01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pchery: Stodvacetiletá tradice

Sbor dobrovolných hasičů v obci Pchery oslavil letos stodvacáté výročí svého založení a tvoří jej třicet aktivních členů. V regionu Kladna a Slaného je považován za jeden z nejspolehlivějších a nejzdatnějších sborů.

Jednotka zasahovala nejen u bezpočtu požárů v obci a okolí, ale pomáhala také "hasit" obtíže při loňských povodních v povodí řek Vltava a Berounka. O fungování sborů dobrovolných hasičů nejen ve Pcherách jsme hovořili s Michalem Veselým, velitelem místního sboru dobrovolných hasičů, jinak povoláním profesionálním hasičem.

Jak spolupracuje sbor dobrovolných hasičů s místní samosprávou a jak se tento vztah vyvíjí?

Od roku 1990 se naším zřizovatelem stal obecní úřad, z jehož prostředků se také sbor financuje. Starosta obce je de facto hlavním velitelem sboru, který rozhoduje zejména prostřednictvím velitele jednotky, jehož jmenuje obecní rada. Investiční i neinvestiční dotace od obce se ročně pohybují mezi 250 - 300 tisíc korun. Záchranný hasičský sbor Středočeského kraje nám poskytuje především neinvestiční dotace na pohonné hmoty nebo opravy techniky. V této souvislosti je nutno dodat, že dotace, které jsou poskytovány, bývají distribuovány podle aktivity sboru. Oddíly, které plní své povinnosti a jsou aktivní, dostávají dotace spíše.

Co vlastně patří k povinnostem člena jednotky sboru dobrovolných hasičů?

Každý takto vedený hasič se specializuje na některou činnost a z toho vyplývají příslušné povinnosti. Například nositelé dýchacích přístrojů procházejí přezkoušením zhruba čtvrtletně. Strojníci a řidiči musí absolvovat školení na techniku, kterou obsluhují. Velitel a jeho zástupci procházejí tzv. cyklickou přípravou. Dobrovolný hasič se většinou účastní také oprav techniky nebo udržovacích prací a samozřejmě zásahů. Je paradoxní hovořit u dobrovolníků o povinnostech, ale pokud se již člověk rozhodne, že se bude této aktivitě věnovat, musí na sebe vzít i břímě těchto požadavků. Jedna věc je totiž zachraňovat lidské životy nebo majetek a druhá, zda nasazení prostředků k záchraně odpovídá situaci. Vznítí-li se v domě část koberce od cigarety, nemůžete nastříkat 20 kubíků vody a zničit vše, co je uvnitř.

Zmiňované povinnosti jsou odstupňované podle zařazení sboru dobrovolných hasičů dle závazné kategorizace. Ve Pcherách funguje jednotka skupiny JPO III, což jsou dobrovolní hasiči, kteří mohou být nasazeni mimo katastrální území obce.

Především středně velká a větší města disponují profesionálními sbory hasičů. Vy sám působíte jako profesionál, máte tedy možnost srovnávat, jak se tyto dvě skupiny vzájemně respektují...

Devětadevadesát procent profesionálních hasičů, se kterými jsem se setkal, vítají existenci dobrovolných sborů. Stává se, že vznikne požár větší rozlohy a sami profesionální hasiči nemají tolik techniky, aby mohli zasáhnout s dvaceti cisternami. V tom případě jsou dobrovolní hasiči vítanou pomocí.

Přesto některé obce ruší své dobrovolné sbory. Jak se díváte na tato rozhodnutí zastupitelstev?

Jsem si samozřejmě vědom, že práce dobrovolných hasičů nemůže být na stejné úrovni jako fungování profesionálních sborů. Na druhou stranu musím konstatovat, že mnohdy je zásah dobrovolných hasičů absolutně profesionální. Proto bych doporučil, aby starostové a zastupitelé velmi zvažovali, zda rušit své jednotky. Sice ulehčí obecnímu rozpočtu, ale zbavují se tak například možnosti rychlejšího zásahu v rámci obce, který z hlediska kraje nebude třeba prioritní. Bude-li hořet chata v zahrádkářské kolonii v malé obci a například obytný dům v jiné části regionu, je zřejmé, jakému zásahu dá operační důstojník přednost pro výjezd profesionálních hasičů. Nechci tím říci, že by se profesionálové tímto nezabývali, ale priority jsou jasné. V takovém případě se dobrovolní hasiči velmi osvědčí. Další příkladem může být včasná pomoc, často hoří velmi blízko požární zbrojnice a zásah může být téměř okamžitý. Svou roli sehrává obeznámenost s místní infrastrukturou. V neposledním případě mohou sbory dobrovolných hasičů vykonávat určité technické práce v obci, čehož využívá třeba obecní úřad ve Pcherách.

Co postrádáte jako velitel sboru dobrovolných hasičů?

Mám-li parafrázovat: Co schází profesionálním hasičům, schází dobrovolným dvakrát - finance. Další záležitost se týká vztahu společnost a dobrovolníci vůbec. Například zaměstnavatel si vás jako zaměstnance příliš neoblíbí, pokud budete muset na školení kvůli hasičům v pracovní době. Myslím, že dobrým řešením by bylo umožnit odpis z daní podnikům, které zaměstnávají aktivní dobrovolné hasiče.

Můžete říci, co pokládáte v poslední době za největší úspěch hasičského sboru ve Pcherách?

Nejvíce si cením zásahu při loňských povodních, kdy zdejší hasiči pracovali celkem 14 dnů. O tom, že v té době místní hasiči směle konkurovali profesionálním jednotkám, svědčí nejen uznání místního starosty, ale také ocenění přímo od ministra vnitra.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down