Východním Čechám se až dosud katastrofální povodně vyhnuly. Dá se však předpokládat, že mohou být její hrozbě reálně vystaveny. O tom, jak se na ně připravuje město Pardubice, ležící na soutoku Labe s Chrudimkou, jsme hovořili s ing. arch. Ivou Lánskou pověřenou vedením odboru rozvoje a strategie...
Východním Čechám se až dosud katastrofální povodně vyhnuly. Dá se však předpokládat, že mohou být její hrozbě reálně vystaveny. O tom, jak se na ně připravuje město Pardubice, ležící na soutoku Labe s Chrudimkou, jsme hovořili s ing. arch. Ivou Lánskou pověřenou vedením odboru rozvoje a strategie Magistrátu města Pardubice.
Pro všechny obce platí, že přijímání účinných protipovodňových opatření musí být zajištěno dostatečným finančním krytím. Budou mít někdy Pardubice tolik peněžních zdrojů, aby předešly devastaci záplavovou vlnou?
Povodeň je přírodní jev, který byl a bude.Velikost povodní se vyjadřuje průtokem s četností výskytu. Jde o statistickou hodnotu, která závisí zejména na délce a kvalitě údajů u řady pozorování prováděných v minulosti. Z takto shromážděných údajů se vybírá domluvená hodnota. V zastavěných územích to bývá obyčejně průtok Q 100, který může být i několikrát překročen a může se stát, že k jeho překročení v budoucnu dojde.
Technická protipovodňová opatření jsou ve většině případů rozsáhlé, finančně náročné stavby, které se realizují v delším časovém úseku. V současnosti se nedaří shromáždit najednou dostatek peněz, projekční přípravu a v určitém časovém intervalu realizaci pro rychlé a komplexní vybudování těchto opatření.
Protipovodňová opatření v Pardubicích mají jasný harmonogram, který je ve stanovených termínech zajišťován finančně, projekčně a do roku 2006 i realizačně. K zásadním opatřením, která jsou finančně zajišťována z Evropské investiční banky prostřednictvím Ministerstva zemědělství ČR, patří v dalších etapách opatření doplňující, která se budou realizovat z ostatních zdrojů a rozpočtu města.
Protipovodňová opatření zaručí klid pardubickým občanům nebo i okolním obcím?
Město Pardubice pořídilo digitální modelové zpracování záplavového území pro Q 50, Q 100 a mapy, které zachycují 30% objemy nad Q100. Na jejich základě je zpracován harmonogram opatření a například i povodňový plán, tedy jak technická, tak organizační opatření. Veškerá opatření se samozřejmě připravují pro celé záplavové území Labe. Povodí Labe, s. p., které je investorem staveb, řeší tato opatření komplexně nejen pro Pardubice, ale i okolní obce.
V Praze se osvědčily mobilní zátarasy. Počítáte s nimi také ve vašem městě?
Na základě odborné analýzy byla koncepce protipovodňové ochrany zvolena způsobem zemních hrázek, přečerpávacích stanic a hradících prvků na kanalizaci a dalších, který v nedávné době doplnily celý komplex i plánované retenční prostory. Mobilní zátarasy jsou účinné, ale také drahé a naše město s touto metodou ve zvolené koncepci nepočítá.
Všichni dobře víme, že ráz krajiny podél vodních toků dotváří vzrostlá zeleň i upravené chatařské osady. Neohrozí jejich existenci budování hrázek?
Naopak. Systém hrázek legálně povolené osady chrání. Chaty se v inundaci nově stavět nesmí. Stávající jsou mnohdy problém, který voda zřejmě vyřeší sama. Protipovodňová opatření jsou navrhována komplexně s krajináři, vyhýbají se například ochranným pásmům památných a chráněných stromů. Samozřejmě, že realizaci hrázek spousta stromů a porostů brání, musí ustoupit, ale díky spolupráci s krajináři se budou vysazovat nové. Nebylo by jistě v pořádku, aby tyto krajinné fenomény zmizely.
Projevuje sama pardubická veřejnost zájem o to, co se chystá? Vyslovuje se k plánovaným záměrům ?
Občané města se zajímali, zejména po loňských srpnových povodních o stav opatření ve městě a živě sledují každé kroky, které v přípravě probíhají. Na internetu jsme zveřejnili orientační mapu rizikových zón záplavového území řeky Labe. V současné době veřejně projednáváme změnu územního plánu, která umožní realizaci zmíněných retenčních nádrží. Jedna je uvažována jako suchý poldr, u druhé, která bude zajímavým krajinným prvkem, se počítá s multifunkčním využitím i pro koupání a rekreaci obyvatel.
Kdy předpokládáte, že se v Pardubicích podaří dokončit všechna žádoucí protipovodňová opatření? Do kdy by se jim stoletá voda měla vyhýbat?
Všechna protipovodňová opatření jsou kontinuální činností směřující k ochraně životů a omezení škod. Jde o rozsáhlé multifunkční stavby udržované v pohotovosti, vyžadující finanční zdroje, které je nutno na základě zkušeností dále doplňovat. Zásadní opatření by se měla realizovat do roku 2006 a doplňující opatření - podle finančních a realizačních možností.
MILOŠ CHARBUSKÝ