01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Opomíjená témata nadcházejících krajských voleb

Každý den pracujeme s nejrůznějšími informacemi a daty, které bychom se měli snažit přeměnit na znalosti a vytvářet tím hodnoty. Česká republika ale bohužel dostatečně nevyužívá potenciálu informačních a komunikačních technologií (ICT) pro růst své konkurenceschopnosti. V řadě světových žebříčků je...

Každý den pracujeme s nejrůznějšími informacemi a daty, které bychom se měli snažit přeměnit na znalosti a vytvářet tím hodnoty. Česká republika ale bohužel dostatečně nevyužívá potenciálu informačních a komunikačních technologií (ICT) pro růst své konkurenceschopnosti. V řadě světových žebříčků je na chvostě.

Stále existuje mnoho zbytečných činností ve veřejné správě (VS), které už ale lze díky technickému pokroku zjednodušit. Typickým příkladem jsou různá potvrzení vydávaná veřejnou správou pro veřejnou správu (například výpis z rejstříku trestů). Stačí, aby dotyčný úředník nahlédl do elektronicky vedeného rejstříku trestů stejně, jako to udělal předtím úředník rejstříku trestů. Samozřejmě jen tehdy, pokud mu to dovolím nebo ho o to požádám.

Moderní informační technologie nám poskytují nové možnosti, proč je nevyužít? Mohou nám zajistit bezpečnější, rychlejší a levnější přenos údajů. Informaci lze zaslat okamžitě a kamkoli. Dá se zařídit, aby tutéž informaci měli současně k dispozici všichni úředníci, kteří mají právo s ní pracovat. Tím vzniká nové pojetí veřejné správy - poskytování lepších služeb občanům a komerční sféře. Lepší VS je v dnešním světě nutnou podmínkou konkurenceschopnosti a bez využívání ICT se neobejde.

V podmínkách globální ekonomiky se kapitál a pracovní příležitosti přesouvají přirozeně tam, kde je k dispozici kvalitní infrastruktura, vzdělaná pracovní síla a transparentní ekonomické prostředí. Stát by se měl proto angažovat v souvislosti s digitálními technologiemi v několika hlavních oblastech: vlastní výkon VS, školství, legislativa, infrastruktura, podpora investic, podpora drobného podnikání.

Jelikož pouze jasná politická vize umožní prosadit myšlenku digitální ekonomiky, rozhodlo se naše Sdružení pro informační společnost (SPIS) udělat něco nového před volbami. Obracíme se na kandidáty, budeme se jich ptát, analyzovat jejich odpovědi i programy. Na výsledky průzkumu, které zveřejníme ještě před volbami, jsme opravdu zvědaví. Myslíme to vážně: To, co děláme, je nátlakový program. Je evidentní, že kandidáti musí mít motivaci, aby mezi své priority zařadili i nepopulární témata. A tu jim nabízíme: Jasně ukazujeme, jaká témata je třeba řešit, abychom jako národ uspěli v náročném globálním prostředí.

Musíme využít příležitosti, proto zvyšme platy zejména vysokoškolským učitelům, vybudujme v každém kraji technologické parky, inovační centra a vytvořme tím datová centra, aby se ICT stala službou. Hejtmanští kandidáti by měli mj. klást důraz na školství, vzdělání a snažit se koncentrovat IT odborníky, kterých je u nás stále málo. Hlavním předpokladem pro vytváření hodnot je totiž vzdělaná pracovní síla. Za pár let bude ve školách možná dost počítačů i přípojek k internetu, ale nezmění-li se něco zásadního, budou tam chybět kvalitní učitelé, bez nichž je sebelepší vybavení k ničemu.

SPIS, které bylo založeno v roce 1998, prosazuje informační společnost založenou na znalostech a inovacích. Je spolutvůrcem návrhů zásadních reforem, legislativy a klíčových rozhodnutí zaměřených na rozvoj ICT v ČR. Svou činností usiluje o vznik skutečné znalostní společnosti u nás, snad krok před mnohými. Proto nabízí kandidátům do zastupitelstev krajů nová témata jejich volebních programů.

JIŘÍ POLÁK
prezident SPIS

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down