Jak dnes na tiskové konferenci uvedli zástupci tří velkých developerských společností - Trigema, Skanska Reality a Central Group, vloni se podle jejich analýzy prodalo v Praze celkově 5600 nových bytů. Tedy o 12 procent více než v předcházejícím roce. Průměrná cena nového bytu byla ve čtvrtém čtvrtletí ve výši 105 561 korun za metr čtvereční. Nabídka dosáhla ke konci roku hodnoty 4950 jednotek a stále se tak drží na velmi nízké úrovni. Mimo metropoli bylo dohromady prodáno 4370 nových bytů, tedy obdobně jako v roce 2018.
Minulý rok se zájem o nové byty v Praze vrátil na úroveň, která ve městě přetrvávala před dvěma roky. Na největším domácím trhu s novými byty se prodalo 5600 jednotek. Rok předtím to bylo zhruba o 12 % méně. Jednalo se tehdy jen o 5000 bytů. V roce 2017 to přitom bylo ještě 5 500 bytů. Poptávka po nových bytech v metropoli roste již od třetího čtvrtletí roku 2018. Tehdy si našlo své zájemce pouze 1050 jednotek. Ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku to však bylo již 1650 bytů.
„Za rostoucím počtem prodaných bytů stojí zejména vysoká poptávka, která je kromě nárůstu počtu obyvatel Prahy živena i skutečností, že se v průběhu minulého roku výrazně zvyšovaly pražské nájmy. Pořízení vlastního bydlení tak dává lidem ještě mnohem větší ekonomickou logiku. Napomáhají tomu i velmi výhodné sazby hypoték. Lidé si rovněž uvědomují, že vlastní bydlení je zároveň i dobrým způsobem, jak se v době nejasné penzijní politiky státu zajistit na stáří,“ řekl Dušan Kunovský, zakladatel a šéf Central Group.
Co se prodeje bytů týče, vede Praha 5. V této části metropole se prodalo (23 %) nových bytů, dále pak v deváté (17 %) a čtvrté (16,8 %) širší městské část. Naopak nejméně jich bylo v Praze 1 (1,5 %). Poptávka byla opět především po těch dvoupokojových. Těch se jen v posledním čtvrtletí minulého roku na trhu uplatnilo hned 40 %. Podíl jednopokojových byl ve stejném období ve výši 28,7 % a třípokojových 21,3 %. U čtyřpokojových a větších to bylo 10 %.
Co je však zarážející, je, že užitné plochy bytů se průběžně zmenšují, průměrná výměra garsoniéry je dnes okolo 32,5 metru čtverečního, což je o osm metrů méně než před třemi roky, průměrná plocha bytu 2+kk je dnes menší o dva metry čtvereční. Největší zájem kupujících je, jak se shodli, o menší byty velikosti 1+kk a 2+ kk, ty se na celkových prodejích podílejí až 70 procenty, což je o deset procent více než před třemi lety. Naopak klesá podíl velkých rodinných bytů (4+ kk a větších), který spadl ze o deset procent z původních 17 procent, který tyto prodeje tvořily. Navyšování cen oproti předchozím obdobím loni výrazně zpomalilo. Meziročně nové byty zdražily o 4,4 %. Na konci minulého roku si zájemce pořídil nový byt v průměru za 105 561 korun na m2. Developeři tvrdí, že jsou k tomu nuceni poptávkou a trhem. Jinými slovy - musejí plochu bytového objektu využít efektivněji. Že se tím snižuje i jejich marže, není příliš pravděpodobné - jsou podnikatelskými subjekty a jako takové musejí vytvářet zisk a ten dále reinvestovat. Upozornili na to, že stát získává z prodeje bytů značný objem na daních. Podle jejich názoru by se měl výnos z těchto daní přerozdělit tam či do těch měst a městských částí, v nichž se nejvíc staví, aby tamní samosprávy měly finanční prostředky na dobudování potřebné infrastruktury.
„Cenu bytů výrazně ovlivnily nové projekty. Ty se často nabízely za nižší náklady, než tomu bylo v předchozích obdobích. Klesl zejména podíl bytů s cenou přesahující 120 000 korun na m2. Bytových jednotek s cenou, která je vyšší než 100 000 korun na m2, je nyní v Praze zhruba polovina. Bytů s cenou mezi 80 000 až 100 000 korun na m2 je pak 40 %. Kvůli nízké nabídce se levnějších bytů prodává na trhu minimálně,“ uvedl Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema.
Nejdražší byty byly jednopokojové, které stály v průměru 120 812 korun na metr čtvereční. U pěti- a vícepokojových to bylo 107 126 a u čtyřpokojových 98 971 korun na m2. Cena dvoupokojových se pohybovala okolo 100 288 korun na m2. Nové bydlení bylo nejvíce nákladné v Praze 1, kde bylo na konci minulého roku na úrovni 176 822 korun na m2. Nejlevnější bylo v desáté městské části. Průměrná cena prodaného bytu tam byla 98 698 korun na m2.
Nabídka nových bytů se loni pohybovala jen okolo 5000 jednotek. Podle „Abychom mohli mluvit o přiměřené nabídce, pražský trh by musel průměrně nabízet devět až dvanáct tisíc nových bytů. Loňský průměr se však pohyboval okolo 5200 bytů a takto nízká nabídka mnohdy nutila zájemce o bydlení činit některé kompromisy při výběru lokality, standardu i velikosti bytu,“ vysvětluje Juraj Murín, ředitel vývoje projektů ve Skanska Reality.
Mimo Prahu se v roce 2019 prodalo podle statistik společnosti Trigema 4375 nových bytů, z toho ve čtvrtém čtvrtletí to bylo 1 340 jednotek. Rok předtím to bylo celkově 4440 jednotek. Největší zájem o bydlení byl tentokrát opět zejména v Jihomoravském kraji, kde se za posledních 12 měsíců prodalo 1045 jednotek. Následoval kraj Středočeský s 843 byty a kraj Olomoucký s 670 jednotkami. Na druhé straně nejméně jich bylo v Ústeckém kraji, kde poptávka dosáhla jen na 33 nových bytů. V posledním čtvrtletí se nový byt v regionech prodával v průměru za 56 365 korun na m2. Nejdražší byly ty v Libereckém kraji (99 084 korun na m2), což bylo dáno zvýšenou nabídkou luxusních horských apartmánů. Naopak nejlevnější se pořizovaly v Ústeckém kraji (34 211 korun na m2). Na konci prosince bylo mimo metropoli v nabídkách 7494 nových bytů.*
/ev a rp/
Often at lower costs than in previous periods. One of the leading finest developers with advanced experience visit to know for more details: https://www.saadashraf.net/