01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Plzeň už elektronickou kartu nabízí, jiná města o ní uvažují

Univerzální karty či jakési elektronické peněženky fungují jako tramvajenka, průkaz do knihovny, studentská karta apod. Poplatky jsou přitom nižší než za bankovní operace. Lidé s sebou navíc nemusí nosit tolik průkazek a karet, stačí jim jedna.

Nejdále pokročilo město Plzeň, které tzv. Plzeňskou kartu zavedlo už v roce 2004. "Cílem bylo zavést elektronickou kartu, která zjednoduší pohyb po městě a umožní přístup k různým službám," vysvětluje ředitel Plzeňských městských dopravních podniků Michal Kraus. V první fázi byla karta vydávána zdarma, nyní stojí 170 korun. A co za tuto sumu její majitel dostane? "Slouží jako předplatní karta na městskou hromadnou dopravu. Od letošního ledna je ale možné ji elektronicky nabít hotovostí až do výše 4500 korun (to je maximální hodnota, kterou lze mít na elektronické peněžence, aniž by bylo třeba žádat o bankovní licenci), jíž lze platit jízdenky ve vozech městské hromadné dopravy (MHD), kde jsou instalovány čtečky karet i s tiskárnou, která vytiskne jízdenky," vysvětluje Michal Kraus. Jak dále uvádí, v jeho firmě se využívá karta i jako píchačka a při placení v závodní jídelně. Na Magistrátu města Plzně funguje zase jako elektronický klíč. Kartu lze dnes použít i při návštěvě zoologické a botanické zahrady a Plaveckého stadionu VŠ Slávia Plzeň na Slovanech.

LETOŠNÍ NOVINKY

Chystá se i několik dalších novinek, například zavedení 25 samoobslužných zón, kde bude možné dobít z bankovní karty Plzeňskou kartu. Buď dobít hotovost, anebo si koupit předplatné. Několik těchto zúčtovacích center už funguje - je zde i možnost přístupu na některé vybrané webové stránky ze samoobslužné zóny, například na stránky města, dopravního podniku, jízdních řádů MHD a další. Později přibudou i plynaři, distributor elektřiny nebo teplárna. V zúčtovacích centrech bude rovněž možné platit třeba nedoplatky za elektřinu a plyn.

Pro studenty od 15 let slouží od letošního září Plzeňská karta, takzvaná ISIC karta. "V prvních dvou týdnech bylo podáno téměř 600 žádostí. V současnosti počty zájemců stále rostou. Jinými slovy, každá třetí žádost o vydání Plzeňské karty je žádostí o kartu ISIC. To nás velmi těší," konstatoval Michal Kraus.

Od září se kartou může platit také za stravování na všech 25 základních školách ve městě, a to prostřednictvím karty SCHOLAR.

Na základě čísla karty, určené pro děti od 10 do 15 let lze také bezplatně rezervovat vstupenky na městské kulturní pořady. Na kartu je možné půjčovat si knihy ve všech pěti plzeňských univerzitních knihovnách.

Nabídku karet ISIC a SCHOLAR doplňují kombinované karty - Plzeňská karta ITIC pro učitele a Plzeňská karta ALIVE pro mladé od 12 do 26 let.

PLZEŇ JEDNÁ S DALŠÍMI MĚSTY

V Plzni zavedli i tzv. Plzeňskou jízdenku pro turisty, která stojí 100 korun. "Byl to zárodek turistické karty, která byla uvedena na trh 15. června a stojí 360 korun nebo 600 korun, 100 korun činí manipulační poplatek. Jde o nepersonifikovanou kartu bez fotky a osobního čísla - pro turisty nebo pro uživatele MHD, kteří si nepřejí nikomu svěřovat osobní data. Ale nelze ji použít pro předplatné, pouze pro jednotlivé jízdy. S ní je spojen bonusový program slev, do kterého se zapojí 60 subjektů - hotely, restaurace, plavecký bazén v Plzni, ZOO, hrady a zámky, vleky, například v Bavorském lese. Slevy činí 10 až 100 procent, to v případě první návštěvy fitness centra. V ceně je zahrnuto jízdné na tři dny v plzeňské MHD," dodává Michal Kraus, ředitel Plzeňských městských dopravních podniků.

Jak již bylo uvedeno, chystá se zavedení samoobslužných zón, kde bude možno dobít Plzeňskou kartu z bankovní karty . "Na tento projekt jsme získali dotaci ze strukturálních fondů Evropské unie v rámci Společného regionálního operačního programu. K evropským 26 miliónům korun město na projekt přidá dalších asi 11 miliónů," říká Michal Kraus. Celý projekt stál zatím 90 miliónů korun.

Plzeň usiluje o to, aby se projekt rozšířil i do jiných měst. Jedná již například s Pardubicemi, Libercem, Hradcem Králové, Pískem a Českými Budějovicemi. "Jde nám o propojení služeb, aby pro všechna města sloužilo jen jedno zúčtovací centrum. Pak by poplatky byly o polovinu nižší, než si účtují bankovní zúčtovací centra za transakce s platebními kartami," tvrdí ředitel Michal Kraus s tím, že zatím se poplatky neúčtují.

Plzeňskou kartu vlastní nyní už 150 tisíc obyvatel města a okolí.

HLAVNÍ MĚSTO CHYSTÁ KARTU PRAŽANA

Podobný projekt připravuje nyní i Praha. Každá městská karta bude opatřena čipem. Lidé s ní budou moci platit za služby, zkontrolovat, jak se vyřizuje jejich žádost na magistrátu, rezervovat si hodinu v sauně, nahlédnout do zdravotních záznamů. Později se ke kartě navážou i finanční transakce.

První čipové karty se měly začít rozdávat už letos na podzim. V prvním roce si univerzální kartu Pražana vyzkoušejí středoškolští a vysokoškolští studenti při návštěvě knihoven nebo řidiči v placených zónách pro parkování.

"V pilotním projektu budeme vychytávat chyby, naplno by se měl rozběhnout do roku 2010," doplnil ředitel odboru informatiky Magistrátu hlavního města Prahy Ivan Seyček. Aplikace systému by měla činit 1,38 miliardy korun. Karta bude zpočátku pro Pražany zdarma, až se zvýší počet služeb, bude se za ni platit.

ALENA ADÁMKOVÁ

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down