Ministerstvo životního prostředí od 1. listopadu spustí opět příjem žádostí ve výzvě na čištění splaškových vod pomocí domácích čistíren odpadních vod a výzvě na posílení a vybudování nových zdrojů pitné vody.
Výzva na zdroje pitné vody zajistí obcím dostatečné množství kvalitní pitné vody a výzva na výstavbu soustavy individuálních domovních čistíren pomůže tam, kde se z ekonomických nebo technických důvodů nevyplatí vybudovat klasickou čistírnu odpadních vod. Příjem žádostí u obou výzev startuje 1. listopadu.
Ve výzvě týkající se zdrojů pitné vody mohou o dotaci žádat obce, dobrovolné svazky obcí a obchodní společnosti a zájmová sdružení právnických osob – vlastníci veřejných vodovodů a kanalizací, kteří jsou z více než 50 % ovládány obcemi, městy nebo jinými veřejnoprávními subjekty.
Z vyčleněných 450 milionů korun mohou obce získat podporu v rozmezí od 140 tis. do 2,1 mil. Kč, finančně náročnější projekty budou financovány z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP), který bude spuštěn na přelomu letošního roku. „Výzva je primárně určena na komplexní opatření, a proto nebudou podporovány čistě průzkumné vrty. Náklady na ně bude ovšem stejně jako třeba na projektovou přípravu, stavební práce a dodávky možné zahrnout do způsobilých výdajů komplexního opatření,“ říká Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR. Další novinkou je sjednocení míry podpory. Všem žadatelům bude pokryto až 70 % z celkových výdajů bez ohledu na to, zda mají akutní či možný nedostatek pitné vody.
Podpora z výzvy na domácí čistírny se vztahuje na realizaci soustav individuálních DČOV do 50 obyvatel tam, kde se nelze napojit na klasickou stokovou síť zakončenou čistírnou. O finanční podporu mohou žádat obce, týká se objektů sloužících k trvalému rodinnému bydlení (zejména rodinné a bytové domy) a budov ve vlastnictví dané obce.
Na podporu je vyčleněno 300 mil. korun. Letošní výzva má oproti minulosti pouze dvě kategorie maximální výše dotace: pro 1 až 15 obyvatel činí 150 000 korun a pro 16 až 50 obyvatel to je 300 000 Kč.
Obě výzvy se vyhlašují z Národního programu Životní prostředí a na jejich financování se využijí prostředky z fondů EU prostřednictvím OPŽP. Žádosti bude možné podávat elektronicky prostřednictvím AIS SFŽP, který je dostupný z www.narodniprogramzp.cz, od 1. 11. 2021 do 31. 12. 2023, nejpozději však do vyčerpání alokace (obě výzvy jsou koncipovány jako jednokolové a nesoutěžní). Podpořené projekty musí být realizovány nejpozději do 31. 12. 2026.*
/tz/