01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Peněžní tok - cash flow

Zatímco výkaz zisku a ztrát a rozvaha se od naší metodiky liší spíše jen určitým zjednodušením, přístup k definici a využití informací o peněžních tocích (cash flow) se liší poměrně zásadně. Důvodem je skutečnost, že u nás je cash flow definováno tzv. nepřímo, z výkazu zisku (obvykle jako zisk +...

Zatímco výkaz zisku a ztrát a rozvaha se od naší metodiky liší spíše jen určitým zjednodušením, přístup k definici a využití informací o peněžních tocích (cash flow) se liší poměrně zásadně. Důvodem je skutečnost, že u nás je cash flow definováno tzv. nepřímo, z výkazu zisku (obvykle jako zisk + odpisy, případně + úroky). Tento přístup má několik nevýhod: zabývá se v podstatě pouze tzv. čistým cash flow, nebere příliš v potaz dynamické změny v běžných aktivech a pasivech, vychází ze zisku (který sám není peněžním tokem ale rozdílovou položkou, často vypočítanou s využitím různých modifikačních a opravných položek odpovídajících konkrétní, národní účetní metodice) a v neposlední řadě vytváří (dle praktických zkušeností docela úspěšně) dojem, že cash flow je pouze jakýmsi nadbytečným (a tedy i zbytečným) přepisem výkazu zisku a ztrát do jiné podoby. Přitom různé typy výkazů peněžních toků tvoří naopak prvotní informační základ pro analýzu jak finanční životaschopnosti, tak i efektivnosti projektu.

Mezinárodní metodika vychází z tzv. přímé definice cash flow, která může i našim zájemcům lépe ozřejmit jeho smysl, vypovídací schopnost a využití ve finanční analýze:

Koncepce peněžního toku (cash flow) je velmi prostá a prakticky nezávislá na konkrétní účetní osnově, protože pracuje pouze s reálnými peněžními toky (např. odpisy nejsou součástí cash flow, ale výkazu zisku a ztrát).

Cash flow je definováno jako rozdíl (saldo) mezi peněžními příjmy a výdaji ("cash inflow" a "cash outflow", tedy doslova "přítokem" a "odtokem" peněz) za stanovenou časovou jednotku, obvykle za rok. Podle toho, které konkrétní peněžní toky jsou zahrnuty do příjmů a do výdajů, lze pak v zásadě hovořit a dvou základních typech cash flow:

[*] cash flow pro finanční plánování (zkráceně též "finanční cash flow"),

[*] čisté cash flow (též operační nebo provozní cash flow).

Tzv. finanční cash flow zahrnuje jak na straně příjmů, tak na straně výdajů všechny reálné peněžní toky vztahující se k projektu, bez ohledu na to, souvisejí-li s jeho provozem nebo pouze s jeho financováním. Například jako příjem zde stojí vedle sebe tržby, úvěry i dotace, jako výdaj pak provozní náklady i splátky dluhů apod.

Na základě tohoto cash flow se posuzuje finanční životaschopnost projektu (podrobněji viz dále).

Typickou strukturu finančního cash flow, jakou používá mezinárodní metodika UNIDO ukazuje tab. 4.

Čisté cash flow je definováno opět jako rozdíl příjmů a výdajů, avšak pouze těch, které se vztahují k provozu a nikoliv k financování projektu. Je zřejmé, že příjmy a výdaje čistého cash flow si lze představit jako určitou podmnožinu příjmů a výdajů cash flow finančního poté, co byl tento peněžní tok "očištěn" od položek spojených s financováním projektu (půjčky a splátky s úroky, akciový kapitál a dividendy, subvence, dotace apod.).

Na základě tohoto cash flow se posuzuje efektivnost projektu jako investice (podrobněji viz dále).

Typickou strukturu čistého cash flow odpovídající mezinárodní metodice UNIDO ukazuje tab. 5.

Význam a užití těchto peněžních toků bude ukázán dále ve struktuře finanční analýzy. Uvedené rozdělení na tyto dva typy cash flow je ovšem pouze základní. Například, poslední ilustrovaná struktura odpovídá čistému cash flow z pohledu projektu. V čistém cash flow z pohledu akcionáře nebo partnera společného podniku by jednotlivé položky čistého cash flow vypadaly jinak, např. přítok peněz by představovaly dividendy a odtok kapitálové investice. Z jejich hlediska se totiž nejedná o podíly na zisku a zdroj financování projektu, ale o "tržby" a investiční náklady. Je tedy zřejmé, že peněžní toky z hlediska projektu čistě "finanční" se stanou "operačními" a navíc si vymění místo z hlediska přítoku a odtoku peněz.

Tab. 4 Cash flow pro finanční plánování

VÝDAJE (odtok peněz):

Nárůst fixních aktiv

- fixní investice

- předvýrobní výdaje

Nárůst běžných aktiv

Provozní náklady

Prodejní náklady

Daň z příjmu

Náklady financování

- splatné úroky

- ostatní náklady financování

Splátky půjček

- splátky dluhů

- pokles běžných závazků

Dividendy

Refundace vlastního kapitálu

Tab. 5 Čisté cash flow

PŘÍJMY (přítok peněz): VÝDAJE (odtok peněz):

Příjmy z provozu Nárůst fixních aktiv

- tržby - fixní investice

- úroky z depozit - předvýrobní výdaje

Nárůst běžných závazků Nárůst běžných aktiv

Ostatní příjmy Provozní náklady

- prodej fixních aktiv Prodejní náklady

- pokles běžných aktiv Daň z příjmu

Pokles běžných závazků

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down