Masarykovo náměstí v Hradci Králové zdobí od loňského roku nová kašna z nerezavějícího kovu (viz foto na titulní straně). Svým jednoduchým řešením a použitým materiálem vzbuzuje u občanů města zájem i nepochopení. Na druhou stranu však monument dokázal přesvědčit "svým vyzývavým mnohotvárným výrazem, který přináší svému okolí", porotu letošní soutěže Obce architektů Grand Prix 2002.
V soutěži, kterou již tradičně vyhlašuje Obec architektů, získalo dílo akad. sochaře Michala Gabriela a ing. arch. Olega Hamana a jejich spolupracovnice Jany Jiřincové cenu v kategorii "výtvarné dílo v architektuře". Podle názoru členů poroty se jedná o funkční objekt s výtvarnou hodnotou, která spojuje umění, design a architekturu.
Zhotovení kašny financovalo město zastoupené Technickými službami Hradec Králové. Generálním projektantem díla byla CASUA, spol. s r. o., ve spolupráci s AGA Letiště, s. r. o., a generálním dodavatelem byly Stavby silnic a železnic, o. z. 7, Hradec Králové.
V autorské zprávě se mj. uvádí: "Koncepce kašny je postavena především na materiálu. Jedná se o litou a poté vyleštěnou chromniklovou ocel, která se vyznačuje mimořádnou trvalostí a je schopna přetrvat tisíciletí.
Jednoduchý tvar válce je v souladu s hmotou, působí velkou hmotností a mohutností. Kašna využívá všech schopností i nedostatků tohoto nevšedního průmyslového materiálu, který byl poprvé právě zde využit k dekorativním účelům.
Chladnoucí ocel se ve formě mírně zvlní, tím se na povrchu vytvoří nerovnosti, které se leštěním ještě více prohloubí a zvýrazní. Výsledek se podobá ztuhlé nehybné vodě.
Hladký, chladný a stříbřitý povrch oceli zrcadlí okolí. Díky této vlastnosti se kašna plynule přizpůsobuje prostředí, neustále se proměňuje a reaguje na vnější podmínky - změny počasí, roční období, pohyby lidí a slunce. Zakřivený povrch rozkládá, tříští a strukturuje obrazy a připomíná impresionistické malby.
Čím více se ke kašně přibližujete, tím je váš odraz dokonalejší. Nikdy však nedosáhne realističnosti a přesnosti zrcadla, zachová si svou vlastní pokřivenou tvář.
Tato kooperace s vnějším světem pak celou kašnu odhmotňuje, dává jí lehkost a křehkost.
Voda přitéká do kašny třemi tryskami umístěnými po obvodu. Tenké proudy směřují obloukem do středu a neustále čeří hladinu, která svými odlesky splývá s povrchem kašny.
Vzniká tak dokonalý, originální monument, který bude pro hradecké náměstí jistě důstojnou dominantou, ale zároveň přirozenou součástí plně respektující svoje bezprostřední okolí."
- ob -
|