01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

OTÁZKA PRO...

Ing. Ludvíka Hovorku, starostu Šumic PROČ JSTE SE ROZHODLI STÁT INVESTOREM NÍZKOENERGETICKÉHO BYTOVÉHO DOMU A CO SI OD TOHO SLIBUJETE? Obec Šumice (1767 obyvatel) ve Zlínském kraji, v podhůří Bílých Karpat během 12 let od roku 1990 vykonala řadu ekologických opatření. Soustředili jsme se na...

Ing. Ludvíka Hovorku,

starostu Šumic

PROČ JSTE SE ROZHODLI STÁT INVESTOREM NÍZKOENERGETICKÉHO BYTOVÉHO DOMU A CO SI OD TOHO SLIBUJETE?

Obec Šumice (1767 obyvatel) ve Zlínském kraji, v podhůří Bílých Karpat během 12 let od roku 1990 vykonala řadu ekologických opatření. Soustředili jsme se na snižování energetické náročnosti obecních budov a úsporné systémy vytápění, které nám dnes šetří značné finanční prostředky (tepelná izolace budov, kogenerační jednotka, vytápění plynem, moderní regulace vytápění apod.). U nových budov se snažíme o minimální energetickou náročnost, u starých objektů o dodatečné snížení energetické náročnosti.

Chtěli jsme dokázat, že je možné postavit úsporný dům i v řadové zástavbě. Využili jsme kombinace zvýšené tepelné izolace a solární energie k minimalizaci spotřeby energie. Chceme být inspirací i pro občany naší obce.

Zatím posledním realizovaným projektem je nízkoenergetický bytový objekt. Dům se nachází v řadové zástavbě a je třípodlažní. Obvodové zdivo je řešeno jako sendvičové. Vnější plášť je z keramických lehčených cihelných tvarovek.

Vnitřní nosná stěna je z cihlových lehčených bloků, tepelnou izolaci tvoří desky z pěnového polystyrenu. Izolace prochází bez přerušení po celé ploše obvodové stěny.

Zdrojem tepla je nízkotlaký nástěnný kondenzační plynový kotel. Zkušenosti z letních měsíců ukazují, že pro potřebu domácností by stačil menší počet kolektorů. Důležitá pro celý projekt je rovněž ventilace - okna jsou opatřena mikroventilací a sociální zařízení a koupelny automatickými ventilátory.

Cílem celého projektu bylo ukázat spoluobčanům možnosti solárního systému a výhody sendvičové tepelně izolační konstrukce. Celkové náklady stavby dosáhly 6 134 000 Kč (včetně zvýšení nákladů při komplikovaném zakládání budovy). Z toho náklady na systém vytápění včetně solárního ohřevu činily 815 000 Kč.

Dotace Ministerstva pro místní rozvoj na tři bytové jednotky představovala 960 000 Kč. Z České energetické agentury jsme na úsporný systém vytápění, regulaci a izolace získali dalších 750 000 Kč. Vlastní prostředky činily 4 424 000 Kč. Investorem stavby byla obec Šumice, autorem architektonického návrhu Ing. arch. Jiří Kolouch z Uherského Brodu a konzultantem ENERGY CENTRE České Budějovice.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down