Obecní rozpočty posílí. Poslanci schválili novelu zákona o rozpočtovém určení daní

Téměř devět miliard korun na veřejné investice, služby občanům i na kofinancování projektů podpořených z evropských fondů je výsledkem změny zákona o rozpočtovém určení daní (RUD), kterou právě schválili poslanci. Obcím se navrací podíl na příjmech z DPH, které jim byly upřeny zavedením již zrušeného druhého pilíře důchodové reformy. Nyní je v projednání návrhu novely zákona na řadě horní parlamentní komora.

Zpravodajkou tohoto – z hlediska obcí a měst – nejdůležitějšího zákona roku byla poslankyně Věra Kovářová, která zároveň působí v předsednictvu Sdružení místních samospráv ČR. Za změnou zákona se skrývá více než dvacet měsíců práce i aktivit jednotlivých starostů, kteří komunikovali s poslanci i s Ministerstvem financí ČR.

Předseda Sdružení místních samospráv Stanislav Polčák říká: „Velmi oceňuji, že několik krajů vyslyšelo náš apel a výzvu ke spolupráci. Pokud totiž dostaly v roce 2015 při poslední novelizaci zákona přidáno na výnosu z DPH právě kraje, je logické, aby se následně zastaly obcí a měst a podaly zákonodárnou iniciativu. Učinily tak dva – Liberecký a Pardubický, za což jim patří velké poděkování.

Dnes Poslaneckou sněmovnou schválený návrh mířící k projednání na půdě Senátu znamená navýšení podílu obcí z vybrané DPH z 21,4 % celostátního výnosu na 23,58 %, což činí bezmála devět miliard korun a v průměru přibližně 800 Kč na každého obyvatele ročně. A jak s penězi územní samosprávné celky naloží? Stanislav Polčák odhaduje, že nově dojde k pokrytí spolufinancování evropských projektů či ke zvyšování kvality života občanů. Typickým příkladem investic, na které nyní schází peníze, jsou například místní komunikace, mnohdy v havarijním stavu.

Poslancům za hlasy pro novelu zákona o rozpočtovém určení daní poděkoval dnes na svém webu také Svaz měst a obcí ČR.  Ocenil přitom, že vyslyšeli věcné svazové argumenty pro změnu RUD. "Podporu vyššímu financování místních samospráv dlouhodobě vyjadřují všechny organizace sdružující samosprávné celky v České republice a také jste jej opakovaně požadovali na XV. sněmu Svazu v Plzni dne 18. a 19. 5. 2017," praví se v prohlášení Svazu měst a obcí ČR.

Klíčovou roli nyní sehraje Senát Parlamentu ČR. Sdružení místních samospráv horní parlamentní komoru vyzývá, aby schválený návrh důkladně projednala. Je zřejmé, že návrh je skutečně výhodný a důležitý pro všechny obce a města v ČR. Případné vrácení návrhu novely Poslanecké sněmovně Senátem s pozměňovacími návrhy by bylo s ohledem na blížící se volby obrovským rizikem.

/zr/

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down