01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pečujeme o historická jádra

Na investicích vynakládaných na obnovu památek se kromě měst finančně podílí i Program regenerace městských památkových rezervací a zón (MPR, MPZ). Tyto prostředky včetně dalších zdrojů přinášejí ovoce. Dokazují to příklady z některých měst. Milan Drdek, vedoucí odboru výstavby městského úřadu...

Na investicích vynakládaných na obnovu památek se kromě měst finančně podílí i Program regenerace městských památkových rezervací a zón (MPR, MPZ). Tyto prostředky včetně dalších zdrojů přinášejí ovoce. Dokazují to příklady z některých měst.

Milan Drdek, vedoucí odboru výstavby městského úřadu Česká Kamenice:

"V centrální části města jsou zastoupeny stavebně historické slohy od gotiky po secesi, proto jeho jádro bylo v roce 1992 prohlášeno městskou památkovou zónou. Na seznamu nemovitých kulturních památek ČR je evidováno 26 historických objektů a areálů, dalších 6 je k zapsání navrženo. Prvním úkolem ustavené pracovní skupiny bylo nové zpracování dokumentace centrální zóny a částečná pasportizace staveb na území MPZ. Účinná byla spolupráce se Státním památkovým ústavem v Ústí nad Labem a historiky. Přínosem byla možnost zapojit se do státního Programu regenerace MPZ a MPR. Koncept obnovy centrální zóny byl připraven s přihlédnutím ke všem aspektům kulturního a ekonomického rozvoje města.

Významným se stal rok 1999, kdy město dokončilo předláždění centrálního náměstí. Zvýraznil se urbanistický pohled - na náměstí byly vyměněny inženýrské sítě, upravena dopravní situace, doplněn městský mobiliář a vysazena zeleň. V roce 2000 skončila poslední etapa obnovy kostela sv. Jakuba Většího a areálu poutní kaple Narození Panny Marie. Obě památky patří mezi nejcennější ve městě a v kulturním životě přesahují regionální význam. Kostel se využívá k tradičním koncertům vážné hudby, takže byl splněn další cíl v celkovém konceptu obnovy města.

Výrazná je účast našich občanů na úpravě centrální zóny. Přispěli k tomu, že máme již polovinu zrekonstruovaných objektů a pětina je modernizována. Povzbuzením je postupné obydlování památkové zony mladší generací. Usilujeme také o zlepšení prostředí ve stísněné části města. Dokladem je mj. celkem 1800 m2 nově předlážděných ploch a 40 nových parkovacích míst pro osobní automobily.

Město dosud investovalo do regenerace 40 mil. Kč, z toho 12 mil. Kč na obnovu památkově chráněných objektů. Zbývající prostředky bylo nutné vynaložit na úpravu infrastruktury a rozvoj turistického ruchu. Stát podpořil naše úsilí o rozkvět centrální části města částkou 10 mil. Kč. V rámci programu regenerace byla také dokončena obnova zámeckého areálu a předlážděno náměstí 28. října, Jakubského náměstí a Nerudovy ulice. Dosavadní práci v našem městě ocenilo v roce 2001 i Ministerstvo kultury. Památková zona v České Kamenici byla v soutěži vyhlášena mezi prvními čtyřmi účastníky."

"Díky zachování renesanční podoby ze 16. století byla většina domů v Prachaticích zapsána jako památky. Již v roce 1981 Ministerstvo kultury prohlásilo město za městskou památkovou rezervaci. Oprava historického jádra akcelerovala po roce 1989, kdy byl podnícen zájem majitelů o využívání historických objektů. Zdárná realizace programu regenerace přinesla Prachaticícm nominaci na titul historické město roku 2000.

Základem úspěchu se stal místní Program regenerace MPR a dobře fungující pracovní skupina. Ta stanovila prioritu - soustředit se zpočátku na záchranu bezprostředně ohrožených památek. Příkladem může být restaurování téměř zničeného sgrafita Poslední večeře Páně na č. p. 33 a oprava fasád a střech. Snahou též bylo, aby město co nejrychleji dostalo "nový kabát" a stalo se turisticky atraktivní. Následovala postupná obnova technické infrastruktury historického jádra včetně kanalizace, vody, plynu a elektřiny. Nyní se soustřeďujeme na komplexní rekontrukci objektů.

Trvá výborná spolupráce s referátem kultury okresního úřadu a také s majiteli objektů v památkové rezervaci. Přitom vlastníci památek vědí, že jim nic neodpustíme při prosazování nejlepšího řešení. Na druhé straně učiníme maximum pro získání financí. Uvážlivost projevili naši zastupitelé. Přestože i město vlastní značný počet památek, nenechalo si dotace z programu regenerace jen pro sebe, ale vždy alespoň třetinu prostředků přenechalo soukromým vlastníkům na obnovu historických objektů. V posledním desetiletí 20. století bylo v historickém jádru proinvestováno nejméně 200 mil. Kč.

Dosud nejnáročnější byla obnova Velkého a Kostelního náměstí. Byly položeny nové inženýrské sítě, obnovena dlažba, veřejné osvětlení i mobiliář - celkem za 2 mil. Kč. Nejvíc se diskutovalo o rekonstrukci staré dlažby uprostřed náměstí. Zatímco tzv. kočičáky vyvolávaly nadšení u památkářů, většině občanům, zejména ženám tato dlažba znesnadňovala pohodlnou chůzi. Tento zdánlivý rozpor pomohla vyřešit Ing. arch. Hana Zachová, odbornice na historické dlažby. Její návrh vycházel z postupů, které užívali naši předkové. Ti na nejfrektovanějších místech pokládali nejkvalitnější materiál a prováděli nedokonalejší způsob dláždění. Starou dlažbu nevyhodili, ale uplatnili na méně užívaných prostorách. Dlažba všech typů a stáří tak kolovala po náměstí. Na prachatickém náměstí pochází ze 17., možná 16. století.

Podle návrhu na nové dláždění byly na něm, na chodnících, ponechány nebo doplněny velké kamenné desky, zatímco na objízdnou komunikaci kolem Velkého náměstí byla položena klasická kostka 10 x 10 cm a do jeho středu umístěna stará původní dlažba. Ta byla v oválu kolem kašny doplněna velkoformátovou žulovou kostkou stejné barvy jako mají původní kameny. Moderní osvětlení je co nejjednodušší a nejméně nápadné. V uličkách je použita replika původního osvětlení z přelomu 19. a 20. století. Připojení na elektřinu je ukryto v kamenných pilířích, které tvoří prvky drobné architektury. Nové dláždění Kostelního náměstí evokuje původní trasu historicky proslulé Zlaté solné stezky, procházející Dolní branou.

V Prachaticích vznikl evropský unikát. Ing. Hana Mizerová v dokonale zrekonstruovaném renesančním měšťanském domě umístila soukromé muzeum krajky. Spojením moderního umění a historického objektu vzniklo Kulturní centrum O. H. Hajeka, světově proslulého českého Němce, který zde má trvalou galerii.

Kolem historického jádra je jedinečně zachovalý prstenec hradeb ze 16. století, místy staticky narušený. Město nechalo opravit první část hradeb v délce kolem 50 metrů. Protože není reálné, aby finančně náročnou opravu jiné části hradeb a bašt hradili jejich vlastníci, radnice je chce od nich postupně získat a obnovit celý prstenec hradeb. Na pořad přijde také zpřístupnění věže kostela sv. Jakuba. Stále větší pozornost je věnována celkové obnově bytových domů v MPR včetně rekonstrukce ulic."

Petr Mičulka, pověřený vedoucí stavebního odboru městského úřadu Náměšť nad Oslavou:

"V našem městě se historie snoubí se současností. Předkové si skálu nad řekou Oslavou, zasazenou do zalesněných vršků, vyhlédli k postavení gotického hradu. Koncem 16. století jej přestavěli na renesanční zámek a v první polovině 18. století překlenuli řeku proslulým barokním mostem s 20 sochami. K obnově a účelnému využití tohoto dědictví byl vypracován Program regenerace MPZ. Při rekonstrukci historických objektů získalo město finanční příspěvek z celostátního programu regenerace.

Nový kabát dostala empírová hrobka známého rodu Haugwitzů. Děti navštěvující základní uměleckou školu snad naleznou nové prostředí po rekonstrukci Špitálky, další naší památky. Na podzim roku 2001 se městský úřad přestěhoval do budovy na náměstí, zatímco renesanční radnice z roku 1632 na opravu ještě čeká. Studie jsou vypracovány a rekonstrukce může začít, jakmile to umožní rozpočet města a spoluúčast z jiných zdrojů.

V rámci MPZ lze považovat za důležitou opravu povrchu Masarykova náměstí. V roce 1996 začala rekonstrukce veškerých inženýrských sítí, končící vybudováním nového kanalizačního sběrače. Ohyzdné vysoké lampy veřejného osvětlení nahradily lucerny. Povrch celého náměstí byl upraven kamennou dlažbou. Před kostelem byla vybudována kašna podle historických fotografií, doplněná citlivým moderním prvkem, dílem místního uměleckého kováře pana Tasovského. V jejím sousedství jsou zrekonstruovány schody pod jinou památkou, kterou je sousoší Nejsvětější Trojice. Opravy se dočkaly i schody do budovy fary - dalšího historického objektu. Je financovaná z rozpočtu města, příspěvku ze zmíněného programu a za účasti římsko-katolické církve. Dokončení rekonstrukce povrchu náměstí inspirovala občany k vylepšení vzhledu svých domů v MPZ. Pomohly jim k tomu nevratné příspěvky z rozpočtu města.

Bohužel ne všechny dokončené rekonstrukce památek ve městě se podařily. Z historicky významného barokního mostu opadává omítka. Dosud probíhá soudní řízení s dodavatelskou firmou, takže město zatím nemůže zjednat nápravu."

- bd -

FOTO ARCHÍV,

Vladimír Hrabák

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down