01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

OTÁZKA PRO...

Ing. Václavu Domšovou, senátorku za volební obvod č. 48 Rychnov nad Kněžnou (bez politické příslušnosti) Jak hodnotíte dosavadní výsledky převodu výkonu působností ze zaniklých okresních úřadů na obce třetího typu? Nebylo by nic jednoduššího než škodolibě poukázat na počáteční chaos, který v řadě...

Ing. Václavu Domšovou,

senátorku za volební obvod č. 48 Rychnov nad Kněžnou (bez politické příslušnosti)

Jak hodnotíte dosavadní výsledky převodu výkonu působností ze zaniklých okresních úřadů na obce třetího typu?

Nebylo by nic jednoduššího než škodolibě poukázat na počáteční chaos, který v řadě těchto obcí nastal v souvislosti s přistěhováním nových úředníků, úpravou kanceláří, propojováním nových počítačů apod. Byla jsem ostatně sama dost dlouho - až do loňska - starostkou v Deštném v Orlických horách, a proto z práce v samosprávě vím, že většině těchto problémů se vedení obcí s rozšířenou působností bezprostředně po letošním 1. lednu ani vyhnout nemohla. Pro hodnocení, jak radnice měst, která se stala centry nových "malých okresů", budou v podstatně větším početním obsazení fungovat pro občany, bych si proto raději nechala delší časový odstup.

Už dnes se však bohužel dál potvrzují nejen mé obavy, že reforma je drahá, přibude v ní úřednictva a občanům nepřinese oficiálně proklamovaný efekt.. Řada státních institucí či organizací totiž zůstává mimo ni. Pravda, například obyvatel naší obce nemusí nyní kvůli vyřízení občanského průkazu jezdit do Rychnova, ale zajede pouze do Dobrušky. Ovšem protože celý katastr obce leží v území Chráněné krajinné oblasti Orlické hory, občané musí kvůli úpravám na svých domech či pozemcích dál jezdit do Rychnova, kde sídlí správa CHKO. Stejně to pro občana dopadá při jednání s katastrálním úřadem, pozemkovým úřadem, Pozemkovým fondem apod.

Obce třetího typu obvykle nemají ani na to, aby si pro jimi spravované územní obvody platily kvalifikované specialisty, třeba na problematiku odpadů, vohohospodáře aj. Už dnes mám signály, že radnice obcí s rozšířenou působností ve snaze ušetřit mezi sebou jednají o tom, na které z nich bude ten či onen specializovaný odbor působit. A proč také ne? Vždyť jestliže do konce loňského roku okresnímu úřadu stačilo zaměstnávat jen jednoho specialistu pro konkrétní obor, nyní na území bývalého okresu máme tři města s rozšířenou působností a každé z nich by mělo mít vlastního odborníka!

Reformu i s jejím nešťastným pojetím jako smíšeného modelu veřejné správy, který tolik svazuje ruce hlavně starostům, zatím nelze zastavit. Ale za určité východisko považuji například i zavádění systému řízení jakosti podle norem ISO ve veřejné správě, jak je to již běžné v zemích Evropské unie. Tyto normy nám totiž umožní standardizovat počty pracovníků jednotlivých úřadů a věřím, že tento proces povede k jejich celkovému zeštíhlení.

- rš -

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down