01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Obecní střechy na splátky

Leccos lze při údržbě domu odložit na příhodnější dobu, ale když vám prší na hlavu, nedá se dělat nic jiného, než si pořídit střechu novou. Co však mají dělat ti, kterým chybí hotové peníze? Před časem přišla firma KM BETA a. s. s nápadem nabídnout zájemcům - fyzickým osobám - střechy na splátky. Letos v dubnu na brněnském veletrhu URBIS rozšířila tuto nabídku i na právnické osoby - obce a kraje. Co si od ní slibuje, o tom jsme hovořili s ředitelem společnosti a předsedou představenstva Ing. Pavlem Suchánkem.

Můžete vaši firmu představit?

Akciová společnost byla založena na podzim 1996. Jsme ryze česká firma složená z fyzických osob. Náš hlavní program tvoří dvě komodity - betonová střešní krytina a vápenopískové bílé cihly. Máme tři závody - dva na výrobu betonové krytiny, ten zbývající na výrobu vápenopískových cihel. Jeden závod je v Kyjově, dva ve Bzenci - Přívoze. Máme 343 pracovníků, obrat kolem 500 miliónů korun. Ve skládaných těžkých krytinách se dělíme o český trh s dalšími dvěma výrobci.

Jak dlouho již nabízíte střechy na splátky?

Střechy na splátky nabízíme pro konečného spotřebitele - fyzické osoby - dva roky. Chtěli jsme je nabízet i pro obce, potažmo kraje. Obecní střechy všeobecně, jak víme, nejsou v dobrém stavu a ne každá obec je na tom finančně tak dobře, aby si je mohla nechat opravit. Proto jsme oslovili banky, od kterých jsme chtěli, aby nám pomohly. Kladně zareagovala jen Česká spořitelna. S ní jsme nakonec začátkem dubna podepsali smlouvu. Program "Obecní střechy na splátky" jsme představili koncem dubna v Brně na veletrhu URBIS. Oslovili jsme obce a začínáme dojednávat jednotlivé zakázky. Princip, který jsme dohodli s Českou spořitelnou, je jednoduchý. Pokud je ze strany obce o program zájem, zpracujeme nabídku jak na dodání materiálu, tak na práce - pokrytí střechy. Potom Česká spořitelna vypracuje nabídku na financování. Tu předložíme obci. Pokud s ní bude souhlasit, zakázku zrealizujeme. Je jasné, že to jako firma uděláme až tehdy, když máme od spořitelny potvrzeno, že do obchodu půjde. Nemohli bychom výstavbu střech financovat na pět nebo deset let. Po dobu jejich realizace je však financujeme.

To znamená, že Česká spořitelna musí znát bonitu, rating té které obce?

Obec jí musí předložit výkazy, které běžně dělá. U podnikatelských subjektů je běžnou věcí rozvaha a tzv. výsledovka. Obdobné formuláře vyplňují obce, které je dají k dispozici, a Česká spořitelna na jejich základě vyhodnotí, zda je či není pro obec reálné splatit například milión korun za pět let. Když řekne, že ano, my střechu uděláme.

Znamená to, že riziko nese spořitelna?

V konečném důsledku ano. Nejdříve si je zváží a potom teprve do toho jde. Česká spořitelna nabízí střechu na splátky.ve svých "balíčcích" jako službu.

Kdo přišel s tímto nápadem?

My.

Mají o váš program obce zájem?

Zájem je. Samozřejmě, že starostů na URBIS mnoho nejezdí, veletrh je komornějšího charakteru. Proto jsme letákem oslovili tisíce obcí. V současné době naši obchodní zástupci, které máme po celé republice, dostali za úkol s obcemi projednat některé detaily. Pokud obec má někde založený projekt a nemůže jej realizovat, protože nemá dostatečné množství financí, pak je to jednodušší. Pokud projekt nemá, tak jej musí nechat zpracovat. Takže v některých případech může výstavba střechy začít během čtrnácti dnů, u jiných obcí to může být až za dva či tři měsíce podle toho, kdy bude projekt zpracován.

Vaše firma střechy neprojektuje?

Projekty neděláme, to je věcí obce nebo jejího partnera - projektanta.

Když bude mít obec připraven projekt, jak dlouho bude čekat?

Dohody jsou stanoveny tak, že nám Česká spořitelna po obdržení podkladů od obce do tří až pěti dnů sdělí - ano, jdeme do toho obchodu nebo nejdeme do toho obchodu. A my můžeme začít. Když řekne ne, tak nesděluje důvod. To je její věc.

Nabízíte tento program i krajům?

Samozřejmě. Pod kraje dnes spadají například všechny školy a jejich střechy také potřebují opravit.

Nové střechy pokládáte jen na stávajících objektech nebo i na nových?

Nejde jen o rekonstrukce, ale i o výstavbu nových střech. Na veletrhu URBIS jsme se setkali s jedním starostou, který za námi došel s tím, že potřebuje cosi postavit. Dostal ze státního rozpočtu nečekaně peníze, finanční výpomoc, ale obec nemá na celý projekt peníze. Proto chce využít naší možnost. Jde o novostavbu.

Pokud bude o váš program velký zájem, máte dost velké kapacity, abyste všechny zakázky zvládli?

Myslím si, že ano. Smlouvu s Českou spořitelnou máme uzavřenu na letošní a příští rok a na projekt "Obecní střechy na splátky" je vyčleněna konkrétní částka. Věřím tomu, že když ze strany obcí bude zájem větší, obchody půjdou dobře a částku vyčerpáme dříve, než bude smlouva ukončena. Tak Česká spořitelna nebude mít problém ji opět navýšit. Pokud obchody budou zajímavé, jedna klauzule říká, že smlouva se dá prodloužit. Co se týče kapacit, myslím si, že jsme dobře připraveni. V tom bych problém neviděl.

Jak dlouho trvá, než střechu dokončíte?

Záleží od zakázky. Když je zakázka veliká, trvá to déle. Jde ještě o jednu věc. Stavba je omezena spodní částkou - minimální cena zakázky je 200 tisíc korun. Horní částka omezená není. Pokud na to obec bude mít a chce stavět nějakou obrovskou halu, není to problém. Smlouva mezi námi a obcí přesně stanoví termín započetí prací i termín dokončení. Je potvrzen přejímkou ze strany obce, která potvrdí, že dílo bylo včas, řádně a v požadované kvalitě dodáno. Na základě tohoto potvrzení je ukončena dodávka, vystavena faktura ve splátkovém kalendáři. Směnky, které dostaneme do ruky, obratem prodáváme České spořitelně.

Co se stane, když stavbu zpozdíte?

Zpoždění může být z objektivních příčin, což řeší smlouva. Pokud bychom se zpozdili z naší viny, je ve smlouvě obsažena sankce a penále. Jde vlastně o klasickou smlouvu o dílo. Specifická je v tom, že obsahuje splátkový kalendář.

Jak dlouho a často vlastně obec vaší firmou postavenou střechu splácí?

Splátky jsou běžně rozvrženy až na deset let. Můžeme s obcí dohodnout splátky dokonce na patnáct let. První splátku může zaplatit až po dokončení střechy a může být odložena o půl roku až o rok Taková možnost tu je. Procenta, která obec zaplatí, jsou pro ni zajímavá. Reakce starostů, kterým jsme sdělovali, kolik za ta léta zaplatí, byly vesměs příznivé.

Smlouvy mezi námi a obcemi říkají, že částku budou splácet čtvrtletně. Na základě přesně stanovených splátek obec vystaví na čtvrtletí jednotlivé směnky, které jim vlastně prodáváme. Pro obec je tento postup zajímavý v tom, že ví přesně, kolik a kdy zaplatí. Nemusí se bát, že zaplatí více, když se v průběhu let zvýší úrokové sazby. Částka na směnce je jednou daná a platí. Obec přesně ví, kolik to za dva či tři roky dělá. To je pro její hospodaření výhodné.

KAREL ŽÍTEK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down