Péče o starší občany V dubnu 1999 byl zahájen nizozemsko-český projekt "NL-CZ Elderly Work Project III" (Péče o starší občany III), ukončen bude v dubnu 2002. Projekt navazuje na předchozí aktivity v oblasti péče o seniory v ČR a je převážně financován z prostředků nizozemské vlády (program MATRA)....
Péče o starší občany
V dubnu 1999 byl zahájen nizozemsko-český projekt "NL-CZ Elderly Work Project III" (Péče o starší občany III), ukončen bude v dubnu 2002. Projekt navazuje na předchozí aktivity v oblasti péče o seniory v ČR a je převážně financován z prostředků nizozemské vlády (program MATRA).
Do projektu je poprvé zapojeno i naše Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Všemu předcházel výzkum studentek Masarykovy univerzity v Brně týkající se posouzení potřeb a požadavků participujících domovů důchodců z ČR.
V obou zemích působí řídící výbor, který organizuje projektové aktivity. Hlavním cílem projektu je zlepšení kvality života seniorů v domovech důchodců, a to nejen po stránce zdravotní.
Výbor pro vzdělávání
V roce 1999 vznikl a zahájil svou činnost Výbor pro rozvoj vzdělávání, který se stal poradním orgánem náměstkyně ministra práce a sociálních věcí PhDr. Běly Hejné.
Jeho členy se stali zástupci MPSV a řady nestátních organizací (České katolické charity, Diakonie Českobratrské církve evangelické, Odborového svazu pracovníků ve zdravotnictví a sociální péče, Armády spásy v ČR a dva zástupci Českého řídícího výboru - ředitelé domovů důchodců).
Prvním úkolem výboru bylo sestavit skupinu sedmi trenérů, která vytvoří a aplikuje školící program pro ředitele a vybraný personál českých zařízení. Oproti původnímu všeobecnému očekávání byl úkol splněn až koncem roku 1999.
Dlouhodobým cílem je podpora dalšího vzdělávání pracovníků v oblasti péče o seniory při využití zkušeností z pilotního provedení školícího programu.
Do projektu bylo zapojeno 32 českých a přibližně stejný počet nizozemských domovů důchodců. Řídící výbor ochotně pomáhá při zprostředkování vzájemných kontaktů. Zařízení pro seniory jsou s projektem seznámena již od roku 1998, kdy se zapojila do výzkumu brněnské univerzity.
Návštěva v Nizozemsku
Dalšímu rozvoji pomohla návštěva členů českého Řídícího výboru, Výboru pro rozvoj vzdělávání a skupiny vybraných školitelů v Nizozemsku v dubnu 2000. Seznámili se s nizozemským systémem péče o staré občany a se systémem vzdělávání pracovníků v sociální oblasti. Rovněž navštívili domovy důchodců v Amsterdamu (De Gooijer a De Flesseman) a Driebergenu (Sparrenheide). Získané zkušenosti nyní mohou využít při své činnosti v projektu, ale i mimo něj.
Na základě doporučení Výboru pro rozvoj vzdělávání uzavřelo Ministerstvo práce a sociálních věcí v červnu 2000 smlouvu s Diakonií Českobratrské církve evangelické, která se zavázala zaměstnat trenéry a organizačně zajistit průběh seminářů v tuzemsku.
Kurzy
V druhé polovině loňského roku připravila skupina trenérů ve spolupráci s nizozemskými kolegy návrh obsahu a průběhu kurzů s pracovním názvem Kvalita života v domovech důchodců. Jejich hlavním cílem je podpora takových organizačních změn v těchto zařízeních, které život v nich přiblíží ideálu opravdového domova, v němž je navíc k dispozici kvalitní péče a který je otevřený vůči místní komunitě.
Připravené kurzy organizačně představují tři třídenní soustředění v ČR v období od března do prosince 2001. V květnu proběhne exkurze v partnerských nizozemských domovech. Kurzu by se měl zúčastnit za každý domov důchodců ředitel nebo jeho zástupce, zdravotní pracovník a pracovník z oblasti sociální práce. Tým trenérů je v úzkém kontaktu s Výborem pro rozvoj vzdělávání.
Každý rok na podzim je pravidelně pořádáno setkání všech, kteří jsou do projektu zapojeni. Na podzim 2000 se na půdě MPSV setkali představitelé nizozemské ambasády, zástupci zapojených sociálních zařízení a jejich zřizovatelů, členové Řídícího výboru a Výboru pro rozvoj vzdělávání, tým školitelů, zástupci diakonie, jako pořádající organizace a představitelé Ministerstva práce a sociálních věcí.
Vendula Kouňovská,
zástupkyně Svazu měst a obcí ČR
v česko-nizozemském projektu
FOTO ARCHÍV