01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Platnost správního rozhodnutí

Obec vydala obecně závaznou vyhlášku a za její porušování byly ve správním řízení ukládány sankce. Jak však máme postupovat v případě, kdy byl spáchán správní delikt a zahájeno správní řízení ještě v době platnosti této vyhlášky,...

Obec vydala obecně závaznou vyhlášku a za její porušování byly ve správním řízení ukládány sankce. Jak však máme postupovat v případě, kdy byl spáchán správní delikt a zahájeno správní řízení ještě v době platnosti této vyhlášky, avšak před samotným vydáním rozhodnutí o uložení sankce byl tento právní předpis obce zrušen?

Ve smyslu § 46 zákona č. 71/1967 Sb., o správním řízení (správní řád), ve znění pozdějších předpisů, musí být správní rozhodnutí v souladu se zákony a ostatními právními předpisy. Ostatními právními předpisy se rozumí i právní předpisy územního samosprávného celku.

Podle rozhodnutí Vrchního soudu v Praze, sp. zn. 7 A 516/94, je rozhodnutí správního orgánu zákonné, je-li vydáno v souladu se zákonem platným v době jeho vydání. Rozhodující není proto zákonná úprava platná v době zahájení řízení, pokud to zákon výslovně nestanoví. Z tohoto judikátu dále například vyplývá, že pokud se v průběhu odvolacího řízení změnila právní úprava, je povinen tuto novou úpravu v době vydání svého rozhodnutí odvolací orgán akceptovat.

Vycházeje z výše uvedeného je nezbytné ve správním řízení v době vydání správního rozhodnutí postupovat zásadně podle právního stavu platného v době jeho vydání, nikoliv v době jeho zahájení. V opačném případě by správní rozhodnutí nebylo v souladu se zákony a ostatními právními předpisy, jak vyžaduje § 46 správního řádu. Rozhodne-li správní orgán na základě neplatného a neúčinného právního předpisu (tedy i obecně závazné vyhlášky obce), pak je tento individuální správní akt stižen tzv. obsahově materiální vadou, neboť by správní úřad rozhodl bez právního podkladu.

Pokud došlo v době před vydáním rozhodnutí ke zrušení obecně závazné vyhlášky obce, za jejíž porušení má ve správním řízení dojít k udělení sankce, je nezbytné, aby správní orgán dané řízení podle § 30 správního řádu zastavil, neboť odpadl důvod řízení zahájeného ex offo.

Lze uloženou sankci vymáhat na základě správního rozhodnutí vydaného v rozporu s platnou právní úpravou?

Pro všechna správní rozhodnutí platí tzv. presumpce správnosti správních aktů. To znamená, že na správní rozhodnutí se hledí jako na bezvadné do doby, dokud není zákonným způsobem shledán opak, a to vždy po posouzení a rozhodnutí příslušného orgánu. Případné právní vady tak samy o sobě nezakládají automaticky neplatnost správních rozhodnutí.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down