Pardubický kraj má web pro milovníky historie i pro turisty

Se začátkem projektu k připomínce 500 let od smrti Viléma z Pernštejna spustil Pardubický kraj v loňském roce webové stránky  vilem500.cz. Kromě aktuálních informací lze na nich najít i různé dobové dokumenty týkající se Pernštejnů a renesance v kraji.

Zejména do té doby, než se budou moct konat připravené akce na různých místech v kraji živě, je webová stránka vilem500.cz naším hlavním komunikačním kanálem mezi organizátory a veřejností,“ říká náměstek hejtmana pro kulturu Roman Línek. „V programu 500 let renesance ve východních Čechách chceme nabízet pohledy do historie, umění, stavitelství nebo i vojenství raného středověku v našem regionu, ale také na tyto tradice s hrdostí navazovat. Uvidíte tu kalendář připravených akcí asi 35 organizátorů, který budeme v čase aktualizovat podle toho, co nám situace dovolí. Věřím, že v létě už bude možné cestovat po památkách a venkovních expozicích, účastnit se naší soutěže a k inspiraci na výlety používat interaktivní mapu renesančních a pernštejnských památek,“ dodává Línek.

Co se změnilo za 25 let?

Jedním ze zajímavých příspěvků v sekci Videa je videodokument Pernštejnské Pardubice připravený pro Východočeském muzeum v Pardubicích v roce 1996. Z hlediska historie je vše stále platné i dosud, jen město a hlavně samotný pardubický zámek se za tu dobu mění viditelně k lepšímu, jak se o tom můžete přesvědčit na vlastní oči.

Na zámku se chýlí k závěru velký projekt rekonstrukce spolufinancovaný Evropskou unií. Jeho výstupem bude nová stálá expozice Východočeského muzea s názvem Pernštejnská rezidence – nejstarší renesance v Čechách.  Ta bude otevřena v závěru letošního roku a poprvé představí zámek nejen jako výstavní prostory muzea, ale jako šlechtické sídlo významného rodu. Na rekonstrukci budou čekat ještě společenské sály v severním křídle, na které je schválená architektonická studie ateliéru Evy Jiřičné.

Naplň Vilémovu truhlu

„V současné době sázíme na prezentace venku. Od května chceme představit 15 venkovních panelů s různými vilémovskými a dalšími renesančními tématy. Velká část bude na různých místech v Pardubicích, ale další najdou zájemci také v Lázních Bohdaneč, Kladrubech nad Labem, v Chrudimi, Litomyšli, Lanškrouně a v Moravské Třebové. Kdo navštíví všechna místa a dobře si přečte texty, jistě správně odpoví na soutěžní otázky. Tak  získá potřebné groše a dohromady nasbírá přesný obnos, potřebný do truhly Viléma z Pernštejna,“ prozrazuje o plánované soutěži Roman Línek. Skutečná truhla se zachovala prázdná (sic!) ve sklepení pardubického zámku a její prohlídka bude jednou z cen, které organizátoři přichystali.*

/zr/

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down