01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odpovědný politik musí hledět dál než k termínu příštích voleb

Aktuální stav obecních rozpočtů je stále častějším tématem rozhovorů mezi mými kolegy starosty. Velká část z nich přistupovala již ke tvorbě rozpočtu na rok 2009 velmi obezřetně, přesto jsou dnes zaskočeni mírou propadu daňových příjmů obcí. Musí přehodnocovat původní záměry oprav, omezovat nové...

Aktuální stav obecních rozpočtů je stále častějším tématem rozhovorů mezi mými kolegy starosty. Velká část z nich přistupovala již ke tvorbě rozpočtu na rok 2009 velmi obezřetně, přesto jsou dnes zaskočeni mírou propadu daňových příjmů obcí. Musí přehodnocovat původní záměry oprav, omezovat nové investice či dokonce do provozních prostředků rozpouštět rezervy našetřené na dofinancování dotačních projektů.

Tím víc nás všechny zajímají ekonomické výhledy hospodaření státu, predikce daňových příjmů a návrhy úsporných opatření na rok 2010. Předpokládáme-li, že se ekonomika napřesrok bude pohybovat na úrovni roku letošního, dosáhnou příjmy obcí výše 85 až 90 procent skutečnosti roku 2008. Dlouhodobý účinek takového propadu povede k minimalizaci investičních a rozvojových aktivit a způsobí další významný nárůst zanedbanosti obecních majetků. A to zejména v obcích a menších městech, u kterých nedávná Analýza financování státní správy a samosprávy prokázala, že právě jim zbývá mnohem méně peněz na údržbu majetku než městům největším. A může být ještě hůře, až obce budou muset v zimě sáhnout hlouběji do svých pokladen kvůli udržení schůdnosti chodníků. Kde zůstaly sliby zákonodárců, že za každou povinností nově přenesenou na obce půjdou i odpovídající finanční prostředky?

V posledních letech starostové snížili zadluženost obcí. Prokázali tak, že vidí do budoucna. Jenže financování obcí je nyní ohroženo masivním nárůstem státního dluhu a možným pádem do dluhové pasti. Odpovědný politik musí hledět dál než k termínu příštích voleb. Hospodařit na dluh a úkor příštích generací umí každý.

Značně nepříznivě se v rozpočtovém hospodaření obcí mohou projevit také nejistoty vyvolané případným schválením návrhu na provizorní půlroční státní rozpočet. Do ještě horší situace by se obce dostaly po neschválení státního rozpočtu, kdy by byly nuceny hospodařit v rozpočtovém provizoriu.

Dnešní politickou a ekonomickou situaci považuji za velmi vážné ohrožení dalšího fungování a rozvoje obcí. Některé návrhy ministra financí Janoty, například na zvýšení daně z přidané hodnoty nebo daně z nemovitostí, by sice mohly dopady recece na obecní rozpočty zmírnit, jenže to nestačí. Sdružení místních samospráv ČR proto považuje za nezbytné:

Schválit včas úsporný státní rozpočet bez nezodpovědného porcování medvěda (ostatně letos, zdá se, by ani nebylo co "dělit" a Fischerova vláda se k tomu dát poslancům tuto příležitost zjevně ani nechystá).

Rozumně využívat dotačních prostředků pro rozvoj obcí. Odstrašujícím případem je ROP Střední Morava, kde je na období let 2009 a 2010 obcím obou krajů na projekty na venkově určeno celkem 60 mil. Kč, ale na golfová hřiště, aquaparky a výstaviště 254 mil. Kč.

Ihned obnovit práci na novém zákoně o rozpočtovém určení daní (RUD) na základě výsledků již uvedené analýzy financování obcí. Za recese velká města přicházejí o část financí na investice, ostatním se však nebude dostávat ani provozních prostředků.

Urychleně dokončit revizi nenárokových dotací ministerstev a převést část z nich do RUD ke zmírnění podílu mezi největšími městy a ostatními obcemi.

 

 

Josef Bartoněk
starosta městyse Osvětimany, předseda Sdružení místních samospráv ČR

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down