01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Oslavany řeší oblast IT komplexně

Praxe při zavádění informačních technologií v městech a obcích ukazuje, že jen systematický a koncepční přístup umožňuje efektivní zhodnocení vynaložených prostředků. Důsledné dodržování této zásady se osvědčilo například v jihomoravských Oslavanech, městě se čtyřmi a půl tisíci obyvateli.

I když Oslavany nejsou velké město, v rámci radnice komunikují z velké části pomocí elektronické pošty. Pro vlastní potřeby úřadu má všech dvacet pracovníků k dispozici výkonnou vnitřní počítačovou síť a na všechna pracoviště je zaváděn internet. Některé agendy zpracovávají už v elektronické podobě. Je tam k dispozici elektronická podatelna a připravuje se zavedení elektronického podpisu. Informace je možné najít i na oficiálních webových stránkách města. Veřejně přístupná internetová stanice, jejíž provoz částečně dotuje město, se nachází v městské knihovně.

Spolupráce se školou

V Oslavanech je pět šest lidí kolem třicítky, kteří se s informačními technologiemi sblížili už na střední škole. Dnes se této oblasti věnují nejen ve svém zaměstnání, ale i v rámci města. Snaží se iniciovat či realizovat řadu projektů. Ve spolupráci se základní školou například připravují kurs především pro starší spoluobčany. Jeho obsahem jsou základy práce s počítačem, elektronická pošta, internet. Nejen školáci, ale dnes už ani jejich rodiče nemají problémy s běžným využitím nových informačních technologií.

Při utváření informační společnosti hraje v Oslavanech významnou úlohu především tamní základní škola (viz snímek). Je to poměrně velká spádová škola pro širokou oblast, která má asi šest set dětí. Už v roce 2000 se tam podařilo prostřednictvím nemalých investic města vytvořit špičkovou počítačovou učebnu. Začalo se od podlah, kabelových rozvodů, stěn a speciálního nábytku přes počítačovou techniku a programové vybavení až po zpětný projektor a další zařízení umožňující její multifunkční využití.

Po tři roky provozu učebny se město snaží udržet její standard na vysoké úrovni obnovou počítačové techniky a zejména softwaru - svět počítačů se velmi rychle mění a tamní počítačoví nadšenci chtějí udržet krok s dobou. Nemalou zásluhu na kvalitě učebny mají i specializovaní pedagogové a externí spolupracovníci.

V současné době může každé oslavanské dítě od první třídy navštěvovat kroužek práce s počítačem, může se zdokonalovat v kursech rozdělených podle úrovně práce s jednotlivými programy. Pořádají se tam různé soutěže, jsou tam k dispozici i počítačové hry. Děti tak mohou využívat počítač a seznamovat se s funkcí informačních technologií i během mimoškolní činnosti. To je přitažlivé zejména pro ty, kteří doma počítač nemají.

Komunikační technologie

Oslavany mají z hlediska rozvoje komunikačních technologií dost nešťastnou polohu. Jsou rozloženy mezi kopci, v údolí podél řeky Oslavy a jejích přítoků, vzdálenosti mezi jednotlivými domy i částmi města jsou poměrně velké, chybí tu určité přirozené historické centrum, tedy i náměstí. Situace je komplikovaná především z hlediska investičních nákladů na vytváření infrastruktury jakéhokoli druhu.

Vždycky tam byl například problém s příjmem jednotlivých televizních stanic. Na počátku 90. let tam mohli sledovat jen ČT l a Nova. Před třemi roky, při příležitosti mistrovství Evropy ve fotbale, slíbila radnice občanům, že budou moci sledovat už i ČT 2. Starosta slib dodržel, ale ani ve snu ho tenkrát nenapadlo, kolik institucí tuzemských i sousedních států se k přidělení kmitočtu a výstavbě převaděče vyjadřuje. Projednávání žádosti trvá dlouhou dobu a je navíc spojeno s nemalými náklady - přitom jeho výsledek může být i záporný. V současné době se podařilo schvalovací proces absolvovat s úspěchem i pro signál stanice Prima.

Stejný problém měly Oslavany s mobilním telefonem. Zpočátku tady nebyl kvalitní signál žádného operátora. V průběhu let 2000 - 2001 se městskému úřadu podařilo přesvědčit všechny tři operátory, aby v Oslavanech zřídily svoje převáděcí stanice. Díky stoprocentnímu pokrytí města tímto signálem je radnice schopna rozesílat zásadní zprávy občanům i prostřednictvím textových SMS zpráv. Je to služba bezplatná, kterou ocení zejména ti, kteří dlouhodobě pracují mimo město nebo jezdí často na služební cesty, a přesto chtějí mít aktuální informace o událostech ve městě. Tato služba je poskytována jen na vyžádání, a to v případě, že občan sám předá svoje telefonní číslo.

Kabelová televize

Perspektivní, i když poměrně náročná je realizace a využití sítě televizních kabelových rozvodů. V Oslavanech začali kabelovou televizi zavádět už v roce 1995. O dva roky později byla výstavba této sítě přerušena kvůli nedořešeným smluvním vztahům. V té době bylo připojeno na páteřní rozvod procházející městem zhruba 20 % domácností a ostatních zájemců. V dalších pěti letech mělo město jiné priority.

V současné době zaujala kabelová televize oslavanskou radnici znovu. Dříve byla "kabelovka" vnímána pouze jako jeden z prostředků pro šíření televizního a rozhlasového signálu.

Pro komunikaci mezi městským úřadem a občany mělo význam snad jen vysílání regionálního infokanálu. Dnes, kdy kabelová televize umožňuje také přenos digitálních dat, se postupně stává účinným víceúčelovým komunikačním nástrojem. Zejména možnost pevného připojení uživatelů k síti internetu jí dává zcela novou podobu.

Připravovaný přechod televizních stanic ze stávajícího analogového vysílání na digitální i rozvoj dalších, tzv. širokopásmových služeb v oblasti elektronického obchodu, vzdělávání i zábavy nebo rozvoj tzv. teleworkingu, tedy práce z domova, pomáhají stírat rozdíl úrovně života lidí v menších a větších městech.

Oslavanská radnice proto v letošním roce sjednala s provozovatelem kabelové televize ve zdejším regionu, brněnskou společností SELF servis, podmínky dalšího rozšíření sítě televizních kabelových rozvodů do všech městských částí.

Město se přitom bude z poloviny podílet na financování zemních prací, a to podle průměrných cen stanovených pro jednotlivé třídy zemin v daných částech města. Ze zhruba 35 miliónového rozpočtu města se zatím podařilo vyčlenit na tuto investici asi 1,3 miliónu korun. Na straně provozovatele kabelové televize, společnosti SELF servis, zůstává ten větší díl - pokrytí druhé poloviny nákladů na zemní práce a realizace celé technologie. Postup výstavby televizních kabelových rozvodů přitom bude koordinovat město podle svých finančních možností. V letošním roce se tak síť kabelové televize rozšíří o dalších více než 5 kilometrů rozvodů, kompletní pokrytí města je stanoveno v horizontu 3 let.

Možnost využívat kabelovou televizi s datovými přenosy by tou dobou měl mít v Oslavanech už každý občan i podnikatelský subjekt.

Jak říká oslavanský starosta Vít Aldorf, nikdo nikoho nenutí, aby si kabelovou televizi nechal připojit. Domnívá se však, že kabelová televize v brzké době nahradí některé stávající informační prostředky a integruje v sobě i formy komunikace, které jsme zatím ještě ani nepoznali. Prostě se velmi brzy stane zejména v menších městech a obcích standardním komunikačním zařízením, jakým je například telefonní linka.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down