle ust. § 34 odst. 11 ZSDP). Tuto pokutu je možné exekuovat do pěti let od vykonatelnosti, a to formou obecní exekuce, výkonem rozhodnutí podle občanského soudního řádu nebo soudní exekucí soukromým exekutorem podle exekučního řádu (s možností zastoupení advokátem pro celé exekuční řízení a přenesením veškeré činnosti na něho).
Podotýkám, že na aplikovatelnost ust. § 34/11 a 37 ZDSP při obecních exekucích ve vztahu k bankám se mohou, zvláště ve světle ust. § 1 odst. 4, vyskytnout rozdílné právní názory.
Nicméně je krajně nežádoucí, aby totožné bankovní informace byly podle exekučního řádu běžně poskytovány soukromým exekutorům, podle zákona o správě daní a poplatků finančním úřadům, a obcím pro účely obecních exekucí nikoliv.
advokát