Ostrava se připojila k celostátní výzvě Dík náhradním rodinám a dnes ji završuje Bábovkovým dnem

Děti mladší tří let, které byly opuštěny matkou již v porodnici nebo jejichž biologičtí rodiče nezvládají svoji roli, nejsou v Ostravě již několik let umisťovány do ústavů, ale v krizovém období se jim dostává péče pěstounů na přechodnou dobu. V Moravskoslezském kraji je tzv. pěstounů na přechodnou dobu nejvíce v rámci celé země. Pěstounskou péči na přechodnou dobu v Ostravě zajišťuje 25 rodin (celkem 33 osob).

Město k zajištění této péče realizuje celou řadu kroků, Magistrát města Ostravy zahájil kampaň Dejme dětem rodinu již v roce 2011, a také díky informačním aktivitám získává nové pěstouny. Záměrem kampaně je informování veřejnosti o náhradní rodinné péči. Letos se město nově zapojilo i do výzvy Ministerstva práce a sociálních věcí ČR s názvem Dík náhradním rodinám, která vrcholí dnes, tedy v pátek 31. května 2024 Bábovkovým dnem. Chce tímto poděkovat všem pěstounům, kteří dětem nabídli svou lásku, přijetí a domov.  

Pěstounky a pěstouni při dnešním Bábovkovém dnu v Ostravě, foto: MMO

„Mám velkou radost, že Ostrava je jedním z míst, které se může chlubit zabezpečením pěstounské péče a také skvělými pěstouny, kteří jsou ochotni přijmout dítě na nezbytnou přechodnou dobu. V jejich náročné ale nesmírně smysluplné práci jim nabízíme maximální možnou podporu. Od permanentní ochotě profesionálních sociálních pracovnic pomáhat řešit jakýkoliv problém až po organizování velmi oblíbených víkendových pobytů pro děti a náhradní rodiče. Vždy v adventním období v závěru roku  se  na ostravské radnici rádi setkáváme s těmito našimi  pěstouny, abychom jim za jejich nesnadnou práci upřímně poděkovali. Také naše veškeré informační a osvětové aktivity přispívají k tomu, abychom k poslání pěstounství motivovali i další rodiny,“ vysvětlil Zbyněk Pražák, náměstek primátora.

Už ne do ústavů, ale do láskyplných pěstounských rodin

V roce 2023 bylo do pěstounské péče na přechodnou dobu svěřeno 64 ostravských dětí, o 43 z nich se postarali pěstouni z Ostravy, dalším dětem zajistili péči pěstouni z Moravskoslezského kraje (neboť k dispozici nebyli pěstouni z Ostravy). Nejohroženější, ale také na území města nejpočetnější skupinou dětí svěřovaných do péče pěstounů na přechodnou dobu, jsou děti ve věku do tří let. Pěstouny byla zajištěna přechodná péče pro 10 miminek opuštěných matkou přímo v porodnici, 18 dětí do 3 let věku, 8 dětí ve věku 3–6 let a 7 dětí starších 6 let. Mezi těmito dětmi bylo šest sourozeneckých skupin.

„Není vůbec jednoduché, přijmout dítě, které se narodilo jiné matce. Některé tyto děti byly v původní biologické rodině těžce zanedbávány, ohroženy násilím či trestnou činností, nebo jsou to děti opuštěné, matka je ponechala v porodnici. Pěstounům, kteří zranitelným a potřebným dětem zajistí zdravé a bezpečné prostředí i láskyplnou péči náleží naše velké poděkování. Právě díky těmto lidem nesměřují nejmenší do ústavů, ale už od počátku se jim dostává laskavé péče náhradních rodin,“ konstatoval Jan Dohnal, primátor statutárního města Ostrava.  

Příběh týrané dvouapůlleté dívenky se šťastným koncem

Mezi dětmi, o které pečují pěstouni, je také nyní již 2,5leté děvčátko. Sociální pracovnice se vydala původně prověřit oznámení, že dítě často pláče. V místě bydliště pak zastihla matku a pětiměsíční děvčátko, s hematomy na obličeji i dalších částech těla, ručka dítěte spočívala v nepřirozené poloze.

Bylo nutné ihned přikročit k převozu holčičky do nemocnice, kde u ní bylo zjištěno vícero zlomenin, známky zanedbávání a týrání. Dítě bylo svěřeno do pěstounské péče na přechodnou dobu, pěstounka za dítětem docházela už do nemocnice, navazovala s děvčátkem křehký vztah důvěry. V péči přechodných pěstounů se dítě rozvíjelo a prospívalo.

Následně byli dítěti vybráni vhodní pěstouni, manželé, kteří vychovávají své dvě děti a domov nabídli i děvčátku. Manželé docházeli do rodiny přechodných pěstounů, postupně se mezi nimi a také mezi holčičkou a jejich dětmi vytvářel potřebný vztah. Posléze bylo děvčátko svěřeno do pěstounské péče manželů. Dítě si rychle zvyklo, velmi radostně reaguje na přítomnost dalších dětí v rodině. Pěstouni s děvčátkem dochází na rehabilitace i lékařské prohlídky, je fixováno na své pěstouny, což souvisí s její životní historií a je u týraných dětí časté. Pěstouni se dítěti maximálně věnují. Orgány činné v trestním řízení zahájily trestní stíhání vůči biologické matce dítěte a jejímu partnerovi.

Víkendové vzdělávací a terapeutické pobyty

Město Ostrava podporuje aktivity oddělení sociálně-právní ochrany (OSPOD) dětí víc jak 20 let, dlouholetou tradici mají víkendové pobyty rodičů a dětí. V roce 2023 ostravský OSPOD zorganizoval celkem šest těchto vzdělávacích a terapeutických víkendových pobytů. Víkendová setkání hodnotí velmi pozitivně právě rodiny, zajišťující náhradní rodinnou péči. V neformálním prostředí mohou sdílet své zkušenosti s ostatními pěstouny, poradí jim jak sociální pracovníci, tak odborníci v tomto oboru. Maminky pěstounky mohou také víkendů využít pro vzdělávání a oddech, o děti je postaráno.

Zájemci, kteří se chtějí stát pěstouny, naleznou další informace na webu města a kontaktovat mohou i oddělení sociálně-právní ochrany dětí Magistrátu města Ostravy. Další informace o činnosti OSPOD lze nalézt v odkazu https://socialniveci.ostrava.cz/ostravske-ospod-v-roce-2023-podpora-ohrozenym-detem-ve-vice-nez-6000-pripadech/, informace k dalším aktivitám náhradní rodinné péče například zde: https://socialniveci.ostrava.cz/sportovni-benefice-v-komenskeho-sadech-upozornila-na-moznosti-nahradni-rodinne-pece/.

/zr/*

Ilustrační foto: Magistrát města Ostravy

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down