Nižší daňové příjmy obecních rozpočtů a omezené dotace zřejmě donutí municipality, aby výrazně zmrazily své investice. Již rozpracované projekty pravděpodobně "zakonzervují", zruší, nebo naberou zpoždění. Podstatnější roli pak budou mít alternativní zdroje financování. Řada měst a obcí se také...
Nižší daňové příjmy obecních rozpočtů a omezené dotace zřejmě donutí municipality, aby výrazně zmrazily své investice. Již rozpracované projekty pravděpodobně "zakonzervují", zruší, nebo naberou zpoždění. Podstatnější roli pak budou mít alternativní zdroje financování.
Řada měst a obcí se také "spálila" při investování volných prostředků, které jim nyní mohou chybět. Doufejme, že pokud budou úvahy a rozhodnutí tohoto druhu nadále činěny, bude municipální sféry přístup obezřetnější.
Zadluženost samospráv se sice skokově nezvýšila, ale určitou progresi je vidět například ve spojení se zdroji, které se vynakládají na kofinancování projektů čerpajících dotace z evropských fondů. Jde především o to, aby města a obce byly schopny dostát požadavkům na případné spolufinancování schválených projektů, a to nejenom co se týká samotné investice, ale i následného období udržitelnosti projektu.
Podobně jako před půlrokem, trvá restriktivní bankovní politika. Například dříve bylo možné získat úvěr při spolufinancování projektu v úrovni 15 %, nyní však již banky požadují i kolem 35 až 40 % vlastního kapitálu. Půjčit si peníze za přijatelných podmínek proto může být obtížné i pro bonitní klienty, neboť banky se snaží především minimalizovat svá rizika.
Města a obce tak mají omezené možnosti - kromě úvěrového financování - získat další volné prostředky. Dluhopisy jsou administrativně náročné a hodí se jen pro krajská města a velké obce. To platí i pro využití prostředků soukromého sektoru pro veřejné projekty (Public Private Partnership). Nejvhodněji se jeví dotace ze strukturálních fondů, ale ani v tomto případě nemusí být stoprocentně zaručen úspěch.
Municipality si musí dát pozor na několik faktorů. Projekt by neměl být plně závislý na dotaci. Měl by mít jasné výstupy v rámci zpracované studie proveditelnosti a hlavně udržitelnosti ve střednědobém horizontu. Je také nutné si lépe hlídat ceny zakázek a být důslednější při výběrovém řízení. Nejlevnější nabídka s sebou nutně nenese nejvyšší kvalitu a záruky za realizaci.
Při přípravě projektu, jeho uskutečnění a následné kontrole by města a obce měly spolupracovat se subjekty, které poskytují kvalitní služby a řádně za ně ručí.
TOMÁŠ KULMAN
business development manager Poradenské služby KPMG ČR