Ing. IVANA ČERNÉHO,předsedu Finanční komise Svazu měst a obcí, starostu ÚvalCo očekáváte od 6. celostátní konference Finanční správa a rozvoj měst a obcí v ČR, která se uskuteční 9. a 10. října v Praze?Především bych chtěl upozornit,...
Ing. IVANA ČERNÉHO,
předsedu Finanční komise Svazu měst a obcí, starostu Úval
Co očekáváte od 6. celostátní konference Finanční správa a rozvoj měst a obcí v ČR, která se uskuteční 9. a 10. října v Praze?
Především bych chtěl upozornit, že ani tato konference sama o sobě nemůže vyřešit všechny problémy s financováním obecních rozpočtů. Letos má dva hlavní cíle. První z nich je informovat jak starosty a místostarosty, tak vedoucí finančních nebo ekonomických odborů městských úřadů o dopadech reformy veřejných financí na rozpočty měst a obcí. Jde hlavně o Ministerstvem financí navrženou změnu DPH. Dojde sice ke zvýšení příjmů ze sdílených daní, ale zároveň vzrostou výdaje, protože obce až dosud platí služby, práce apod. s pětiprocentní DPH, ale po změně to většinou bude s dvaadvacetiprocentní.
Protože se rychle blíží vstup naší země do Evropské unie, budou zajímavé informace o podpoře z jejích fondů i o přísnějších podmínkách (například hygienických) v EU. Mnohé obce se v této problematice těžko orientují, někdy jim nezbývá než se obracet na poradenské firmy. Příprava žádostí se tak prodražuje, přitom s nejistým výsledkem. Ještě větším problémem je způsob financování akcí s pomocí fondů EU. Obce mají, a budou mít stále větší potíže se zajištěním vlastního podílu. Na rozdíl od průběžného systému financování třeba investičních akcí z českých fondů, fondy EU financují akci až po jejím skončení a vyhodnocení. Obce se tedy budou muset přechodně zadlužovat, někdy až neúměrně.
Druhým cílem konference je vyvolat diskusi o financování měst a obcí v dalších letech. Nejde jen o dopady z jednorázové reformy veřejných financí. Záměrem je, aby zástupci politických stran, ať už z vládní koalice nebo opozice, přednesli své návrhy pro tuto část veřejných rozpočtů. Města a obce nutně potřebují při svém plánování delší časový horizont, než jsou čtyřletá volební období. Obcím by vyhovovalo, aby základ systému jejich financování byl stabilní. Nyní mnohé obce realizují velké investiční akce, například kanalizace s čistírnami odpadních vod, školní objekty, komunikace. K tomu obcím dotace nestačí a musí si vzít i půjčky z fondů či od státu nebo dokonce komerční úvěry. Není možné budovat materiální statky, které budou sloužit padesát a více let, a financovat je z běžného rozpočtu.