01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ostroměřští mají plánů nad hlavu

Ostroměří, ležící podél silnice od Hradce Králové do Jičína ve směru až do Liberce, projedou denně tisíce osobních, ale především těžkých nákladních aut. Mnohý zdejší občan i návštěvník si nejednou povzdechnou - kdyby už byla ta rychlostní komunikace hotová. Silnice povede mimo hlavní obytnou část...

Ostroměří, ležící podél silnice od Hradce Králové do Jičína ve směru až do Liberce, projedou denně tisíce osobních, ale především těžkých nákladních aut. Mnohý zdejší občan i návštěvník si nejednou povzdechnou - kdyby už byla ta rychlostní komunikace hotová.

Silnice povede mimo hlavní obytnou část obce a odvede až nepříjemný ruch a hřmot poněkud stranou. Jenže do té doby ještě proteče v Cidlině dost vody.

Zatím mohou mít Ostroměřští a jejich příznivci, jichž sem patrně bude přijíždět stále více, radost z toho, co "už uděláno jest". "Základem života je voda" - říká se i tady. Mají ji ve vlastním zdroji. Jen z něj pořídit přívodní řad z vrtu do vodojemu. To byla touha ještě donedávna. Čerpací stanici, přívodní řad a vodojem o kapacitě dvakrát 250 m3, množství, postačující celé obci o 1200 obyvatelích, postavila v roce 2000. Osmikilometrový vodovodní rozvod, jimž proudí voda z vodojemu samospádem, si vyžádal náklad 26 miliónů korun z vlastního rozpočtu. K možnosti jeho využití bylo ovšem třeba získat od spořitelny osmimiliónový úvěr. Více než 5 miliónů korun pak činila dotace z Ministerstva zemědělství.

Financování infrastruktury

Neméně důležitá byla plynofikace. Obec vlastnila několikeré akcie a prodala je. Vše uložila, jako už i přebytky z rozpočtů minulých let, u Sporoinvestu. K 31. prosinci roku 2001 se tak na kontě sešlo více než 5 miliónů korun. Nabídla se příležitost k investování, opět ve prospěch celé obce - na přívod i na rozvod plynu. Plynárny přispěly třemi milióny korun. "Ze svého" obec uhradila 1,9 miliónu korun. To by však bylo ještě málo. Nezbylo než přidat dalších 1,2 miliónu korun. Tentokrát už z půjčky od Státního fondu životního prostředí. Fond poskytl Ostroměři rovněž potřebnou dotaci - ve výši 1,2 miliónu korun.

Ostroměřští mají plánů až nad hlavu. Například v Nových Smrkovicích, které jsou součástí obce, se vynaložilo 800 tisíc korun na nové osvětlení. Obdobně, ještě o 50 tisíc víc, i v Domoslavicích, kde šlo také o rozvod obecního rozhlasu.

MUZEUM OSOBNOSTÍ

Ostroměři už také slouží desítky metrů chodníků ze zámkové dlažby. Ta může návštěvníka dovést kolem pomníku T. G. Masaryka v parčíku s podkladem k budově kulturního střediska. V něm od roku 2002 vznikla nabídka vskutku pozoruhodná. Z podnětu Obecního úřadu Ostroměř, téměř ve středu obce, je muzeum dvou významných rodáků - Eduarda Štorcha a Karla Zemana. Jsou to osobnosti, které se dostaly do povědomí čtenářů zajímavých románů i diváků, jejich nejednou zfilmované podoby. Soustředěné exponáty knižního provedení i ukázek z filmového umění připomínají také dnes už spíše pomyslné ostroměřské hradiště na rozloze asi 25 hektarů, tedy z nejrozsáhlejších ve východních Čechách. Připomíná se i nález více než 400 stříbrných mincí.

Celá expozice je také zachycena pro turistické zájemce na videokazetu. I ta je věnována oběma postavám, jež se zapsaly do srdcí příznivců dobrodružné a historické literatury a filmu. Eduard Štorch, žijící v letech 1878 - 1956 má v obci označený rodný dům. Připomíná se i bustou od akademického sochaře. J. Bílka. Štorch, nebo také Edus Štorchus, je ve slovnících zapsán jako český učitel a spisovatel pro mládež. Na jeho povídky se jistě pamatují příznivci někdejšího časopisu Mladý hlasatel. Zabýval se mj. i metodikou dějepisného vyučování, organizoval tzv. dětskou farmu neboli školu v přírodě, mj. i z pražského Libeňského ostrova, předobraz těch pozdějších, jež se už dobrého půl století hojně pořádají zvláště v letních obdobích dodnes.

V expozici jsou i ukázky z nejúspěšnějších povídek, v nichž se beletristickou formou přibližují i některé vědecké poznatky o pravěku. Je to už proslulá kniha Lovci mamutů, přeložená do mnoha cizích jazyků. Známé jsou názvy z trilogie o pravěku Osada Havranů, Volání rodu, Na veliké řece apod.

Druhou postavou v expozici je Karel Zeman. Na jeho rodném domě, dnes pohledné restauraci, je světlá pamětní deska. Tento animátor, scénárista, režisér kreslených i trikových filmů zemřel v roce 1989 ve Zlíně, odkud směřují do Ostroměře nejen potomci, ale i ctitelé. Vždyť "spolumajitelství" muzejní expozice poskytuje pohled a náznak na bohaté dílo. Na mnohý i z těch nejstarších Zemanových filmů si možná dodnes vzpomeneme: Král Lávra, Cesta do pravěku, Vynález zkázy, Baron Prášil, Ukradená vzducholoď, Pohádky tisíce a jedné noci atd. Připomenout uvedená fakta domácím i široké veřejnosti, což dokumentují i mapky a pohlednice, je bezpochyby hezká snaha zastupitelstva.

Josef Farský

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down