01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Opakování zkoušky odborné způsobilosti

Umožňuje zákon obci opětovně přihlásit svého úředníka ke zkoušce zvláštní odborné způsobilosti, pokud tento úředník u předchozí zkoušky neuspěl? Podle § 21 odst. 1 zákona č. 312/2002 Sb., o úřednících územních samosprávných...

Umožňuje zákon obci opětovně přihlásit svého úředníka ke zkoušce zvláštní odborné způsobilosti, pokud tento úředník u předchozí zkoušky neuspěl?

Podle § 21 odst. 1 zákona č. 312/2002 Sb., o úřednících územních samosprávných celků a o změně některých zákonů, zajišťuje územní samosprávný celek správní činnosti stanovené prováděcím právním předpisem (viz vyhláška č. 512/2002 Sb., o zvláštní odborné způsobilosti úředníků územních samosprávných celků, ve znění vyhlášky č. 41/2006 Sb.) prostřednictvím úředníků, kteří prokázali zvláštní odbornou způsobilost. Výjimečně tyto činnosti může mj. vykonávat i úředník, který nemá zvláštní odbornou způsobilost, avšak nejdéle po dobu 18 měsíců od vzniku jeho pracovního poměru k územnímu samosprávnému celku nebo ode dne, kdy začal vykonávat činnost, pro jejíž výkon je prokázání zvláštní odborné způsobilosti předpokladem. Zvláštní odborná způsobilost se ověřuje zkouškou a prokazuje osvědčením (§ 21 odst. 2 zákona č. 312/2002 Sb.).

Možnost opakování zkoušky zvláštní odborné způsobilosti upravuje § 24 odst. 5 zákona č. 312/2002 Sb. Jestliže úředník nevyhověl při písemné nebo ústní zkoušce, může ji dvakrát opakovat. Opakovaná zkouška se vykoná nejdříve po 30, nejpozději však do 90 dnů ode dne zkoušky, v níž uchazeč nevyhověl. Z dikce citovaného ustanovení dovozuji, že úředník může absolvovat příslušnou zkoušku maximálně třikrát (tj. první "řádnou" a dvě opravné).

Pokud úředník má například k dispozici ještě druhý opravný termín zkoušky, nebylo by možné ho ještě předtím znovu přihlásit k nové zkoušce ve smyslu § 21 odst. 5 zákona č. 312/2002 Sb., neboť tento postup by ve své podstatě znamenal obcházení zákona, a příslušný úředník by tak byl zvýhodněn co do počtu možných "pokusů" o vykonání předmětné zkoušky.

Jiným případem je však podle mého názoru stav, kdy by úředník nebyl úspěšný ani u druhé opravné zkoušky. Za této situace je pouze na zvážení obce, zda přihlásí úředníka opětovně k vykonání nové zkoušky podle § 21 odst. 5 zákona č. 312/2002 Sb., neboť tuto možnost zákon výslovně nevylučuje. Pokud obec považuje daného úředníka za zkušeného zaměstnance, který kvalitně vykonává příslušnou správní agendu, a o kterého by tak z tohoto důvodu nechtěla "přijít", nelze ji podle mého názoru bránit v opětovném přihlášení tohoto úředníka k vykonání zkoušky. Ze strany samotného úředníka však na opětovné přihlášení k vykonání zkoušky neplyne ze zákona žádný právní nárok.

Mgr. JAN BŘEŇ
právník

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down