Jedním ze dvou nositelů Ceny středoevropské iniciativy Centrope za minulý rok se stal starosta slovenské obce Záhorská Ves JUDr. Boris Šimkovič. Jak dokládá i náš rozhovor s ním, ocenění je ve správných rukou.
S jakými pocity jste koncem minulého roku přijal uvedenou cenu? Co na její margo říkali obyvatelé obce?
Fantastické a na celý život nezapomenutelné pocity, byl jsem dojat. Občané o tom mnoho nevědí, někteří se radují, jiní možná závidí, ale nedali mi tyto postoje pocítit.
V čem vidíte význam podobných iniciativ, jakou představuje i Centrope, tj. sdružení sousedních oblastí ze čtyř středoevropských států?
Považuji ji za velice dobrý motivační prvek pro prohlubování spolupráce přes hranice. Cena dává dohromady čtyři státy, které vždy patřily k sobě, hlavně jejich obyvatele.
Myslíte si, že se dělá dost pro středoevropskou integraci, například i z hlediska pomoci vlád? Máte podporu Bratislavy ve svém snažení?
Žel, nedělá se u nás skoro nic. Každý si hraje na svém písečku - myslím tím na Slovensku. V hlavním městě asi ani nevědí, že cenu dostal slovenský starosta. Bratislavu Záhorie nezajímá.
Je dost lidí ve vašem okolí, kteří se nadchli ideou spolupráce, která překračuje státní hranice?
Velice málo. Ředitelky naší základní a mateřské školy, ale zejména partneři v Rakousku - starostové blízkých obcí Angern, Weikendorf či Gänzerdorf.
Kdy bude podle vás stát pevný most přes řeku Moravu, vedoucí ze Záhorské Vsi do Rakouska?
Tak, jak se vláda a Bratislava stará o Záhorie, tak je to i s mostem. Financování je nej-menší problém - není politická vůle slovenské strany. Potřebujeme v tomto směru podporu politických špiček. Jinak ukončení výstavby plánujeme do roku 2013, cena je 12,5 milionu eur. Náklady financuje Evropská unie a stát. Jde v podstatě "jen" o obnovu mostu přes Moravu, který tady byl vždy a měl by být také nyní! Potřebuje jej celá naše oblast. Původní most byl zbourán v roce 1947, kvůli ledu, který ohrožoval obec. V současnosti nám slouží pouze přívoz. (Jeho zřízení bylo jedním z důvodů ocenění starosty Borise Šimkoviče - pozn. red.)
Jak vidíte perspektivu iniciativy Centrope? Pociťujete také angažovanost jižní Moravy?
Perspektiva je veliká, dává naději, sjednocuje státy. Angažovanost a organizovanost jižní Moravy je fantastická, lidé tam drží spolu a jsou vzorem pro naši slovenskou stranu. Škoda že tak, jak je tomu v ČR, to není i u nás na Slovensku.
JOZEF GÁFRIK
Vídeň
Středoevropská iniciativa Centrope
Vznikla v roce 2003 na základě smlouvy, podepsané v rakouské obci Kittsee. Sdružuje příhraniční kraje čtyř zemí ležících v samém srdci našeho kontinentu - západní Slovensko, jižní Moravu, severovýchodní Rakousko a západní Maďarsko. V oblasti žije přes šest a půl milionu lidí. Od roku 2007 je udělována také Cena Centrope za konkrétní přínos k soudržnosti regionu.