Jaký je postup při odvolávání členů rady obce? Mohou být odvoláni všichni členové rady obce najednou? Mezi orgány, které obec spravují, patří rada obce, která je výkonným orgánem obce v oblasti samostatné působnosti a ze své činnosti odpovídá zastupitelstvu obce. Rada obce má mezi orgány obce...
Jaký je postup při odvolávání členů rady obce? Mohou být odvoláni všichni členové rady obce najednou?
Mezi orgány, které obec spravují, patří rada obce, která je výkonným orgánem obce v oblasti samostatné působnosti a ze své činnosti odpovídá zastupitelstvu obce. Rada obce má mezi orgány obce významné postavení. Mezi jinými vyhrazenými úkoly připravuje návrhy pro jednání zastupitelstva obce a zabezpečuje plnění jím přijatých usnesení.
V oblasti přenesené působnosti přísluší radě obce rozhodovat, jen stanoví-li tak zákon.
Radu obce tvoří starosta, místostarosta (místostarostové) a další členové rady volení z řad členů zastupitelstva obce. Počet členů je lichý a činí nejméně 5 a nejvýše 11 členů, přičemž nesmí přesahovat jednu třetinu počtu členů zastupitelstva obce. Rada obce se nevolí v obcích, kde zastupitelstvo má méně než 15 členů. Odvolávání členů rady, stejně jako jejich volba, je podle zákona o obcích vyhrazenou kompetencí zastupitelstva obce. Je-li starosta nebo místostarosta odvolán z funkce nebo se této funkce vzdal, přestává být i členem rady obce. Ke změně členů rady zpravidla dochází na základě individuální výměny (konkrétní člen rady obce na tuto funkci rezignuje, nebo je zastupitelstvem odvolán, případně k zániku funkce u něj dojde z jiných zákonem stanovených důvodů - zánik mandátu z důvodu ztráty trvalého pobytu na území obce, neslučitelnosti funkcí, pravomocného rozhodnutí soudu, kterým byl člen zastupitelstva obce odsouzen k nepodmíněnému trestu odnětí svobody, úmrtí apod).
V současné době platný zákon o obcích počítá s variantou, že se zastupitelstvo rozhodne odvolat všechny členy rady najednou (radu obce jako celek); zákon č. 367/1990 Sb., o obcích (obecní zřízení), platný do 12. 11. 2000, tuto možnost neupravoval.
Stávající zákon o obcích v § 102 odst. 5 pro případ odvolání rady obce jako celku výslovně stanoví, že dosavadní rada obce bude vykonávat svou pravomoc až do zvolení nové. Ve vztahu k výkonu funkce starosty a místo-starosty, kteří jsou ze zákona členy rady obce, však zákon o obcích pro tento případ výslovné ustanovení nezná. Za absence výslovné právní úpravy jsem toho právního názoru, že pokud je rada odvolána jako celek, plní starosta a místostarosta (místostarostové) i nadále své funkce, a to až do zvolení nového starosty a místostarosty.
Vyloučit nelze, že zastupitelstvo odvolá radu obce jako celek a dále ještě rozhodne, že dosavadní starosta a místostarostové nezůstanou v těchto funkcích (samostatným usnesením je odvolá i z těchto funkcí). V takovém případě, není-li zvolen nový starosta ani místostarosta, by zastupitelstvo obce mělo podle mého právního názoru podle § 103 odst. 6 zákona o obcích pověřit výkonem funkcí starosty některého člena zastupitelstva obce na dobu do zvolení nového starosty, popřípadě místostarosty.
Pro úplnost doplňuji, že zákon o obcích v § 100 odst. 1 zná speciální ustanovení rovněž pro případ, kdy v průběhu funkčního období poklesne počet členů rady obce pod 5 a na nejbližším zasedání zastupitelstva obce nebude doplněn alespoň na 5; od tohoto okamžiku vykonává pravomoc rady obce zastupitelstvo, které může rozhodování o některých záležitostech svěřit zcela nebo zčásti starostovi.
JUDr. MIROSLAV BÝMA, Ph.D.
právník
Dobry den, zajimalo by me, jestli musi zastupitelstva mest udat duvod odvolani clena rady mesta
dekuji
Dobrý den, prosím o informaci, jak je třeba postupovat při odvolání místostarosty přímo na zastupitelstvu. Je správný postup:
-navrhnout odvolání a hlasuje se o tomto navrženém usnesení, a to tajně, nebo veřejně?
-nebo: navrhnout zařazení bodu o odvolání místostarosty na program zasedání, pak zvolit volební komisi a pak pokračovat v hlasování o odvolání?
Jde mi tam o smysluplnost a potřebu volební komise.
Děkuji