01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odměněné projekty získaly granty

Grantového programu Ford Motor Company v České republice se loni zúčastnilo celkem 91 projektů, které přihlásily různé instituce včetně obcí a měst. Projekty byly zaměřené na obnovu životního prostředí a kulturního dědictví. Mimořádnou se stala kategorie, která reagovala na srpnové povodně. V této...

Grantového programu Ford Motor Company v České republice se loni zúčastnilo celkem 91 projektů, které přihlásily různé instituce včetně obcí a měst. Projekty byly zaměřené na obnovu životního prostředí a kulturního dědictví. Mimořádnou se stala kategorie, která reagovala na srpnové povodně.

V této výjimečné kategorii soutěžilo 13 projektů, z nichž odborná komise ocenila projekt místní organizace Českého svazu ochránců přírody ve Valašském Meziříčí pod názvem Odstraňování povodňových škod v Majdaleně. Její členové se aktivně angažovali při likvidaci ničivých následků povodní na severní Moravě v roce 1997 a získané zkušenosti využili při zpracování podrobného manuálu Pomoc po povodních. Jde o stručný návod pro potřeby dobrovolníků, kteří pomáhali po srpnových záplavách v postižených oblastech. Materiál zpracoval na žádost oddělení vzdělávání a osvěty Ministerstva životního prostředí šestičlenný kolektiv autorů. Tímto manuálem se od loňského srpna řídili dobrovolníci v postižené obci Majdalena na Jindřichohradecku, kteří při pomoci obci se od počátku zaměřili především na problémy, jejichž rychlé odstranění bylo pro život všech obyvatel obce nejdůležitější. Podrobnější informace o manuálu jsou uvedeny na internetových stránkách Ministerstva životního prostředí. Lze je také získat na e-mailových adresách: csoprvm@guick.cz a hofferohs.hbnet.cz.

Druhé místo v této kategorii získal projekt města Trhové Sviny, a to za obnovu Buškova hamru. Technická část tohoto mimořádného vodního díla byla před loňskou povodní plně funkční, avšak při záplavách byl zničen náhon v délce 300 metrů. Navržené řešení umožní zadržet vodu pro pohon vodních kol a elektroturbíny. Trvalejší funkčnost hamru zajistí kvalitní materiál, který bude použit na celkovou opravu díla, jehož část bude uložena pod vodní hladinou.

Jednu z cen v hlavní kategorii získal projekt využití a záchrany naučných stezek, který zpracovalo Šternberkovo přírodovědné muzeum v Kladně. Jeho cílem je převádění existujících stezek do internetové podoby. V síti je lze vyhledat mimo jiné podle tématu, místa nebo oblasti, určení pro pěší, cyklisty, děti i tělesně poškozené. Stezky jsou doplněny přehlednou mapou. Jen v loňské turistické sezóně (v srpnu) si internetové stránky prohlédlo více než 70 tisíc zájemců. Finančními částkami až do výše 300 tisíc korun bylo odměněno celkem osm nejlepších projektů. Diplomy jejich předkladatelům předala v Praze předsedkyně poroty grantového programu senátorka Jaroslava Moserová.

- bd -

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down