Pět křišťálových komínů už zítra získá nové majitele

Teplárenské sdružení České republiky ocení již pošestnácté Projekty roku v soustavách zásobování teplem a chladem. Do užší nominace bylo v pěti kategoriích vybráno 16 projektů, do nichž teplárenské společnosti investovaly přes 1,5 miliardy korun. Jejich přínosem je zvýšení účinnosti využití primární energie a využití obnovitelných zdrojů energie, snížení spotřeby paliv a emisí skleníkových plynů a zajištění efektivního zásobování teplem pro byty, průmysl a terciální sféru s důrazem na další péči a přidané služby pro všechny zákazníky.

Těší mě, že máme letos opět velmi kvalitně obsazené tradiční kategorie projektů roku a přidali jsme i jednu novou, ve které chceme upozornit na zajímavé nápady, jak zlepšit péči o zákazníky. Koneckonců jsou to právě zákazníci, kdo rozhodují o tom, jestli se bude dálkové vytápění dále rozvíjet. Bez nich by všechny technické inovace a investice ztratily svůj smysl,“ prohlásil předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR Mirek Topolánek.

Nominované projekty jsou letos rozděleny do pěti kategorií. Kategorie Snížení tepelných ztrát, přechod na efektivnější horkovodní rozvody upozorňuje na nejvýznamnější projekty rekonstrukcí tepelných sítí. Jen členové Teplárenského sdružení ČR loni v sedmi městech nahradili více než 15 kilometrů tras parních rozvodů hospodárnějšími horkovodními či teplovodními rozvody.

Tři projekty nominované v kategorii Rozvoj a využití KVET, obnovitelných a druhotných zdrojů energie přispívají k dalšímu rozšíření výroby tepelné energie z biomasy a využívají motorovou kogeneraci při modernizaci tepelného zdroje nebo akumulaci tepelné energie získané také z komunálního odpadu.

V projektech nominovaných v kategorii Rozvoj soustav zásobování teplem došlo k připojení vojenského letiště, developer dal přednost dodávce tepla z blokové teplárny před lokálními zdroji, dálkové teplo nahradilo dožívající tepelná čerpadla a investor si vybral napojení haly na tepelnou síť místo plynových infrazářičů.

V kategorii Snižování emisí znečišťujících látek do ovzduší byly nominovány projekty, které výrazně snížily emise SO2, NOx a prachu různými ekologickými opatřeními, změnou paliva nebo další modernizací zdroje.

Nově byla vyhlášena a bude vyhodnocena kategorie Zlepšování služeb a péče o zákazníky, která aktuálně reaguje na snahy teplárenských společností o zlepšení péče a rozšíření služeb pro zákazníky, zejména z řad domácností.

Cenou pro vítěze je již tradičně Křišťálový komín ze severočeských skláren AJETO v Lindavě. Vítězné teplárenské Projekty roku 2017 v jednotlivých kategoriích budou vyhlášeny na slavnostním večeru Dnů teplárenství a energetiky 24. dubna v Hradci Králové. V uplynulých 15 ročnících bylo na Projekt roku nominováno celkem 141 projektů a ocenění Projekt roku získalo 50 z nich. Počinů roku bylo zatím uděleno 12. Cenu uděluje Teplárenské sdružení ČR již od roku 2002.

Za dobu pořádání soutěže realizovalo celkem 60 teplárenských společností a firem ve spolupráci se 14 obcemi a jednou vysokou školou v 86 městech a obcích. Nejvíce jich do soutěže přihlásily společnosti skupiny Veolia Energie ČR (32), následované Teplárnami Brno (14 projektů), Plzeňskou teplárenskou (13 projektů), a skupinami MVV Energie CZ a ČEZ (po 12 projektech). Nejvíce nominovaných projektů bylo realizováno v Brně (16), v Plzni a Praze (12), v Ostravě (8), v Českých Budějovicích (6), v Olomouci a ve Strakonicích (5).*

Bližší informace s archivem soutěže naleznete na http://www.tscr.cz/?pg=0315&1524128592# .

/zr/

 

K foto

V loňském roce jeden z křišťálových komínů získal i projekt Využití tepla z bioplynové stanice pro obec Kladruby u Rokycan. Na jednáních představitelů obce s majitelem zemědělského závodu Kladrubká a. s. došlo k dohodě o využití zbytkového tepla z místní bioplynové stanice pro zásobování obce. Kogenerační zdroj, který v ní spaluje bioplyn, má zbytkové teplo z chlazení motoru a spalin 1039 kW. Využíván byl však pouze z jedné desetiny a 940 kW zbytkového tepla bylo mařeno. Pro obec byla vybudována soustava s teplovodními rozvody a dvěma tepelnými akumulátory (16 m3). Do každého domu byla osazena předávací stanice pro vytápění a přípravu teplé vody. Z 58 objektů v obci se připojilo na nové rozvody z plastových předizolovaných trubek v délce 1,3 km přes 80 % staveb. Projekt vytěsnil neekologické zdroje tepla na pevná paliva.

Foto: archiv Teplárenského sdružení ČR

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down