V loňském roce odevzdal každý obyvatel České republiky k recyklaci 5,6 kilogramu elektroodpadu. Ještě před pěti lety by přitom většina z již nepoužívaných elektrických spotřebičů skončila na skládkách. Kolektivní systémy, jež zpracování vyřazených elektrozařízení po obcích přebraly, pomáhají nejen životnímu prostředí, ale i rozpočtům obcí.
Kolektivní systém ELEKTROWIN, který zajišťuje ekologické zpracování zhruba poloviny veškerého elektroodpadu v ČR, za pět let své činnosti vysbíral více než 80 tisíc tun vyřazených elektrospotřebičů. Obcím tak ušetřil více než než 550 milionů korun. Dalšími 50 miliony dokonce zpětný odběr přímo podpořil.
Samosprávám nabízí celou řadu možností vzájemné spolupráce. »Kolektivní systém obce zbavuje starostí se zajištěním sběru a následné recyklace elektrozařízení,« uvedl Roman Tvrzník, generální ředitel kolektivního systému ELEKTROWIN. »Kromě toho jim šetříme peníze. Podle našich zkušeností u průměrné obce s 5000 obyvateli je to ročně až půl milionu korun,« doplňuje Roman Tvrzník. Obce získávají finanční prostředky nejen za samotný sběr elektrozařízení, ale také z Motivačního programu. Jeho cílem je obce zainteresovat na tom, aby svým občanům zpětný odběr elektrozařízení co nejvíce usnadnily. »Finančně přispíváme například na zlepšení dopravní obslužnosti zpevněním plochy sběrných dvorů, na pořízení mechanického či elektronického zabezpečení sběrného místa či pořízení prostředků na sběr malých nebo uskladnění velkých spotřebičů,« nastiňuje možnosti Tvrzník. V roce 2009 ELEKTROWIN tímto způsobem rozdělil přes dva miliony korun na podporu 95 projektů.
NA SBĚRNÉ MÍSTO NENÍ DALEKO
Díky podpoře kolektivního systému ELEKTROWIN je po celé republice k dispozici na 7250 míst, kde občané mohou odložit staré spotřebiče k recyklaci. Použitého elektrozařízení se lze zbavit ve sběrném dvoře, v prodejnách domácích spotřebičů, ve školách nebo přímo na návsi či náměstí. »Spolupracujeme s více než 717 sběrnými dvory v 550 městech a obcích. Nově jsme začali zavádět speciální kontejnerový systém - WINTEJNER, který městům a obcím výrazně zjednoduší manipulaci s elektroodpadem ve sběrných dvorech. Letos jich máme v plánu instalovat 300 po celé ČR. Elektroodpad určený k recyklaci je tak lépe chráněn před vandaly,« vysvětluje Tereza Ulverová, provozní ředitelka společnosti. U prodejců je možné vysloužilá elektrozařízení odevzdat systémem »kus za kus« při nákupu nového spotřebiče. ELEKTROWIN spolupracuje s více než 2300 prodejnami.
I MALÉ SPOTŘEBIČE JE TŘEBA RECYKLOVAT
Z 80 tisíc tun vysloužilých elektrozařízení, které za posledních pět let Češi odevzdali k recyklaci, končí ve sběrných dvorech nejvíce ledniček a mrazniček. ELEKTROWIN jich za pětileté období své existence nechal zpracovat již 1,5 milionu. Vedle starých ledniček a mrazniček skončilo u zpracovatelů elektroodpadu také 150 tisíc dalších velkých elektrozařízení, jako jsou sporáky, pračky či myčky na nádobí. »Lidé si naštěstí uvědomují škody, které v přírodě může napáchat odložená chladnička, již si zvykli je odvézt do sběrného dvora nebo do prodejny elektroniky,« zdůrazňuje Roman Tvrzník. Podle jeho slov jsou však stále rezervy u malých spotřebičů, kterých v loňském roce bylo odevzdáno něco málo přes dva tisíce tun.
ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ NA PRVNÍM MÍSTĚ
Statistiky ukazují, že je u nás ještě stále běžné vyhodit malý spotřebič do běžného odpadu. Mnozí nevědí, že i kulma, holicí strojek, rychlovarná konvice nebo vysoušeč vlasů se dají zrecyklovat. I z těchto výrobků je možné vytěžit užitečné suroviny, jejichž opětovným využitím se navíc ušetří velké množství elektřiny a ropy. Jenom elektřiny již ELEKTROWIN ušetřil 460 tisíc kWh, což je průměrná roční spotřeba u 60 tisíc lidí. Recyklací elektrozařízení lze výrazně snížit také produkci oxidu uhličitého, který je hlavní příčinou globálního oteplování a dalších klimatických změn. Za pět let své činnosti ELEKTROWIN zabránil vzniku více než 900 tisíc tun CO2.
VÍCE INFORMACÍ - LEPŠÍ VÝSLEDKY
I když se s tříděním elektroodpadu u nás začalo již před pěti lety, kolektivní systémy musejí pokračovat ve zvyšování povědomí o zpětném odběru a vysvětlování, proč je recyklace tak důležitá a jak probíhá. ELEKTROWIN k tomu využívá dva velké projekty. Kampaň Zatočte s elektroodpadem, která letos již podruhé navštíví 80 měst a obcí, poskytuje široké veřejnosti zábavnou formou informace o jeho třídění. Obyvatelé navíc mohou přivézt své elektrospotřebiče a za odměnu si zasoutěžit o zajímavé ceny. Na žáky základních škol se společnost zaměřuje ve svém dalším projektu Ukliďme si svět, do nějž se aktivně zapojilo 180 škol z celé republiky. Loni se v jeho rámci vysbíralo více než 100 tun elektroodpadu.
Kampaň Zatočte s elektroodpadem poskytuje široké veřejnosti zábavnou formou informace o jeho třídění a recyklaci.
Kontejnerový systém WINTEJNER výrazně usnadní manipulaci s elektroodpadem ve sběrných dvorech.
FOTO: ARCHIV