Památky roku 2022 mají v Myšticích na Strakonicku a ve středočeském Slaném

Součástí programu včera v Praze zahájeného dvoudenního XI. sněmu Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska bylo i předání cen vítězům soutěže Památka roku 2022.

Už od roku 2013 Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska vyhlašuje soutěž O cenu za nejlepší projekt a realizaci obnovy – Památka roku. Cena se uděluje za nejlepší projekt a realizaci obnovy movitých i nemovitých věcí, které mají významné památkové, architektonické nebo urbanistické hodnoty a jsou nositeli specifického charakteru prostředí (věci nemusí být „kulturními památkami“ podle zákona). Hodnoceny mohou být zejména budovy nebo soubory staveb, např. zámek, hrad, klášter, jejich areál, kostel, palác, radnice, divadlo, obytná stavba, charakteristická část zástavby, jakož i brownfield, veřejný prostor, park, sochy, varhany a jiné umělecko-řemeslné předměty.

Zřizovatelem ceny je Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, partnery soutěže jsou Národní památkový ústav a Asociace krajů ČR.

Do soutěže se tentokrát přihlásilo celkem 45 objektů ze 14 krajů: 19 v 1. kategorii (malá - rekonstrukce do 2 mil. Kč bez DPH), 26 ve 2. kategorii (velká - rekonstrukce nad 2 mil. Kč bez DPH). Ceny se udělují vlastníkům objektů: v 1. kategorii je odměna 50 000 Kč, ve 2. kategorii ve výši 100 000 Kč. V obou kategoriích je vyhlašováno také 2. a 3. místo.

VÍTĚZOVÉ 1. KATEGORIE

3.místo: Varhany z kostela Nanebevzetí Panny Marie - Uherské Hradiště (Zlínský kraj)

2.místo: Rodný dům Sigmunda Freuda - Příbor (Moravskoslezský kraj)

1.místo: Špýchar v areálu usedlosti č. p. 6 – Myštice (Jihočeský kraj)

VÍTĚZOVÉ 2. KATEGORIE

3.místo: Kostel sv. Petra a Pavla se hřbitovem - Strýčice (Jihočeský kraj)

2.místo: Hrobka rodiny Brass - Dolní Podluží (Ústecký kraj)

1.místo: Kumpánova zahrada - park Benar - Slaný (Středočeský kraj)

Ceny zástupcům měst a obcí, církve i soukromníkům za příkladnou obnovu památek předávali: ministr kultury Martin Baxa, náměstek ministra pro místní rozvoj Lukáš Černohorský, ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková a znovuzvolený předseda Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska Libor Honzárek.

Nejvyššího ocenění  v kategorii Malá dostalo zrekonstruovanému špýcharu ve Vahlovicích, jedné z místních částí jihočeské obce Myštice, zatímco v kategorii Velká triumfovala obnovená prvorepubliková Kumpánova zahrada (1. etapa) ve středočeském městě Slaný. Cenu pro vítěznou památku v 1. kategorii převzala majitelka objektu Radka Višničková, cenu za prvenství ve 2. kategorii převzal starosta města Slany Martin Hrabánek.

Druhý a třetí stupínek na pomyslné „bedně“ v kategorii Malá na celostátní úrovni obsadily obnovený rodný dům Sigmunda Freuda v Příboře na Novojičínsku a zrekonstruované, 170 let staré varhany v uherskohradišťském kostele Nanebevzetí Panny Marie.

V kategorii Velká se hned za celostátního vítěze na druhé a třetí místo prosadily renovovaná hrobka rodiny Brass v Dolním Podluží na Děčínsku a opravený kostel sv. Petra a Pavla ve Strýčicích na Českobudějovicku.

ŠPÝCHAR V MYŠTICÍCH: V SOUTĚŽI SE UMÍ PROSADIT I  NADŠENÍ SOUKROMNÍCI

Obnovu špýcharu ve Vahlovicích, místní části obce Myštice na Strakonicku, si vzala za svou Radka Višničková se svou rodinou, která tento objekt vlastní už půl století. Historicky je budova špýcharu zachycena na stabilním katastru z roku 1837 a od 13. března 1974 je na základě rozhodnutí Rady ONV zapsaná do seznamu kulturních památek.

Jde o samostatně stojící zděný špýchar, který loni prošel celkovou rekonstrukcí krovu včetně původní krytiny z došek a šindelů. Na střeše jsou položeny žitné došky, zatímco hřeben spolu s oboustranně převislými okapy a polovalbami je pokryt šindeli. Na severní straně od přístupové cesty byl obnoven vikýř. Vnitřní dispozice je klasická, jednoprostorová.

Majitelka Radka Višničková, která špýchar do soutěže přihlásila, se spolu se svým manželem do obnovy objektu pustila hlavně díky pomoci, kterou jí nabídla Danuše Thimová a David Javorský z Národního památkového ústavu – územního odborného pracoviště v Českých Budějovicích, a s finanční podporou z programu Ministerstva kultury na obnovu památek. Radka Višničková v přihlášce špýcharu do soutěže vyzvedla i velké nasazení a fortel pracovníků odborných firem, které byly k obnově špýcharu přizvány, přičemž zvlášť ocenila Tesařství bří Čejků z Blatné.

Špýchar chtějí oba manželé v budoucnu využívat částečně jako dílnu s ponkem, ale též jako místo pro uskladnění zemědělských strojů a nářadí. Nově, suchý a vzdušný prostor půdy, plánuji proměnit na sušárnu plodů a bylin.

VE SLANÉM SE PODAŘIL SKVOSTNÝ NÁVRAT DO PRVOREPUBLIKOVÝCH ČASŮ

Kumpánova zahrada ve městě Slaný na Kladensku, kterou místní obyvatelé obvykle pojmenovávají jako park Benar, připomíná minulost areálu vily Ferdinanda Přibyla s přádelnou v ulici K. H. Borovského.

Od roku 2018 je zahrada s vilou nemovitou kulturní památkou chráněnou státem a nyní je ve vlastnictví Města Slaný.

Je největší a nejzachovalejší zahradou založenou v meziválečném období ve Slaném. Zahrada byla navržena a realizována roku 1939 podle návrhu významného zahradního architekta Josefa Kumpána.

Obnova parku probíhala od roku 2020 podle návrhu architektů Krejčiříkových a pod bedlivým dohledem Národního památkového ústavu. Park slouží veřejnosti od loňského července jako relaxační odpočinková zóna, kde se v letních měsících mohou také příjemně osvěžit. Naplánována už je obnova dalších částí parku, především unikátního akvaduktu.*

/red/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down