Pilotní projekt veřejného internetu Na veletrhu INVEX 2000 společnost Český Internet představila jeden z možných modelů informačního terminálu (viz obrázek). V současné době se připravuje v rámci pilotního projektu instalace prvních 30 kusů, které by se měly objevit v průběhu tohoto roku ve...
Pilotní projekt veřejného internetu
Na veletrhu INVEX 2000 společnost Český Internet představila jeden z možných modelů informačního terminálu (viz obrázek). V současné době se připravuje v rámci pilotního projektu instalace prvních 30 kusů, které by se měly objevit v průběhu tohoto roku ve vybraných obcích a městech.
Jednotlivé terminály budou vybaveny dotykovou obrazovkou, čtečkou magnetických i čipových karet. Všechny terminály pak budou pomocí internetu propojeny do jednotné, centrálně spravované sítě. Psaní na terminálu umožní zabudovaná virtuální klávesnice. Ve vybraných lokalitách bude terminál vybaven i fyzickou klávesnicí včetně možnosti tisku. Probíhají rovněž jednání se společností Český Telecom, aby mohly být vybaveny běžným telefonním automatem.
Tato síť bude užitečnou službou všem občanům, kteří nevlastní nebo ještě nemají snadný přístup k internetu nebo doposud nevlastní počítač. Síť však může posloužit i v případech, kdy je člověk na cestě, a přesto potřebuje získat informace přes síť internet.
Ing. Josef Hajkr, výkonný ředitel společnosti Český Internet předpokládá, že po třech měsících pilotního provozu a jeho vyhodnocení začne postupná realizace rozsáhlého projektu, v jehož rámci vznikne síť několik tisíc těchto terminálů.
Projekt získal rovněž podporu Úřadu pro veřejné informační systémy. Znamená to, že pokud jednání se strategickými partnery budou úspěšná a podnikatelský záměr se podaří realizovat, může být nejméně jeden terminál umístěn téměř v každé obci.
Velice důležité je to, že uživatelské rozhraní je snadno pochopitelné a obsluhu terminálu zvládnou i osoby, které doposud neměly možnost pracovat s počítači. Jsou to zejména starší lidé či osoby s nižším vzděláním.
Tento projekt vychází z obdobných, úspěšných projektů, které jsou realizovány např. ve Velké Británii, Německu a Finsku. Myšlenka se úspěšně uplatňuje i v Estonsku, které část finančních prostředků na investice získalo z grantů Evropské unie. Veřejné internetové stanice jsou ověřovány i v sousedním Rakousku, kde podporují zejména turistický ruch.
Český Internet bude rovněž dodavatelem služeb pro inzerující firmy, které projeví zájem o prezentaci v rámci této sítě. Hlavním zdrojem prostředků na rozvoj projektu má být právě příjem od těchto zadavatelů reklamy.
Pro uživatele terminálů veřejné internetové sítě (tj. běžné občany) to znamená, že rozhodující část informací jim bude poskytována zdarma. Projekt rovněž předpokládá, že v terminálové sekci freemail si uživatel může založit vlastní elektronickou adresu a touto cestou posílat zprávy a získávat potřebné informace.
Úřední deska na obrazovce
Na obrazovce terminálu najdou zájemci na úvodní stránce celkem 12 hlavních přístupových ikon, tlačítek, označených určitým heslem. Například: státní správa, aktuality, kultura, volný čas, počasí, finance, banka, obchody a jiné potřebné informace. K nim se každý uživatel dostane pouhým dotykem tlačítka vybraného hesla na obrazovce a postupně, nejvýše na třetí kliknutí, až k požadovaným konkrétním údajům. Neméně významnou se jistě stane ikona umožňující přístup k volnému internetu. Jediná ze všech bude přístupná po vložení platební karty, obdobně jako při použití telefonního automatu. Na spodní části obrazovky budou zobrazeny ikony s logem větších firem, peněžních ústavů, pojišťoven, cestovních kanceláří, případně jiných podniků. Přes tato loga bude možné přímo vstupovat do jejich řešení.
Pro obyvatele obcí mohou být nesporně užitečné informace pod tlačítkem terminálu s označením obec. Bude to jakási elektronická podoba klasické úřední desky se zprávami o dění na radnici, o činnosti rady a zastupitelstva. Tato deska může přinést veškeré obecní vyhlášky a nařízení. Bude informovat o všem důležitém, co by měl znát každý občan. Pro obce, které doposud nemají vlastní www server, nabízejí tyto služby další firmy. Společnost Český Internet s některými již jedná o užší spolupráci. Navíc projekt umožní přístup k informacím centrální státní správy, které jsou poskytovány přes doménu www.centralni-adresa.cz.
Využití elektronického podpisu
Jak uvedl Ing. Josef Hajkr, prostřednictvím veřejných terminálů bude možné v budoucnu novým způsobem vyřizovat různé úřední záležitosti. Dojde k tomu až se v praxi, podle zákona č. 272/2000 Sb., pomocí čipové karty uplatní užívání elektronického podpisu. Internet zprostředkuje, bez nutnosti docházky na úřad, například placení obecních poplatků, podávání daňových přiznání nebo získávání výpisu z katastru nemovitostí.
Český Internet chce zpočátku nabídnout i e-mailovou službu zdarma, aby si ji každý mohl vyzkoušet. Osobní údaje budou při přenosu chráněny bezpečnostními protokoly a v centrále uloženy zašifrované. V tomto režimu budou probíhat i veškeré platby.
Široká nabídka informací
Veřejný terminál zpřístupní různé globální informace (údaje o jízdních řádech vlaků a autobusů, předpověď počasí a stav ovzduší apod.). S předními agenturami se jedná o přebírání zpráv o významných událostech. Lokální informace mohou zahrnovat nabídku úřadu práce, regionální programy divadel, kin a dalších kulturních pořady. Záleží na konkrétní obci či mikroregionu, jaký specializovaný program navíc bude požadovat. Český Internet se bude snažit tuto službu zprostředkovat.
Veřejnou internetovou síť jako nový distribuční kanál a reklamní médium nesporně využijí velké společnosti nabízející různé výrobky a služby. Síť umožní bankám, pojišťovnám, cestovním kancelářím a jiným institucím navazovat užší kontakty s potencionálními zákazníky. V případě zájmu může pokračovat další jednání pomocí telefonické, či e-mailové komunikace.
Společnost Český Internet nabízí obcím a městům umístění terminálu, správu jeho provozu a také servis. Pilotní projekt předpokládá, že zájemci najdou terminály především ve veřejných informačních centrech, obecních knihovnách a dalších místech s dohledem. Jejich určitému zneužití bude bránit zabudovaný seznam nepřístupných adres, tzv. blacklist. Ani děti se tak nedostanou na pornografické stránky. Zařízení ochrání robustní konstrukce se speciální vysoce odolnou obrazovkou. Terminály by měly být dosažitelné - pokud to bude možné - 24 hodin denně, stejně jako telefonní budky. Mohou se dále uplatnit v síti benzinových stanic, hotelů, v turistických centrech, na nádražích, větších zastávkách autobusů, ve školách a zdravotnických zařízeních.
Když si obec objedná připojení k veřejné síti Českého Internetu, zaplatí za nájem a provoz podle počtu terminálů. Jestliže jeden terminál poslouží jako úřední deska, podle dosavadních propočtů zaplatí za jeho provoz kolem 3000 korun měsíčně, jinak cena základního balíčku služeb se bude pohybovat kolem 60 tisíc korun ročně. Pokud bude terminálů ve větší obci nebo v rámci mikroregionu například deset, měsíční nájem za jeden klesne asi na 2400 korun. Bude-li obec uvažovat o koupi terminálu, dodavatel je nabízí v rozmezí 160 000-220 000 Kč. Uvedené kalkulace jsou zatím orientační.
O připojení k veřejné internetové síti je mezi zástupci obcí zájem. Jako příklady možných lokalit pro pilotní provoz lze uvést například v Rosice u Brna, Českou Třebovou, Hustopeče, v informační centra v Říčanech u Prahy a Benešově, v Podblanickém infocentru Vlašim a na dalších místech.
Jan Bednařík
FOTO ARCHÍV