01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odpady, voda, technologie

Stav legislativy v oblasti odpadového i vodního hospodářství a další evropská témata budou náplní doprovodných seminářů mezinárodního vodohospodářského a ekologického veletrhu WATENVI 2010, který se uskuteční 25.- 27. května v Brně.

Česká republika musí do 12. 12. 2010 zapracovat do návrhu nového zákona o odpadech rámcovou směrnici Evropského parlamentu a Rady EU o odpadech z listopadu 2008. Směrnice zavádí pro všechny členské státy cíle opětovného využití odpadu, které mají být naplněny do roku 2020. Ukládá povinnost vypracovat programy na předcházení vzniku odpadů a určuje pravidla pro budoucí legislativu EU v této oblasti. Jedním z hlavních záměrů je recyklovat v průběhu následujících deseti let až 50 % odpadu z domácností a podobného komunálního odpadu. Jde zejména o papír, kov, sklo a plasty. Ve stejném období má být recyklován ostatní odpad ze stavebnictví a demolic.

Členské státy musejí rovněž do pěti let po vstupu směrnice v platnost, tj. do 12. prosince 2013, vytvořit celostátní plány pro nakládání s odpady a programy předcházení vzniku odpadů. Seminář o uvedených tématech připravuje Ministerstvo životního prostředí ČR.

Další ze seminářů bude věnován mj. novele vodního zákona, jejíž návrh schválila letošního 17. března Poslanecká sněmovna ve třetím čtení. Jde o obsáhlý soubor změn, které si vyžádal vývoj vodního hospodářství po téměř deseti letech účinnosti zákona a nutnost dostát závazkům vyplývajícím z členství ČR v EU. Zajímavé pro odborníky budou také informace o možnosti vypouštění odpadních vod do podzemních, aplikaci zákona o veřejných zakázkách i koncesníha zákona v praxi apod.

»Trochu jiná je situace v oblasti poplatků za odběr podzemních vod a za vypouštění odpadních vod. S ohledem na hospodářskou krizi bylo rozhodnuto o odložení uvažovaného ekonomického posílení zdrojů vodního hospodářství. Proto původně navrhovanou úpravu poplatků novela vodního zákona neobsahuje,« uvedl František Barák, předseda představenstva SOVAK ČR, pořadatele semináře.

Ke stěžejním tématům doprovodných akcí budou opět patřit aktuální problémy řádného čištění a odvádění odpadních vod v obcích nad 2000 obyvatel. Je celkem 635 aglomerací, které by měly mít čistírny odpadních vod (ČOV) podle standardů EU, tj. splňovat evropské normy do 31. 12. 2010. Několik desítek obcí však rekonstrukci či výstavbu nových ČOV nestihne.

»Dnes už je zřejmé, že do uvedeného termínu situaci nevyřeší 13 aglomerací, dalších 14, které už podaly žádost o dotaci nebo ji letos chtějí podat, zahájí zřejmě stavbu do konce roku,« konstatoval František Barák.

Především zástupcům státní správy a samosprávy, vědecké a výzkumné sféry, studentům vysokých škol i širší odborné veřejnosti je určen seminář Městské technologie, který organizuje Ministerstvo pro místní rozvoj ve spolupráci s Ústavem územního rozvoje a Mezinárodní federací pro bydlení a plánování. Vystoupí na něm přední evropští odborníci z oblasti urbanismu a životního prostředí. Hovořit budou o výrobě a distribuci energií, energeticky úsporných stavbách, vodním hospodářství, dopravě a mobilitě a odpadovém hospodářství - managementu zdrojů.

Více informací o veletrzích VODOVODY-KANALIZACE, ENVIBRNO a URBIS TECHNOLOGIE, které tvoří veletrh WATENVI, včetně doprovodného programu naleznete na www.watenvi.cz.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down