Napomoci opravám panelových domů se snaží také Centrum regenerace panelových domů. Je profesním sdružením firem zabývajících se komplexními dodávkami při opravách panelových domů.
Centrum regenerace vzniklo v roce 2002. Firmy v něm sdružené se specializují zejména na opravy obvodových a střešních plášťů a výměnu oken. Pojmy, které prezident sdružení Ing. Tomáš Fendrych v souvislosti s regenerací panelových domů a sídlišť zdůrazňuje snad nejvíc, jsou systematičnost a komplexnost.
Sdružení se angažuje zejména v oblasti osvěty informačního servisu. Osvědčují se semináře v regionech, prezentace na internetu, odborné prospekty. Na semináře jsou zváni zástupci všech forem vlastnictví panelových domů - obce, družstva nebo společenství vlastníků. Přednášejícími jsou lidé z institucí, které mají k danému tématu co říci. Vítané jsou zejména prezentace úspěšných projektů. Účast na seminářích je bezplatná.
Nejčastější dotazy, s nimiž se centrum setkává, se týkají přípravy projektů a jejich financování. A v technické oblasti, která je vlastní členům centra? "Snažíme se poradit, jak se přiblížit optimu toho, aby se nahodilé řešení nejpalčivějších problémů vzniklých třiceti až čtyřicetiletou zanedbanou údržbou domu alespoň přiblížilo postupu rozumného hospodáře. Aby si vlastník uvědomil, že spravuje hodnotnou věc, jíž díky opravě přidává dlouhodobou užitnou hodnotu", konstatuje Ing. Fendrych.
Na co dát pozor
"Komplexnost znamená provádět při opravách společně určité funkční celky," říká. Jako klasický příklad, kdy se může absence zmíněného vymstít, uvádí problém okna versus fasáda, přičemž spojovacím článkem jsou parapetní plechy: Majitel domu vymění okna a zároveň jejich oplechování. Za nějaký čas, třeba proto, že se mu opět podařilo dát dohromady další peníze, se rozhodne dům zateplit. Pak ovšem musí relativně nové oplechování oken vyhodit, protože pro dům se zateplenou fasádou je krátké. Nebo při výměně oken nezvážil, že fasáda bude zateplená a okna, která zakoupil, mají úzké rámy. V obou případech zbytečně vyhodil peníze.
Peníze, resp. cena jsou pro investora vždy rozhodující. Podle Ing. Fendrycha je ale často obtížné stanovit, jakým očekávaným užitným hodnotám má odpovídat. Zejména u oprav panelových domů se dnes totiž nelze opřít o přesně stanovené normy. Proto je vhodné požadované parametry jmenovitě stanovit při zadávání. Jinak řečeno to, co očekáváme od výsledku, má být zabudováno v podmínkách už ve fázi přípravy projektu. Jinak se investor ocitá až příliš v rukou prováděcí firmy a podmínek, které tato firma sama zvolila ve vztahu k ceně. V realizační fázi je nezbytný kvalitní, profesionální stavební dozor.
CENY POROSTOU
Že se s panelovými domy musí něco dělat, si dnes uvědomují už snad všichni jejich vlastníci. Přístupy k realizaci se však velice liší. Tam, kde se dosud nerozhoupali, by však neměli příliš dlouho váhat. Rok 2008, kdy se má zvýšit dosavadní pětiprocentní DPH ze stavebních prací na 19 %, totiž není tak vzdálený. "Tento termín už asi nikdo neposune. Bude však znamenat výrazné zdražení všech stavebních prací a navazujících služeb. Také je třeba počítat s tím, že zvyšování cen energie a pohonných hmot se asi nezastaví", říká Ing. Fendrych a upozorňuje na to, že určující jsou ceny materiálu a práce.
"Práce u nás byla posledních 10 let velmi levná vlivem přílivu pracovních sil z Východu, ceny materiálů stabilní nebo někdy dokonce díky konkurenci s klesající tendencí. Tyto rezervy jsou už ale pomalu vyčerpány a začíná k nám dorážet opačná vlna reagující na nezvratné zvyšování cen vstupních surovin pro stavební materiály. Cena práce se patrně ještě nějaký čas měnit nebude, ale jednoho dne se musí projevit rostoucí náklady na pracovní sílu i v ČR. Proto ten, kdo se chce pustit do oprav, by neměl příliš váhat."
PŘÍKLADY TÁHNOU
Jsou lokality, kde podíl opravených panelových domů netvoří ani 10 % z jejich celkového počtu, a jsou jiné, kde dosahuje 50 nebo 60 %. Zářným příkladem jsou Svitavy (viz Moderní obec č. 7/04), hodně se mluví o Orlové, kde si ale prý zaslouží pochvalu hlavně bytové družstvo. Už od 90. let minulého století úspěšně regeneruje svůj panelový bytový fond město Brno a jeho městské části: Líšeň s nedávno dokončenou úspěšnou opravou 65 panelových domů, jež povzbudila k témuž činu i další vlastníky domů na sídlišti, Kohoutovice, které na toto téma uspořádaly loni na podzim výstavu, či Komárov.
Za přímo vzorový příklad jak inteligentně a citlivě zcela přebudovat nejen samotné panelové domy, ale také jejich okolí, ovšem považuje Ing. Fendrych ostravské sídliště Fifejdy Městského obvodu Mariánské hory a Hulváky. "Je tu vidět, co se dá udělat, když je na radnici někdo tak osvícený, jako starostka a nyní už také senátorka, architektka Liana Janáčková. Prostředí panelových sídlišť tam lze nyní vnímat jako zvláštní celek, a přitom jako místo velmi příjemné pro bydlení. Komunikace jsou pěkně vydlážděné, přibyla zeleň, hřiště pro teenagery a další prvky. Co je třeba zvláště ocenit, to jsou bezbariérové přístupy ke všem panelovým domům. Celkově jde o velice komplexní projekt. Starostka jej prezentovala na jednom z našich seminářů, kdy nás zároveň Mariánskými horami provedla. Udělalo na mne obrovský dojem, jak se lidé zastavovali a velice nadšeně a přitom uctivě ji zdravili. A to opravdu všichni lidé z pestré sociální skladby tohoto městského obvodu."
PRAZE CHYBÍ SYSTEMATIČNOST
V Praze je přístup hodně rozdílný, nedá se hovořit o systematickém, plošném postupu. Téměř výjimkou asi bude Městská část (MČ) Praha 17 - Řepy, kterou řadí členové sdružení z hlediska systematičnosti a komplexnosti i technické úrovně ke špičce toho, co je možné nejen v Praze vidět.
Jiným případem je MČ Praha 3, která se loni obrátila na sdružení s žádostí o pomoc při vytipování architektonicky zajímavých příkladů regenerace panelových domů v ČR a jejich porovnání s praxí uplatňovanou v Německu. Vznikla zajímavá rešerše, která by měla pomoci zorientovat se při regeneraci velmi specifických panelových žižkovských objektů začleněných do městské zástavby a vyžadujících proto citlivější přístup. Vzhledem k tomu, že přehled o úrovni a komplexnosti oprav panelových domů v jednotlivých regionech ČR zatím neexistuje, získala tak Praha 3 alespoň jakýsi průřez toho, co se až dosud udělalo.