Za finanční podpory Jihočeského kraje ve výši 150 tisíc korun v rámci grantu Nemovité kulturní památky se uskutečňuje první etapa obnovy zříceniny hradu Pořešín, který se nachází na ostrohu nad řekou Malší nedaleko Kaplice. Hrad, připomínaný poprvé k roku 1312, založili Bavorové ze Strakonic. Záhy...
Za finanční podpory Jihočeského kraje ve výši 150 tisíc korun v rámci grantu Nemovité kulturní památky se uskutečňuje první etapa obnovy zříceniny hradu Pořešín, který se nachází na ostrohu nad řekou Malší nedaleko Kaplice.
Hrad, připomínaný poprvé k roku 1312, založili Bavorové ze Strakonic. Záhy přešel do rukou vladyckého rodu, který se po něm psal. Po roce 1423 se stal majetkem Rožmberků, kteří ho roku 1434 nechali zbořit, aby se jej nezmocnili kališníci.
"Archeologický výzkum provádí Archeologický ústav Akademie věd Praha pod vedením významného kastellologa Tomáše Durdíka. Ten je rovněž autorem stavebně historického průzkumu hradu Pořešína, který obsahuje podrobné dějiny hradu, popis a rozbor hradu včetně dochovaných detailů s doporučením pro jeho obnovu a dostupnou historickou ikonografii hradu. Podrobná dokumentace zahrnuje maximum informací potřebných pro návrh obnovy a konzervace hradu," říká Kamila Hrabáková, vedoucí odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu Krajského úřadu Jihočeského kraje.
Obnova hradu bude probíhat v několika etapách. Realizace projektu přitom sleduje zachování zříceniny jako vzácně dochované autentické památky s minimem rušivých zásahů a současně zvýšení bezpečnosti návštěvníků tohoto objektu.
"Projekt uskutečňuje občanské sdružení Hrady na Malši, které vzniklo v roce 2004 transformací Společnosti pro hrad Pořešín, usilující o obnovu hradu již od roku 2000," doplňuje Kamila Hrabáková.