Podle průzkumu Sdružení místních samospráv ČR navyšují obce rozpočty kvůli cenám energií. Zajímají se též o výstavbu vlastních zdrojů

V příštím roce počítá se zvýšením rozpočtu kvůli cenám energií minimálně 40 procent obcí. Přes deset procent jich navýší rozpočet už letos. Čtvrtina obcí se zajímá o výstavbu vlastního zdroje energie. Vyplývá to z průzkumu Sdružení místních samospráv ČR, do něhož se zapojilo 700 obcí.

Zastupitelé obcí nejčastěji předpokládají, že jim výdaje za energie stoupnou v rozmezí 15 až 30 procent, v některých obcích ale očekávají, že zaplatí až trojnásobek současné částky. Týká se to především obcí, které odebíraly energie od dodavatelů, kteří ukončili činnost. Od těchto dodavatelů odebíralo energie podle průzkumu sedm procent obcí. Dvě třetiny obcí odebírají energie od větších dodavatelů, kteří jsou zároveň tzv. dodavateli poslední instance.

V příštím roce počítá s navýšením rozpočtu minimálně 40 procent obcí. Toto číslo se ale spíše zvýší, protože v téměř polovině obcí o tomto tématu zastupitelé ještě nejednali.

I vzhledem k vyšším cenám energií má nyní čtvrtina obcí zvýšený zájem o pořízení vlastního zdroje energie. V 25 obcích, které se zapojily do průzkumu, už tento proces spustili.

Přibližně před rokem jsme začali řešit instalaci solárních panelů na střechu naší školy. Evidentně jdeme správnou cestou, spočítali jsme si, že při současných cenách energií bude návratnost investice velmi rychlá,“ říká například Zdeněk Dvořák, starosta Dolní Cerekve na Vysočině.

Osazení střech obecních budov, jako jsou školy, kulturní domy, úřady nebo čistírny odpadních vod, solárními panely je efektivní způsob, jak obce zvýší svou energetickou soběstačnost. Úspory za energie přináší také instalace nového veřejného osvětlení, které má nižší spotřebu a intenzitu svícení lze v různých denních dobách i v konkrétních ulicích podle potřeby regulovat.

Inspiraci z obcí, které už takové projekty uskutečnily, a pomoc se samotnou realizací nabízíme samosprávám díky naší platformě Obec 2030. Příkladů řešení, která šetří rozpočet i životní prostředí, máme už desítky z celé republiky,“ říká Eliška Olšáková, předsedkyně SMS ČR.

SMS ČR pomáhá obcím snižovat náklady na energie i prostřednictvím centrálního nákupu na energetické burze. „Energie nakupujeme centralizovaně už od roku 2013. Vnímáme to jako servis pro naši členskou základnu,“ říká starostka Hořiněvsi a členka rady SMS ČR Jana Kuthanová.*

 /zr/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down