01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Počin českého investora je inspirativní

I když je Klášterec nad Ohří známý zejména výrobou tradičního thunovského porcelánu, v současnosti se jeho chloubou stává i Průmyslový park Verne. Průmyslová zóna o rozloze 142 hektarů se nachází na území bývalé obce Vernéřov. Je největší v okrese Chomutov a druhá největší v České republice....

I když je Klášterec nad Ohří známý zejména výrobou tradičního thunovského porcelánu, v současnosti se jeho chloubou stává i Průmyslový park Verne.

Průmyslová zóna o rozloze 142 hektarů se nachází na území bývalé obce Vernéřov. Je největší v okrese Chomutov a druhá největší v České republice. Důležité však je, že v minulém roce zde zahájil výrobu první ze zahraničních investorů a letos v srpnu k němu přibyl dokonce první český výrobce.

Poloha a vybavení zóny

Zastupitelstvo města schválilo územní plán průmyslové zóny již v roce 1998 a poté stanovilo zásady pro výstavbu jednotlivých objektů. K využití bylo vybráno území bývalé obce Vernéřov vzdálené necelé dva kilometry od Klášterce nad Ohří.

"Vybudováním průmyslového parku se město rozhodlo řešit problém vzrůstající nezaměstnanosti v regionu. Pro investory má výhodnou polohu, leží přímo na mezinárodním silničním tahu Liberec - Cheb a na komunikaci E 442/13 mezi lázeňským městem Karlovy Vary a okresním městem Chomutov. Významná je také blízkost německých hranic. Pouze 2,5 km je daleko na železniční stanici s překladištěm. Letiště pro malá osobní letadla v Karlových Varech je vzdáleno 40 km, pražské mezinárodní letiště 100 km a vodní překladiště ROLA v Lovosicích 75 km," vyjmenovává výhody polohy nové průmyslové zóny starosta města Klášterce nad Ohří Ing. Zdeněk Šroubek.

Při přípravě návrhu bylo nutné dbát i na citlivé umístění průmyslové zóny do krajiny Krušných hor. Zásadní podmínkou bylo, že zastavěná plocha nesmí zabírat více než 70 % celkové rozlohy včetně komunikací a zpevněných ploch a ostatní plochy musí být osázeny zelení. Výška objektů byla omezena na 9 metrů.

Průmyslová zóna je vybavena kompletní technickou infrastrukturou. Základem je páteřní komunikace s křižovatkami pro napojení cest k výrobním závodům a s kruhovým objezdem. Nechybí zde vodovod, kanalizace, elektroinstalace, plynovod, horkovod, veřejné osvětlení a telefonní přípojky.

"Vybudování infrastruktury město financovalo částečně ze svého rozpočtu a z prostředků poskytnutých ze státního rozpočtu v rámci Programu na podporu rozvoje průmyslových zón. Velkou měrou se také podílel ČEZ, a. s., Praha, který daroval městu investice v hodnotě 80 mil. Kč. Celková investice na vybudování komunikací a inženýrských sítí je více než 130 mil. Kč, " zdůraznil starosta města.

Zahraniční firmy

Zajímavý původ má pojmenování a logo Průmyslového parku Verne. Připomínají nejen bývalou obec Vernéřov, nýbrž i slavného francouzského autora dobrodružných románů. Vysvětlení je jednoduché: jelikož výslovnost českého "ř" by byla pro zahraniční investory značně obtížná, objevilo se v názvu jméno spisovatele Julese Verna. Lomený oblouk, který je charakteristickým znakem loga, symbolizuje technický pokrok a propojení minulosti a budoucnosti.

Investorům se v areálu průmyslové zóny začíná dařit. V roce 2001 zde zahájila provoz belgická firma Pittsburgh Corning Česká republika, s. r. o., výrobce tepelné izolace z pěnového skla. Investice je rozdělena do dvou etap a v konečné fázi by firma měla zaměstnávat 175 lidí. V průmyslové zóně podnikají od letošního roku i další zahraniční firmy, konkrétně německá společnost Arian Naturdärme, producent a zpracovatel potravinářských střívek. Očekává se, že postupně poskytne práci asi 80 lidem. Dalších 120 osob našlo uplatnění ve společnosti Toyoda Gosei Systems Czech, s. r. o., dceřiné společnosti japonské Toyoty vyrábějící volanty a airbagy. Investiční záměr předpokládá, že česká pobočka zaměstná celkem 300 osob. To jsou investoři, kteří v průmyslové zóně již vyrábějí, další však výrobní haly staví nebo jednají o jejich výstavbě.

První domácí výrobce

V České republice je obvyklé, že v průmyslových zónách podnikají zejména zahraniční firmy. Jednou z výjimek je firma MK - mont z Klášterce nad Ohří, největší výrobce dekorativní světelné vánoční výzdoby měst a obcí v České republice. Společnost se pustila do budování svého výrobního objektu v polovině roku 2001. Koncem letošního srpna již proběhlo slavnostní zahájení provozu. V nové hale postavené na ploše 1,3 ha pracuje 22 lidí.

Výstavba byla sice finančně i organizačně velmi náročná, ale majitel firmy MK - mont Miroslav Kalina patří k těm podnikatelům, kteří dokázali překonat mnohé překážky provázející podobnou investici.

"Poháněl nás k tomu jediný důvod: konečně v klidu vyrábět ve svých prostorech a plně se věnovat našim zákazníkům. Vstříc nám vyšlo i zastupitelstvo města, které schválilo zásadu, že prvnímu českému investoru nabídne pozemek za symbolickou cenu. Navíc se nám podařilo získat dotaci ve výši 50 % investičních nákladů z programu Ministerstva pro místní rozvoj na podporu malého a středního podnikání v regionu. Výstavba objektu pohltila také většinu finančních prostředků získaných z naší dosavadní podnikatelské činnosti. I přes mnohé potíže máme radost z toho, že haly jsou hotové a výroba se úspěšně rozbíhá," vyjadřuje své pocity Miroslav Kalina.

K výrobnímu objektu patří také administrativní budova, jejíž součástí je předváděcí síň, kde návštěvníci mohou shlédnout veškerý sortiment firmy. V podnikové prodejně si zase mohou vybírat z celé nabídky výrobků světelné dekorativní techniky určené nejen pro města a obce, ale i pro individuální zájemce.

V průmyslovém parku v současné době budují své výrobní zázemí již tři české firmy. Zdá se, že počin společnosti MK - mont illuminations, s. r. o., je inspirativní.

"Fandím všem českým podnikatelům, kteří jsou ochotní podstoupit riziko takové investice. Pokud bych jim ale mohl něco poradit, tak hlavně to, aby se zaměřili na důkladnou přípravu investičního záměru, zejména na ekonomickou a výrobní stránku projektu. Pak může výstavba probíhat bez větších problémů," dodává majitel firmy MK - mont.

Příručka pro investora

Vzhledem k narůstajícímu zájmu o podnikání v průmyslové zóně připravuje město další plochy. "Nejdříve je třeba vyřešit majetkoprávní vztahy k pozemkům a zpracovat projektovou dokumentaci na výstavbu dalších etap inženýrských sítí. Páteřní komunikace ve směru na horské městečko Vejprty, která je důležitá pro nově připravované lokality, je již vybudována a připravena k užívání," uvedla Ing. Kateřina Mazánková, vedoucí odboru a rozvoje městského úřadu v Klášterci nad Ohří.

V letošním roce město vydalo Příručku investora, ve které podrobně seznamuje s legislativními záležitostmi (daňovou soustavou, stavebním řádem, katastrem nemovitostí apod.), dále podrobně informuje o lidských zdrojích v regionu a také o pravidlech týkajících se investičních pobídek a zásad pro investory v Průmyslovém parku Verne. "Tato příručka byla vypracována po čtyřleté osobní zkušenosti se zahraničními a tuzemskými zájemci o investování v České republice ve spolupráci s vládní agenturou CzechInvest. Publikace je v trojjazyčné verzi a je srozumitelná pro širokou veřejnost. Obsahuje kontaktní adresy na důležité úřady a organizace, se kterými může přijít potenciální investor do kontaktu," řekla Ing. Kateřina Mazánková.

S přílivem investorů budou v průmyslové zóně přibývat nové pracovní možnosti - nejen pro obyvatele z Klášterce nad Ohří, ale i z okolních měst a obcí. Vedení města předpokládá, že v Průmyslovém parku Verne vznikne v příštích letech až 3000 pracovních míst. Pro region Chomutovska potýkající se s vysokou nezaměstnaností to jistě není zanedbatelné číslo.

- ls -

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down