Odpovědnost za čistotu Jaký je vztah obce k nepořádku v takovémto stání pro nádoby podle zákona o odpadech? Je možné to upravit obecně závaznou byhláškou, i když to zákon přímo neukládá a nepopisuje? ODPOVĚĎ: Otázka, kdy se stává obec vlastníkem odpadu "domovního" a ten se stává odpadem komunálním,...
Odpovědnost za čistotu
Jaký je vztah obce k nepořádku v takovémto stání pro nádoby podle zákona o odpadech? Je možné to upravit obecně závaznou byhláškou, i když to zákon přímo neukládá a nepopisuje?
ODPOVĚĎ: Otázka, kdy se stává obec vlastníkem odpadu "domovního" a ten se stává odpadem komunálním, řeší zákon o odpadech splněním obecné podmínky uložení na místo určené. Bližší podmínky zákon neuvádí. Je tedy možné v obecně závazné vyhlášce tuto záležitost specifikovat. U pevně zřízených stání pro nádoby ovšem je uložením odpadu od občana naplněna podmínka vzniku komunálního odpadu, a tím odpovědnosti obce za svůj majetek. Čistota těchto míst je samozřejmě problematická, a to s ohledem na jejich přístupnost a převažující anonymitu zákazníků.
Vyvozování odpovědnosti by bylo teoreticky možné za předpokladu přístupu pouze přesně určeného počtu občanů k nádobám, usvědčení konkrétní osoby z nepořádku a porušení pravidel pro naplňování nádob stanovených obecně závaznou vyhláškou. Je to spíše teoretická možnost.
Poněkud jiná situace je v případě nádob na odpady umístěných v obytné budově nebo na pozemku při nich, kdy moment vzniku komunálního odpadu lze odvodit až od přepravy nádob na dočasné místo (chodník, krajnice komunikace) k vyprázdnění (odvoz odpadu). Zde nepořádek evidentně řeší vlastníci (nájemci) nemovitostí.
Dobrý den,
dá se tedy obecní vyhláškou nějak ošetřit, aby si pořádek před svým domem, který patří např. bytovému družstvu udržovali nájemníci popř. bytové družstvo jako vlastník budovy?