01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

PERSPEKTIVY MĚSTA ROKU

Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a zón, a tedy i titul "Historické město roku" obdržel Nový Jičín. O tom, co ocenění předcházelo a o využití rekonstruovaných objektů v budoucnu, jsme hovořili se starostou Pavlem Wesselym.

Jakou roli hraje pro město cestovní ruch a jaké podmínky by měly být splněny v zájmu jeho rozvoje?

Nový Jičín v minulosti nepatřil k městům turisty zvlášť vyhledávaným. Zvýšené úsilí o regeneraci historického jádra města v posledních letech zvýšilo jeho přitažlivost, což si uvědomili i mnozí místní podnikatelé. Zřizují nová přitažlivá restaurační a ubytovací zařízení, investují i do prostor pronajatých městem. Turistika se postupně stává významným prvkem zaměstnanosti, což vítáme zejména poté, co došlo k uzavření některých tradičních podniků nebo omezování jejich produkce. Pro rozvoj cestovního ruchu je důležitá úzká spolupráce s dalšími, pro turisty atraktivními městy a místy v blízkosti. To se začíná dařit v rámci turistického sdružení Beskydy-Valašsko. Desítky miliónů korun investovaných právě v této době do rozvoje komunikací jistě uvítají kromě našich občanů i přijíždějící turisté.

Budou rekonstruované objekty využity pro cestovní ruch?

Naše Masarykovo náměstí - dnes už s téměř všemi restaurovanými domy - je největším a nejnavštěvovanějším "objektem" cestovního ruchu. Jeho malebnou kulisu dotvářejí v sezóně přitažlivé předzahrádky u mnoha restaurací a celý prostor bývá scénou i hledištěm pro četné akce v rámci dnes už tradičního kulturního léta. A samozřejmě pro vyhlášenou slavnost města na počátku září. Rekonstruovaný Žerotínský zámek se stává pro návštěvníky přitažlivějším mimo jiné i nově koncipovanou kloboučnickou expozicí. Ve třech domech v městské památkové rezervaci (MPR) vznikly penziony, jež jsou turisty stále více žádány. V jednom z historických domů vybudovalo město dobře vybavené informační centrum atd.

Jak funguje váš "estetizační fond"?

Estetizační fond je spíše pracovní termín, jedná se o příspěvek na estetizaci domů a vztahuje se na dokončené a zkolaudované úpravy domů, zejména na opravy fasád, oken, komínů, klempířských prvků a střech. Při stanovení výše příspěvku přihlíží komise k celkovým vynaloženým nákladům a zvýhodněni jsou stavebníci, kteří zřídí nebo rozšíří obytné prostory.

Dosud tak bylo mezi 35 subjektů rozděleno 1 540 000 Kč. Příspěvek je poskytován formou daru z rozpočtu města na základě jmenovitého schválení zastupitelstvem města.

Je spolupráce s majiteli historických objektů uspokojivá?

Vlastníkem většiny domů v samotném centru se po válce stalo město. Takže otázka jejich obnovy byla v rukou samosprávy při stanovování rozpočtových priorit. V posledních deseti letech šlo město v přístupu k péči o historické budovy příkladem i dalším majitelům. Těch několik málo vlastníků dosud neopravených objektů oslovujeme, a tak postupně mizí, často s pomocí zmíněné podpory z "estetizačního fondu", nevzhledné fasády. Farní úřad s rozhodující podporou města postupně obnovil všechny zanedbané sakrální stavby. Svůj zájem o dobrý stav objektů v držení státu projevuje město určitou podporou při jejich obnově.

A s památkáři?

Již od koncepční přípravy Programu regenerace a Územního plánu MPR Nový Jičín byly jak výkonná, tak odborná složka památkové péče zainteresovány na postupu prací a zúčastňovaly se všech jednání, kontrolních dnů a veřejných besed s občany. Jednotlivé sporné body byly ve vzájemné diskusi upřesňovány a mnohdy bylo nutné hledat kompromisní řešení. Důležitá byla i kontinuita v osobách zúčastněných na procesu, které pak snadněji argumentovaly se znalostí celé problematiky. V nemalé míře umožnila spolupráce s památkáři přístup k celé řadě historických dokumentů, fotografií a dalších podkladů, mapujících historický vývoj centra města i jednotlivých objektů.

Proč jste si pro zpracování dokumentů pro regeneraci vybrali právě Slovenskou technickou univerzitu v Bratislavě?

V roce 1988 vypsal tehdejší MěNV urbanisticko-architektonickou soutěž na dostavbu centrální části města, kde zvítězila dvojice Ing. arch. Bohumil Kováč a Ing. arch. Pavol Kosnáč ze STU Bratislava, Fakulty architektury. Při výběrovém řízení na zpracovatele Územního plánu MPR Nový Jičín v roce 1993 byl osloven i kolektiv architekta Kováče doplněný o architekty z katedry tvorby a ochrany památek téže fakulty (Ing. arch. Pavel Gregor a Ing. arch. Jana Gregorová), který svou nabídkou na, mimo jiné, i počítačové zpracování a vytvoření digitálního modelu za velmi příznivou cenu přesvědčil výběrovou komisi o správnosti volby. Kromě odborné zdatnosti zpracovatelů nepochybně pozitivní roli sehrála skutečnost, že tito odborníci našli upřímný a vřelý vztah k našemu městu, které více a více pokládali za své. O kvalitě dokumentace svědčí mimo jiné i skutečnost, že od schválení v roce 1995 až do roku 2001 nebylo nutné pořizovat žádné změny ani doplňky.

Přijímali občané, které musely stavební práce po určitou dobu omezovat, obnovu tolerantně?

Asi nikde nejásají obyvatelé nad rozkopanými ulicemi - navíc, když se nedaří sladit potřeby s investičními plány dnešních převážně už zprivatizovaných vlastníků či správců technické infrastruktury. Město se snaží při přípravě rekonstrukcí domluvit takové termíny realizace, aby obyvatelé a návštěvníci, a zejména podnikatelé nebyli výrazněji omezováni. Není mi znám případ vážného poškození nebo dokonce likvidace podnikatele v důsledku rekonstrukce infrastruktury.

Městu roku náleží odměna ve výši 1 miliónu korun. Na co bude využita?

Tato otázka pochopitelně zněla po návratu z Prahy - a vlastně už i tam hned po vyhlášení - nejčastěji. Stručný doprovodný dopis ministra kultury Pavla Dostála hovoří k využití jasnou mluvou: "...účelově na obnovu kulturních památek v Městské památkové rezervaci Nový Jičín podle schválených zásad Programu". Které památky to budou, má za úkol navrhnout příslušná komise rady města. Vybírat bude mít z čeho: pokrytí vícenákladů na některou z položek programu v rozpočtu letošního rolu, ozývají se soukromí vlastníci, s náměty přichází Klub rodáků a přátel Nového Jičína.

Osobně bych uvítal uskutečnění nápadu na znovuinstalaci tzv. Mikulášské kašny nedaleko středu našeho náměstí. Ta byla žel odstraněna mnohem dříve, než mohla být vyhlášena kulturní památkou, takže nenaplňuje výše citovanou podmínku.

Které další kroky čekají Nový Jičín v Programu regenerace?

Získáním ceny za Program regenerace přirozeně nekončí naše úsilí o obnovu památek. Nebudou to jen zbývající dosud chátrající domy, které budou v brzké době obnoveny.

Také na současné výdlažbě Masarykova náměstí je znát, že vznikla v období, kdy kvalitní materiály směřovaly na preferovanější stavby - např. pražské metro. Čím dál silněji znějí hlasy volající po řešení výtvorů z "panelového" období, kterým byla naše rezervace také "obohacena", byť jen v malé míře. Na opravy čekají jistě některé plastiky a snad dojde i na zmiňovanou kašnu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down