Kdo by měl být městským architektem? Co by měl určitě znát a co by měl umět? Jak ho vybírat? Za co by měl městský architekt nést odpovědnost a jaké by měl mít pravomoci? A mělo by město takovou funkci vůbec zřizovat? Hledat odpovědi na tyto i mnohé další otázky související s činností městských...
Kdo by měl být městským architektem? Co by měl určitě znát a co by měl umět? Jak ho vybírat? Za co by měl městský architekt nést odpovědnost a jaké by měl mít pravomoci? A mělo by město takovou funkci vůbec zřizovat?
Hledat odpovědi na tyto i mnohé další otázky související s činností městských architektů si předsevzali účastníci konference, kterou Společnost Petra Parléře, o. p. s., uspořádala 15. května v Chebu. Konferenci poskytl záštitu ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský a významně ji podpořila chebská radnice.
Účastníci konference se mj. shodli na tom, že pro architekty měst by byla velmi cenná jejich vlastní platforma, která by jim poskytla prostor pro diskusi a řešení aktuálních problémů. Vznik takové platformy inicioval architekt Jaroslav Wertig.
Právě on ve svém vystoupení formuloval atributy, jimiž by se ideální městský architek měl vyznačovat. Podle jeho názoru jde o kontinuitu (nenechávat se svazovat čtyřletým volebním obdobím), koordinaci (všech činností, jež utvářejí podobu města - ale vtisknout jim svou osobitou »pečeť«), kompetenci (i v liberálním prostředí, které příliš nepřeje architektonickým zásahům, je třeba se prosadit svou osobností a širokým rozhledem a znalostmi, včetně právní problematiky) a komunikace (architekt musí počítat s participací obyvatel a umět ji využívat - ne se jí obávat).
Ke konferenci se podrobněji vrátíme v červencovém vydání Moderní obce.
Konferenci zahájil starosta Chebu Pavel Vanoušek (na snímku vlevo). Panelovou diskusi na závěr konference vedli architekti Cyril Vltavský, Jaroslav Wertig a Tomáš Hradečný.
FOTO: Ivan Ryšavý