01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Péče o historická centra a evropské finanční zdroje

Bohatá struktura 24 operačních programů v programovém období 2007- 2013 umožňuje, zřejmě naposled v tomto rozsahu, obrovskou škálu podpor ve všech oblastech života včetně péče o historická centra a památky.

Společný regionální operační program (SROP) Ministerstva pro místní rozvoj ČR (2004-2006) podpořil strategické a páteřní projekty ve prospěch rozvoje regionů, zlepšující dostupnost, vyšší vybavenost a infrastrukturu pro cestovní ruch a podnikání. Mnoho kulturních památek bylo obnoveno právě z tohoto programu. Historická města měla samostatné opatření inspirované iniciativou URBAN. Příkladem může být rekonstrukce historického jádra v Jablonci nad Nisou.

Podobně obsahově zaměřená, s podmínkou přeshraničního efektu, a územně specifická byla iniciativa EU INTERREG, pokrývající okresy podél hranic se Saskem, Bavorskem, Rakouskem, Slovenskem a Polskem. V programovém období 2007-2013 má pokračování v programech pro Cíl 3.

PODPORA ROZVOJOVÝCH ZÓN

Sedm regionálních operačních programů zahrnuje rekonstrukci památek, pokud jsou v obecním vlastnictví a slouží cestovnímu ruchu, a také výstavbu nebo obnovu služeb cestovního ruchu mimo venkovské obce. Programy obsahují rovněž urbánní osu na podporu měst jako pólů rozvoje. Regionální rady mohou volit mezi ohroženými smíšenými zónami (často půjde o historická jádra měst) nebo tzv. brownfieldy (opuštěné průmyslové areály nebo vojenská území) a mezi rozvojovou zónou, "motorem" celého města nebo regionu. Minimální celková podpora zóny na celé programové období je 260 milionů korun a je určena 20 městům s 50 000 a více obyvateli - kromě Prahy. Mělo by jít o komplexní obnovu zástavby, veřejných prostranství, občanského vybavení i dopravy na základě Integrovaného plánu rozvoje města pro zvolenou zónu. Pokud budou potřeba investice podporované v jiných operačních programech, bude jejich výběr zvýhodněn proti samostatným projektům.

JAKÉ MOŽNOSTI NABÍZÍ IOP

Integrovaný operační program (IOP) Ministerstva pro místní rozvoj ČR zahrnuje spolufinancování revitalizace obytných zón. Město si v tomto případě volí ohroženou obytnou zónu, která se může rozkládat na území historického jádra či historického předměstí, nebo poválečného sídliště. Pro tuto zónu zpracuje Integrovaný plán rozvoje města na revitalizaci veřejných prostranství a obnovu bytových domů a stará se o jeho realizaci. Podpora bydlení může mít charakter sociálního bydlení a může se týkat i sociálně vyloučeného obyvatelstva - romských lokalit. Projekty pro bydlení ale musí být propojeny s projekty zaměřenými na vzdělávání nebo sociální péči v dané lokalitě. Plán by měl zahrnovat ještě další funkce zóny, které mohou být financovány i zvýhodněny v ostatních podporách programu nebo v jiných operačních programech. Minimální celkové náklady na jednu zónu jsou u měst s 20 000-50 000 obyvateli 52 milionů korun a u měst nad 50 000 obyvatel 78 milionů korun.

Integrovaný operační program dále obsahuje obnovu vybraných asi 30 areálů národních kulturních památek jako kulturních center regionů, modernizaci památkových ústavů i zpřístupnění Ústředního seznamu kulturních památek veřejnosti, ve spolupráci s Ministerstvem kultury ČR. Zahrnuje také pořízení územně analytických podkladů pro územní plánování krajů a obcí s rozšířenou působností a územních plánů obcí v rozvojových oblastech. V rámci podpory cestovního ruchu nabízí spolufinancování projektů na propagaci přírodního a kulturního dědictví v celostátním měřítku.

V budoucnu, hlavně po roce 2013, budeme svědky rozšiřování škály finančních nástrojů o zvýhodněné půjčky, otáčivé fondy, ale zároveň snižování dotačních možností. Pro kulturní dědictví se jistě najdou další možnosti vícezdrojového financování regenerace památkových území a úsporných dlouhodobých smluv na intenzivní údržbu, podpory plánování oprav a financování specializovaných památkových čet na obnovu s pravidelnou frekvencí. S růstem prosperity ČR lze očekávat vyšší vlastní prostředky měst i vlastníků.

KAMILA MATOUŠKOVÁ
ředitelka odboru řídícího orgánu IOP a operačního programu Technická asistence Ministerstva pro místní rozvoj ČR

Financování využití kulturního dědictví v rámci IOP

Prioritní osa 5 Národní podpora územního rozvoje

5.1. Národní podpora využití potenciálu kulturního dědictví

Zprostředkující subjekt: Ministerstvo kultury ČR.

Příjemci podpory: organizační složky státu a jimi zřizované příspěvkové organizace, obce a jimi zřizované organizace, svazky obcí, nevládní neziskové organizace a zájmová sdružení právnických osob.

Podporované aktivity: budování a zefektivnění tematicky specializovaných národních center pro identifikaci, dokumentaci, uchování, užívání a prezentaci kulturního dědictví, realizace vzorových projektů obnovy a využití nejvýznamnějších součástí nemovitého památkového fondu ČR, zdokonalení infrastruktury pro moderní kulturní služby s vyšší přidanou hodnotou.

ZDROJ: MMR ČR

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down