01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Opět centrem regionu

Opět centrem regionu Krajské organizace a správy v Olomouci zanikly po roce 1960, kdy byla většina okresů střední Moravy začleněna pod bývalý Severomoravský kraj. Čtyřicet let je dlouhá doba, a tak se Olomoucký kraj staví na nohy možná s trochu většími obtížemi než kraje, které fungovaly po roce...

Opět centrem regionu

Krajské organizace a správy v Olomouci zanikly po roce 1960, kdy byla většina okresů střední Moravy začleněna pod bývalý Severomoravský kraj. Čtyřicet let je dlouhá doba, a tak se Olomoucký kraj staví na nohy možná s trochu většími obtížemi než kraje, které fungovaly po roce 1960 a těmito institucemi byly vybaveny ještě nedávno. Specifický problém v tom vidí i hejtman Ing. Jan Březina.

[*] Kraj už začíná fungovat a některá regionální pracoviště zde stále nevznikají. Mám třeba na mysli České dráhy, které nechtějí v Olomouci zřídit obchodněprovozní ředitelství.

Samozřejmě, že chceme, aby v kraji byl krajský soud a další instituce s regionální působností. Co se týká obchodně-provozního ředitelství Českých drah, tak to je podle mého názoru naprosto skandální. Ono totiž není jen v Olomouckém kraji, ale dokonce ani v NUTS II - Střední Morava. Pozastavil jsem se nad tím zejména proto, že přes území našeho kraje vedou velmi významné železniční trasy s velkým objemem přeprav.

Navíc si myslím, že tato ředitelství jsou často v místech, která mají z dopravního hlediska menší význam než Olomoucký a Zlínský kraj.

[*] Lobujete kvůli tomu?

Snažili jsme se, mluvili jsme o tom s ředitelstvím Českých drah, a dokonce jsme o tom hovořili i se správní radou a Ministerstvem dopravy. České dráhy se přesto rozhodly, že zde obchodně-provozní ředitelství nezřídí.

My se ale nechceme vzdát a čekáme na další kroky. Zdá se nám, že z tohoto pohledu je tady uprostřed Moravy takové nesystematické bílé místo.

[*] Některé organizace na vznik kraje nereagují, na druhé straně například Moravská Třebová a mnoho obcí z okolí o Olomoucký kraj zájem mají. Už několik let dávají najevo, že Olomouc je jim jako centrum bližší než Ostrava a Pardubice.

Vím, že tyto zájmy existují. Pokud tyto oblasti budou cítit, že přirozeně tíhnou k Olomouckému kraji, kraj udělá všechno pro to, aby se staly jeho součástí. Samozřejmě k tomu musí mít rozhodnutí všech zastupitelstev. Myslím, že vhodná doba k připojení těchto území nastane před dalšími krajskými volbami. Jak jsem se nedávno dozvěděl, právní kroky pro tuto změnu se již připravují.

[*] To, že Olomouc nebyla dlouho centrem regionu, se projevilo již při výběru sídla krajského úřadu. Dokonce se proto uvažovalo o stavbě nové budovy.

Jako přednosta okresního úřadu jsem na výběr jistý vliv měl, ale zdaleka ne rozhodující. Je pravda, že jsme uvažovali i o výstavbě nového objektu, nebylo však na něj dost peněz, a po pravdě řečeno, nebyla ani vůle uvolnit pozemek pro tento účel. Navrhovali jsme také, že krajský úřad bude sídlit v budově, kterou u nádraží staví firma Tesco, ale toto řešení bylo neprůchodné.

Takže nám přišla vhod nabídka Českých drah, které nám bezúplatně převedly objekt, v jehož části sídlí železniční poliklinika. Jeho rekonstrukce měla být hotová v polovině roku, ale opozdila se, a tak se začneme stěhovat až v září či v říjnu.

[*] Než jste se stal hejtmanem, byl jste přednostou olomouckého okresu. Několik měsíců, prakticky až do doby, kdy byl jmenován váš nástupce, jste řídil kraj z kanceláře přednosty. Byl jste ve stejné místnosti, ale práce byla jiná?

Podstatně. Už jsem nebyl státním úředníkem, ale představitelem samosprávy, musel jsem začít pracovat s krajskou radou, zastupitelstvem, komisemi. Tak trochu jsem se vrátil do doby, kdy jsem byl místostarostou Uničova. Myslím, že proto mne ta změna nezaskočila. Co se týče osobních pocitů, na ty nebyl čas.

[*] Kraj neustále připomíná, že je chudý. Znamená to, že už za vámi nikdo nechodí s finančními problémy?

Zprávy o tom, že kraj nemá peníze, naprosto odpovídají realitě. I tak nás ale starostové někdy prosí o pomoc, zejména v záležitostech, které se týkají většího počtu obcí. Samozřejmě, že nemůžeme "sáhnout do pokladny" a "vytáhnout" potřebnou sumu, ale můžeme pomoci koordinovat jednání s ministry a organizacemi. O to se také snažíme.

Postupovali jsme tak i v případě, kdy Povodí Odry zastavilo práce na odstraňování povodňových škod. Tato akce obcí a kraje pomohla, aby se práce znovu rozběhly.

[*] S vlastními prostředky by řešení některých záležitostí bylo ještě jednodušší. Jak jste proto reagoval na zprávy, že stát chtěl přidělovat krajům peníze i příští rok?

Považoval jsem to za zcela přirozený postoj nadřízeného orgánu. Chápal jsem to tak, že ti, kteří měli finanční kompetence a pravomoci, se jich nechtějí vzdát. Pokud bychom však zůstali v režimu organizační složky státu a měli přesně účelově vymezené finance, samospráva by vůbec nemohla existovat. Mám pocit, že část lidí z nejvyšší politické sféry si chce pěstovat kraje ve formě Potěmkinových vesnic. Ukazovat je návštěvníkům z Evropské unie a hrdě tvrdit, že máme krajskou samosprávu.

[*] I proto Olomoucký kraj zažaloval stát u Ústavního soudu kvůli školám?

Stát sice na kraje převedl školy, ale o jejich provozu má dál rozhodovat ministerstvo. Vždyť tato situace v podstatě paralyzuje kompetence, které byly krajům svěřeny. Jako příklad uvádím pronájmy tělocvičen na dobu delší než rok. I takovými věcmi se chtějí na ministerstvu zabývat?

V tom případě to považuji za dokonalé alibi pro zvýšení počtu jeho pracovníků. Situaci jsme právně rozebrali a došli k závěru, že tento zásah prakticky ruší vlastnická práva, a proto jsme podali soudní stížnost.

[*] Můžete zhodnotit skutečnost, že hrady Bouzov a Šternberk stále spravuje Ministerstvo kultury?

Domnívám se, že přirozeným místem pro správu takových kulturních památek je kraj. Z působení ve funkci přednosty jsem poznal, že města a obce s pomocí prostředků uvolňovaných okresním shromážděním, nastartovala rozkvět těchto památek a oživila je. Typickým příkladem je hrad Helfštýn. Myslím, že když není vlastníkem památky obec, měla by památka být v režii kraje. Z centra nebývá tak dokonalý přehled jako z krajské úrovně.

[*] Na zaměstnance krajského úřadu kladete určité požadavky. Jaké?

Především od nich vyžaduji odbornost. Odrazilo se to i v tom, že jako jediný kraj v zemi jsme vypsali výběrové řízení na ředitele úřadu, všude jinde byl předmětem politických dohod. Odbornost vyžadujeme na všech pozicích v úředním aparátu.

Anna Kavková

FOTO ARCHÍV

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down