01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Panelové sídliště s řadou pozitiv

Ostravské sídliště Fifejdy 1 se v nedávném období zásadně změnilo. Ozdravná kúra se týkala nejen samotných domů, ale i veřejných prostranství. To dává sídlišti novou dimenzi v řadě souvislostí.

Sídliště s více než 1200 byty bylo postaveno v letech 1969 - 1971. Jde o starší část, která je dobře urbanisticky založena. Prostor není přehuštěn, komunikace vedou spíše po obvodu, je tam dostatek zeleně a volných ploch. Podle Ing. arch. Liany Janáčkové, starostky Městského obvodu Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky, se tato část sídliště velmi dobře hodila k celkové rekonstrukci a regeneraci.

POTŘEBA FINANCÍ

Bylo potřeba dát do pořádku obecní majetek, k němuž patří sedm výškových domů a šesti-blok domů čtyřpodlažních. Ostatní domy v lokalitě jsou v majetku Bytového družstva Vítkovice a Poruba. "Právě na nich je vidět rozdílný přístup k majetku ve srovnání s námi," říká starostka, která změnami doslova žije a prosazuje je na každém kroku. V první fázi se zasadila hlavně o opravy balkonů, které byly na hranici životnosti. Balkony dostaly zároveň nové barvy i díky využití plastových materiálů kvůli odlehčení, což tuto část sídliště výrazně oživilo. Pak pokračovaly výměny stoupaček, oken, zateplení a další stavební práce.

Byly však potřeba finance. Zastupitelstvo města nejdříve odsouhlasilo úvěr 70 miliónů korun, ale v další fázi se podařilo získat ještě 20 miliónů korun. Úvěry jsou s velmi výhodným úrokem a se splatností na 20 let. Na úvěr se vztahuje úleva z Českomoravské záruční a rozvojové banky až do výše pěti procent. Banka poskytla prvních 70 miliónů s úrokovou sazbou necelých 7 % a u dalšího úvěru byl úrok dokonce pod 5 %, ale v tomto případě již úlevu neuznala. Ministerští úředníci totiž prohlásili, že není jisté, že tyto peníze nebudou použity na jinou akci. "Řekla jsem, co je to za nesmysl, přece nebudu z jednoho úvěru měnit okna a pak se k nim zase vracet z úvěru jiného, vždyť faktury jsou různé," rozhorlila se starostka, které se nelíbí neznalost postupu stavebních prací příslušnými úředníky. Je dokonce rozhodnuta udělat jakýsi rozbor čerpání a užívání financí a příslušná místa přesvědčit, že věci by měly v zájmu občana postupovat jinak. Splácení úvěrů je stanoveno na 20 let a bankovní záruka je dána zástavou jiných domů.

PŘEDNOST OBECNÍMU MAJETKU

Městský obvod Mariánské Hory a Hulváky se odhodlal k rekonstrukcím domů a dospěl k názoru, že zákon o prodeji bytů do osobního vlastnictví, zvláště v domech panelových, je zločin. Podle starostky nutit lidi, aby si byty koupili, je velmi neetické. "Proto dělám takový malý komunální socialismus," usmívá se starostka Janáčková. Lidem je potřeba pomoci, zvláště když jsou dobré podmínky pro půjčku i stanovení úroků.

Starostka dále vysvětluje, proč je proti prodeji bytů v panelových domech do osobního vlastnictví. Podle jejího názoru, ale také podle mínění Ing. Reginy Kuchtové z komunálního a bytového odboru ostravského magistrátu, lidé nejsou schopni se domluvit ani na tom, kde si složí účet, natož kdo bude dělat správce nebo co se bude opravovat dříve - zda střecha nebo se budou vyměňovat okna či stoupačka. Ing. Regina Kuchtová říká: "I když je dnes volný trh a demokracie, my lidem při prodeji bytů nedáváme alternativu. Lidé musí mít možnost koupit si třeba byt v panelovém domě s vědomím, že do jeho úprav budou muset vložit minimálně 200 tisíc korun, nebo získat bydlení jiné - ale tato možnost zde zatím není."

Starostka Janáčková tvrdí, že lidi ke koupi nijak nenutí. Spíše naopak se snaží, aby byty zůstaly v majetku obce. Ta má trvale malý úbytek obecních bytů. A když už městský obvod byty prodává, tak jako za první republiky se snaží, aby dům získal jeden majitel, který jej opraví a bude se starat jako jeden "pan domácí". Starostce, která je ve funkci již 14 let, se tato filozofie osvědčuje. "Všechno dělám pro lidi a nejspíše proto jsem tak dlouho vydržela," konstatuje.

NUTNÉ SOUVISLOSTI

Jenže dát lidem do pořádku jen samotné bydlení určitě nestačí. Městský obvod Mariánské Hory a Hulváky šel podstatně dále a nechal si zpracovat také projekt regenerace veřejných prostranství celého sídliště. "Bylo to řešení prostorové, dopravní i funkční," vysvětlovala Ing. arch. Iva Seitzová, která projekt připravovala. Šlo především o novou strukturu veřejných prostor, prostor poloveřejných (mezi domy) a bezprostřední okolí obytných domů. V rámci projektu se zvažovaly i skutečnosti regulačního plánu z počátku 20. století, na němž se podílel významný urbanista C. Sitte.

Hlavním motivem postupu se stalo heslo Fifejdy I - sídliště v zeleni. Ač se to k předchozím negativním pohledům na Ostravu obecně zdá vcelku nelogické, sídliště dnes tone v zeleni, má dostatek dětských hřišť, vyřešilo otázky dopravní infrastruktury a další věci. V menších prostorách s vlastní neopakovatelnou atmosférou se lidé skutečně cítí doma. Sjednocujícím prvkem se staly obecní domy, kde je autorkou barevných řešení fasád sama starostka. Obvod tím ušetřil hodně peněz. Ta zároveň nedovolila žádné umístění velkoplošných reklam na štítových zdech, ač by z nich mohl obvod profitovat. Sídliště nyní působí i na nenadálého návštěvníka opravdu příznivým dojmem.

"Nároky lidí rostou a domácí prostředí je vychovává, takže lidem musíme maximálně vycházet vstříc," uzavírá se svou prací zjevně spokojená starostka Ing. arch. Liana Janáčková.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down