01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Péče o ekologii se vyplácí

Všeobecný kladný přístup k ochraně životního prostředí založený na dlouhodobých koncepcích má velmi pozitivní dopad na život obyvatel a návštěvníků města Hradce Králové. V hodnocení kvality života zaujímá dokonce první místo mezi statutárními městy v České republice. Proč tomu tak je, ukazuje i...

Všeobecný kladný přístup k ochraně životního prostředí založený na dlouhodobých koncepcích má velmi pozitivní dopad na život obyvatel a návštěvníků města Hradce Králové. V hodnocení kvality života zaujímá dokonce první místo mezi statutárními městy v České republice. Proč tomu tak je, ukazuje i následující rozhovor s primátorem Ing. Oldřichem Vlasákem

K jakým účelům město využívá své lesy a jak o ně pečuje?

Město Hradec Králové je vlastníkem zhruba 4000 ha lesa. Naší snahou je královéhradeckým občanům poskytnout příměstské lesy k rekreaci. Dle zpracovaného projektu byla v lesních porostech postavena odpočinková zařízení v podobě altánů, laviček a stolků, podstatně byla zkvalitněna přístupnost lesů.

Pro zvýšení biologické ochrany lesa bylo vyvěšeno zhruba 1800 kusů ptačích budek na ploše 1306 ha lesa. Pro vlastní hospodaření, ale i k lepšímu rekreačnímu využití lesa bylo od roku 1998 opraveno 78 km lesních cest, 2 původní klenuté mostky a většina potřebných přejezdů a lesních mostů. Aktivně přistupujeme k rekonstrukcím a úpravám. V současné době jsou prakticky všechny budovy ve správě městských lesů po rekonstrukci.

Velmi nákladné a potřebné jsou rekonstrukce a údržba rybníků, jichž je na území městských lesů 40 hektarů. V letošním roce byl odbahněn rybník Datlík a z rozpočtu města je před dokončením rekonstrukce hráze tohoto rybníku. Za významné považuji zpracování studie vodního režimu, která specifikuje meliorace a zavodnění. Je podkladem pro budování retenčních nádrží, které jsou předmětem studie a započatých projektů s předpokladem realizace od roku 2003.

Kolik prostředků vás stojí úprava a údržba městské veřejné zeleně?

Za mé volební období jsme rozšířili organizaci Městská zeleň Hradec Králové (MZ HK) z hlediska personálního a především technologického, což vedlo k výraznému zvýšení intenzity údržby zeleně za současného zvyšování její kvality. Zlepšena byla údržba mobiliáře - dětských hřišť, i vodních zařízení. V současné době je zvláštní důraz kladen na obnovu stromů, doplňování keřů a tradiční bohatou květinovou výzdobu.

V roce 1998 magistrát města zahájil program rekonstrukcí dětských brouzdališť. Městská zeleň tak upravuje průměrně dvě brouzdaliště za kalendářní rok.

Od začátku roku 2001 snadněji zpracováváme a recyklujeme dřevní hmoty, jako například klestí, ořezy ze stromů, listí, trávy, apod. Do provozu byl uveden velkokapacitní štěpkovač, jehož nákupem zavedla MZ HK bezodpadovou technologii provozu údržby zeleně. Podobná zařízení jsou v ČR ojedinělá. V následujícím roce byl jeho provoz rozšířen o rotační síto biologického materiálu sloužící k přesívání fermentovaného recyklačního materiálu, který je po této úpravě používán zpětně pro sadové úpravy ve městě jako kompostní substrát.

Pracovníci magistrátu vyšli vstříc i chovatelům domácích "miláčků" a v polovině letošního roku otevřeli v blízkosti lesního hřbitova v Malšovicích pohřebiště pro zvířata. Významnou akcí byla rekonstrukce Sukových sadů, celkové náklady činily 9 850 000. korun. Největší položkou byly investice do výstavby a úprav 117 parkovacích míst, přilehlých komunikací, chodníků a cyklostezek. Městskou zelení bylo v parku vysázeno na 70 stromů, keře a traviny. Stavební práce byly zahájeny v listopadu loňského roku a skončily v plánovaném termínu. Kolaudace proběhla letos 7.května.

V posledních dvou letech jsme změnili přístup k údržbě veřejných ploch, které byly v minulých letech zanedbávány. Jedná se o plochy územním plánem určené pro budoucí výstavbu, které jsou v současné době nezastavěné, ale nemají oficiálně charakter zeleně.

Od počátku letošního roku platí nový zákon o odpadech. Jaké jsou vaše zkušenosti s jeho aplikací?

Podstatným dopadem tohoto zákona pro obce byla změna způsobu placení a my jsme ihned s účinností zákona přistoupili ke stanovení místního poplatku za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálního odpadu. Tuto změnu hodnotím z hlediska životního prostředí velmi pozitivně, protože jsme díky ní zaznamenali snižující se počty takzvaných černých skládek.

Musím konstatovat, že dopad pro občana, tedy plošné placení místních poplatků, se setkal i s negativními reakcemi. Aby magistrát vyhověl některým nespokojeným občanům, bude se rada města znovu zabývat vyhláškou o tomto místním poplatku, kde by mělo dojít ke změně přístupu k placení za rekreační objekty majitelů bydlících trvale v Hradci Králové. V souladu s vyhláškou o nakládání s komunálním odpadem došlo ke zvýšení celkového objemu sběrných nádob ve městě o jednu třetinu. Veškerý komunální odpad představuje zhruba 20 tisíc tun za rok a je svážen na skládku BWM Chvaletice, ve které je město 20% akcionářem a její provoz je kapacitně plánován přibližně do roku 2050.

Magistrát nadále intenzivně podporuje tzv. separaci komunálního odpadu, která byla zavedena již v letech 1993 - 1994. V této otázce magistrát využívá úzké spolupráce s komise-mi místních samospráv, které v součinnosti s oprávněnými osobami určují stanoviště a počty sběrných nádob na separovaný sběr.

Velkým přínosem pro životní prostředí a pro občany je provoz sběrných dvorů. Na začátku tohoto roku byl otevřen druhý a v současné době je připravována realizace třetího. Navíc dvakrát za rok probíhá mobilní svoz nebezpečného a objemného odpadu a odpadu ze zeleně, čímž je vlastně služba sběrného dvora přiblížena k těm, kteří nemají možnost vlastní dopravy.

Hradec se řadí mezi oblasti se střední imisní zátěží. I přesto, co děláte proto, aby tento stav byl příznivější?

V současné době jsou ve městě tři hydrometeorologické stanice na měření stavu znečištění ovzduší, z toho jedna automatická. Na základě dlouhodobého sledování výsledků lze jednoznačně konstatovat, že v Hradci Králové dochází k plynulému snižování obsahu sledovaných škodlivin v ovzduší. Na tomto příznivém stavu se podílí ubývající počet lokálních topenišť na pevná paliva a napojování města na centrální zdroje vytápění. Byla zlikvidována průmyslová stacionární topeniště na tuhá paliva a došlo ke zlepšení úklidu města. Závažným problémem nadále zůstává škodlivina NOx (oxidy dusíku), která je spojena s rostoucí automobilovou dopravou.

O aktuálním stavu ovzduší informujeme občany prostřednictvím městského imisního monitoringu. Každou hodinu jsou z automatické stanice poskytovány nejnovější hodnoty odboru životního prostředí, informačnímu středisku, Českému hydrometeorologickému středisku a na stálou telefonní linku 14110 a na webové stránky Magistrátu města Hradec Králové. Záměrem Českého hydrometeorologického ústavu je umístit ve městě další automatickou stanici v hodnotě více než 10 miliónů korun, která výrazně přispěje ke zkvalitnění monitoringu.

Václav Drašnar

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down