01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

ODPADOVÉ DNY 2000

Hospodaření s komunálními odpady bylo ve dnech 13. a 14. června hlavním tématem konference Odpadové dny 2000, kterou uspořádaly ISWA, měsíčníky Moderní obec a Odpady spolu se Svazem odpadového průmyslu a Svazem průmyslu a dopravy. V kongresovém centru ALDIS v Hradci Králové se sešlo téměř 200...

Hospodaření s komunálními odpady bylo ve dnech 13. a 14. června hlavním tématem konference Odpadové dny 2000, kterou uspořádaly ISWA, měsíčníky Moderní obec a Odpady spolu se Svazem odpadového průmyslu a Svazem průmyslu a dopravy. V kongresovém centru ALDIS v Hradci Králové se sešlo téměř 200 zástupců místní správy, odborných institucí a firem.

Mezi hlavní témata patřila výměna zkušeností obcí a měst s nakládáním s odpady a diskuze k "odpadové legislativě". Především pro firemní odborníky byly určeny příspěvky k odbytu separovaných surovin, technologiím jejich zpracování a procesu přibližování normám Evropské unie.

LEGISLATIVA

Hospodaření s odpady v blízké budoucnosti zásadně ovlivní 3 připravované normy: zákon o obecních daních, o odpadech a o obalech.

V prvním ze jmenovaných je podle předsedy Podvýboru pro životní prostředí a ochranu krajiny Poslanecké sněmovny Libora Ambrozka navrhována oproti dosud platnému zákonu pouze horní hranice sazby za likvidaci odpadů. Stejně tak by mělo dojít k zabezpečení zpoplatnění rekreačních objektů. Zde je navrhována platba v ekvivalentu 1 osoby na rekreační objekt. Správcem daně by měla být obec. Návrh příslušného paragrafu zákona sledoval větší kázeň a efektivitu při výběru financí za nakládání s odpady.

Návrh zákona o odpadech by se měl dostat do prvního čtení asi v druhé polovině září, jeho účinnost se předpokládá od 1. ledna roku 2002. Zákon by měl opět zavést programy (plány) odpadového hospodářství, které však bude původce povinen vypracovávat až od určitého množství vyprodukovaných odpadů. Ve stadiu věcného záměru je dosud zákon o obalech.

Systém kapitačních plateb si v diskusi vysloužil kritiku v tom smyslu, že vedl k nárůstu množství směsných odpadů, nedostatečně motivoval občany k separaci a v důsledku zůstal nespravedlivý k těm, kteří odpady separují. Řešení by mohl přinést systém plateb zohledňující i množství vyprodukovaného odpadu.

SYSTÉMY SEPARAČNÍHO SBĚRU

Oddělený sběr komunálního odpadu je u většiny složek ekonomicky náročný. Proto by každému zavedení či zdokonalení systému nakládání s odpadem měla předcházet důkladná rozvaha. Především ekonomikou separace a způsoby sběru využitelných složek ve městech a obcích se zabýval příspěvek Mgr. Martiny Vrbové z firmy EKO-KOM a Ing. Zdenky Kotoulové ze sdružení SLEEKO.

Použití donáškového způsobu odděleného sběru je možné ve všech typech zástavby. S ohledem na velikost používaných nádob je tento způsob méně přijatelný pro starší zástavbu bytových domů v centrech měst. Sběrné nádoby jsou umístěny v tzv. hnízdech. Za optimální hustotu sběrné sítě je považováno napojení 200 obyvatel na jedno sběrné místo. Donášková vzdálenost by podle referujících neměla být vyšší než 150 m. Optimální síť sběrných míst se obvykle vytváří postupně.

Při odvozovém sběru jsou sběrná místa zřizována v blízkosti domovních vstupů nebo uvnitř obytných objektů. Donášková vzdálenost ke sběrným nádobám by neměla přesáhnout 50 m. Tento způsob je vhodný ve starší zástavbě bytových domů. Podle Zdenky Kotoulové a Martiny Vrbové je ve srovnání s donáškovým sběrem tento způsob investičně náročnější, avšak umožňuje snížit přistavený objem nádob na směsný domovní odpad, a to úměrně s instalací nádob na využitelné složky.

Alternativou sběru do nádob může být pytlový sběr. Sběr využitelných složek odpadu je orientován na papír a plasty a je vhodný spíše pro obyvatele rodinných domů. Pro sběr skla je tento způsob pochopitelně nevhodný. Naplněné pytle jsou sbírány odvozovým nebo donáškovým způsobem (obec vymezí místo ke shromáždění naplněných pytlů a zajistí jejich odvoz).

VÝHODY

V sídlištní zástavbě se ukazuje jako výhodnější odvozový způsob sběru s nádobami o objemu 1,1 m3. Instalací nádob větších objemů v této zástavbě klesá podíl nákladů svozu na celkových nákladech a stoupá podíl nákladů na sběrné nádoby.

V zástavbě rodinných domů je pro sběr papíru a plastů rovněž výhodnější odvozový způsob sběru, naopak ve venkovské zástavbě a u sběru skla je vhodnější donáškový způsob sběru.

Jak zaznělo v příspěvku, pytlový sběr je vhodný pro zástavbu rodinných domů a je ekonomicky výhodnější v městské vilové zástavbě, ve venkovské zástavbě se jeví nákladnější než donáškový způsob do sběrných nádob. Ekonomika sběru se vyrovná donáškou pytlů na vymezená místa. Tento způsob je zatím používán sporadicky - například ve středních a severních Čechách. V praxi bývá výběr vhodného způsobu limitován nedostatkem financí na počáteční investici do systému.

SPOLEČNÉ ŘEŠENÍ

Sdružení obcí pro vybudování a provozování skládky Černošín představila jednatelka sdružení Jena Tomášková. Sdružení vzniklo v okrese Tachov, jehož problémem je malá hustota osídlení. Za těchto podmínek je každá služba komunální povahy, a to nejen ve sféře ekologie finančně velmi náročná.

Těmto podmínkám se obce na Tachovsku rozhodly čelit, podobně jako jiná sdružení, tím, že spojily úsilí i finance. Prioritním úkolem se stalo vybudování společné moderní deoponie.

Členský podíl byl stanoven úměrně k počtu obyvatel, finančně tedy přispěly nejvíce velké obce. Při čerpání je tomu mnohdy naopak. Každá členská obec má pouze jeden hlas v rozhodujícím orgánu, a tak i ty malé mohou ovlivnit rozhodování. Sdružení pomáhá obcím při tvorbě vyhlášek, hradí ze společných prostředků právní a konzultantské služby apod. Prostřednictvím společnosti, jíž je sdružení majoritním vlastníkem, se snaží svým členům zajistit komplexní služby. To má podle Jeny Tomáškové velký význam zejména pro malé obce s neuvolněnými starosty.

(Pozn. redakce: Vybrané příspěvky z konference budeme postupně publikovat v časopise Moderní obec i Odpady)

VÁCLAV DRAŠNAR

FOTO AUTOR

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down