Některá muzea na území Pardubického kraje zřizuje ministerstvo kultury, čtyři jsou krajskými institucemi a další jsou měst či obcí. Existuje ale také několik nadregionálně významných muzeí, která zřizují spolky. K těm patří i Země Keltů v Nasavrkách. Spolek Boii na pozemcích města spravuje největší keltský skanzen v České republice v podobě uceleného města, postavený v souladu s historickými poznatky.
Spolek Boii letos oslavil 20 let své existence a za tu dobu vybudoval velkou část plánovaných staveb a zapsal se povědomí veřejnosti pravidelnými velkými akcemi spojeným s keltským kalendářem. Svátky Lugnasad a Samhain navštěvuje vždy více než tisíc lidí. „Letošní rok byl po covidové krizi opět návratem návštěvníků, areálem jich tento rok prošlo kolem 25 tisíc, z toho bylo přes 20 tisíc platících. Těší nás, že jsme tu měli programy pro padesátku škol, a vidíme, že naše práce má smysl,“ uvádí Lukáš Blažek, jeden ze zakladatelů spolku Boii.
Pardubický kraj za posledních šest podpořil akce a investice spolku částkou 2,8 milionu korun. „Před dvěma lety jsme se rozhodli, že podpoříme i samotný provoz archeoskanzenu,“ říká náměstek hejtmana pro kulturu Roman Línek při své návštěvě v Nasavrkách a pokračuje: „Jeho význam přesahuje běžnou spolkovou činnost, metodicky spolupracuje s archeology našich muzeí, má edukativní význam a je i důležitou turistickou lokalitou našeho kraje. A všechno nejde dělat jen dobrovolnicky, řada podobných archeoparků v naší republice kvůli tomu už skočila. Na poslední dva roky proto dostal spolek od Pardubického kraje po 250 tisíci korun a do rozpočtu na příští rok jsme navrhli 300 tisíc korun.“
V současné době sezóna v archeoparku skončila, letos se otevře ještě na řemeslný jarmark 10. a 11. prosince. Mezitím tam ale spolek Boii buduje další stavby. „Navezená zemina v horní části areálu bude základem pro vysokou svatyni, kterou chceme vybudovat podle dochované historické podoby v Německu. Letos začínáme s palisádou kolem kultovního okrsku a v další etapě budeme stavět samotnou velkou svatyni,“ vysvětluje Lukáš Blažek.
Začátek nového keltské sezóny roku 2023 zde plánují na poslední víkend v dubnu se svátkem Beltaine. Země Keltů by nemohla existovat především bez nezměrného úsilí dobrovolníků, podpory veřejných institucí i soukromých investorů.*
/zr/