01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

"Počítačově gramotná" je už polovina úředníků: Jde o úspěch?

Vyjdeme-li z výsledků rozsáhlého průzkumu informační gramotnosti, který v loňském roce provedla pro Ministerstvo informatiky společnost STEM/MARK, pak na tom úředníci ve srovnání s jinými profesemi nejsou špatně. Přesto se neobejdou bez dalšího vzdělávání v počítačových dovednostech.

Zatímco pro jiné oblasti vzdělávání existují vzdělávací programy atestované Ministerstvem vnitra, při školení svých zaměstnanců v počítačové gramotnosti úřady nejsou ničím omezeny: Mohou dát přednost vlastním školitelům, vybrat si z nabídky profesionálních školicích organizací, použít prezenční kursy, stejně jako e-learningovou formu výuky nebo jejich kombinaci.

Ve zmíněném průzkumu dvě třetiny produktivní populace ve věku 18 až 60 let deklarovaly schopnost využívat počítač alespoň na zcela základní úrovni. Ve skutečnosti se však ukázalo, že počítačově gramotná je pouze čtvrtina produktivní populace (26 %). Pojem počítačové gramotnosti v průzkumu představoval schopnost pracovat s nejčastěji využívaným programovým vybavením a schopnost používat internet ke komunikaci, vyhledávání a zpracování informací.

"NEJTĚŽŠÍ" JE TABULKOVÝ PROCESOR A INTERNET

Ze šesti oblastí zkoumané počítačové gramotnosti (pojmy z IT, ovládání PC, textový editor, tabulkový procesor, internet, grafika) měli respondenti v průměru největší problémy s tabulkovým procesorem a internetem, zatímco nejlépe byli hodnoceni za ovládání PC. Průzkum díky účasti více než 16 tisíc lidí umožnil i srovnávat znalosti různých věkových, demografických a socioprofesních skupin. Pro mnohé s ohledem na velké množství prostředků investovaných do internetizace škol možná překvapivě dopadli učitelé základních a středních škol, kteří dosáhli počítačové gramotnosti pouze v 33 procentech. Možná letos by již uspěli lépe, protože od té doby mnozí prošli počítačovými kursy, nicméně sotva by dotáhli odstup za úředníky, z nichž už loni bylo počítačově gramotných 45 %.

Ani tento relativně příznivý výsledek úředníků však není dostatečný s ohledem na stále stoupající nároky na ně, pokud jde o práci s počítači. Jak těmto nárokům dostát? Pro některé mohou být řešením e-learningové kursy, umožňující studovat na dálku v libovolném čase a individuálním tempu. Například by mohli vyzkoušet bezplatné e-learningové kursy, které od poloviny letošního ledna spustil Portál veřejné správy (http://portal.gov.cz).

NA DÁLKU - A BEZPLATNĚ

Nabídky portálu již využilo 6800 zaregistrovaných uživatelů. Největší zájem byl o kursy Databáze - Access a Správa souborů - Windows. Uživatel si po úspěšném dokončení každého kursu může vytisknout "osvědčení", které jej opravňuje získat další možné slevy při studiu, například po úspěšném absolvování nejméně čtyř počítačových kursů je to oficiální certifikace ECDL (European Computer Driving Licence (k tomu více viz www.ecdl.cz) za výrazně zvýhodněnou cenu.

S e-learningovými kursy má zkušenosti také společnost DIGI TRADE, která je má ve své rozsáhlé nabídce kursů určených pro běžné uživatele i počítačové profesionály. "Naši zákazníci je většinou používají jako doplněk k prezenčnímu studiu," říká vedoucí školicího střediska Marie Janouchová. "Jako výhoda e-learningu se uvádí možnost studia podle vlastních časových možností. Ale paradoxně se často stává, že si lidé spíš vyčlení čas na prezenční studium, kde je pak nikdo neruší, zatímco u e-learningu je spíše někdo vyruší - ať už v práci, nebo doma. Máme tu zkušenost, že e-learningový kurs po-užijí většinou pro získání základních znalostí před klasickým kursem, anebo naopak pro prohloubení znalostí z prezenčního kursu."

ZNALOSTNÍ AUDIT SE VYPLATÍ

Poslední dobou velmi roste zájem o znalostní audit. S jeho pomocí organizace předem zjistí konkrétní znalosti svých zaměstnanců a podle výsledků pak DIGI TRADE rozdělí pracovníky do skupin se stejnými znalostmi a připraví kursy pro ně přesně na míru. "Zpravidla se tak ušetří zhruba třetina času a tím i prostředků proti normálnímu katalogovému kursu," uvádí Marie Janouchová. Navíc u těchto kursů poskytuje DIGI TRADE garanci kvality - v případě, že by z výsledku výstupního znalostního auditu nebyl zřejmý nárůst znalostí po absolvovaném školení, má posluchač možnost zdarma absolvovat veřejný kurs ve společnosti DIGI TRADE.

Že by se v kursech úředníci projevovali nějak specificky ve srovnání s účastníky z jiných profesí, to se Marii Janouchové nezdá. Obvykle však lze poznat, když organizace, z níž jsou účastníci kursů, má program vzdělávání, kde jsou pracovníci motivováni k dosažení co nejlepších výsledků v závěrečném znalostním auditu nebo dokonce ke složení mezinárodně uznávaných zkoušek. Zaměstnanci těchto firem jsou výrazně zvídavější, snaží se využít daného času, aby se dozvěděli a naučili co nejvíce.

Nabídka počítačových kursů na našem trhu je rozsáhlá. Kdo si zvykl pro vyhledávání akreditovaných vzdělávacích kursů pro veřejnou správu používat užitečný portál www.urednik.cz, ten zde v případě počítačových kursů neuspěje. Ty totiž portál nenabízí, protože tato kategorie akreditována není. Je proto třeba vyzkoušet služby internetových vyhledávačů nebo katalogů. Rozhodně by však investice do zvyšování počítačové gramotnosti neměly zůstávat až na posledním místě. Jinak se prostředky věnované na nákup počítačů a pořízení programů nezhodnotí dostatečně efektivně.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down