01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podniky a regiony musí spolupracovat

Na Evropském týdnu regionů a měst 8. až 11. října v Bruselu (viz MO č. 11, str. 4) často zaznělo, že by místní politici neměli strategii regionálního rozvoje tvořit sami a od zeleného stolu. Do strategického plánování se musí zapojit všechny složky včetně veřejnosti a místních podniků a...

Na Evropském týdnu regionů a měst 8. až 11. října v Bruselu (viz MO č. 11, str. 4) často zaznělo, že by místní politici neměli strategii regionálního rozvoje tvořit sami a od zeleného stolu. Do strategického plánování se musí zapojit všechny složky včetně veřejnosti a místních podniků a podnikatelů. Zkušenosti privátní sféry mohou být užitečné nejen při plánování rozvoje, ale také při zpracování takových projektů, které by mohly být nejvhodnější cestou ke zvolenému cíli.

Má takové projekty Česká republika? Jeden určitě ano. Do užšího výběru, nominaci na cenu Evropský regionální šampion, se v kategorii Zaměstnanost, probojoval projekt Svazu českých a moravských výrobních družstev nazvaný Sociální spolupráce, sociální podnik. I tak je ale co dohánět, možná se i učit. Do užší nominace - tří projektů v každé z deseti kategorií, se probojovaly hlavně regiony zemí bývalé EU 15. Nejvíce bodovaly Velká Británie (7 nominovaných projektů), Rakousko a Itálie (po 4 projektech). U oceněných projektů se hodnotí nejen přínos v podobě tvorby pracovních míst a inovační posun, nýbrž také jejich záběr a regionální spolupráce. Rakousko se například do užší nominace dostalo v kategorii Energetika s projektem monitorování znečištění ovzduší ve střední Evropě a tento širší záběr má i jeho projekt nominovaný v kategorii Doprava. O vítězích jednotlivých kategorií budou nyní rozhodovat odborníci z Výboru regionů, vítěze vyhlásí 27. listopadu.

Přestože pořadatelé Open Days zdůrazňovali význam spolupráce regionů a podnikové sféry, mnoho příkladů nepředvedli. Poměrně bouřlivý potlesk nicméně následoval po vystoupení šéfa General Electric Ferdinanda Becalli-Falca, který zmínil příklad své firmy, když vybírala místo pro technické centrum. Chtěla Německo, ve hře byla tři města. Vybrala Mnichov, přestože byl nejdražší. Rozhodla nejlepší infrastruktura a to, že je tam technická univerzita. "Podniky a regiony musí spolupracovat. Pokud budou regiony dělat politiku podporující přeshraniční spolupráci, mohou podnikům pomoci odstranit mnohé bariéry, které dnes brání skutečně volnému pohybu zboží, pracovních sil i služeb."

Zaměstnavatelé a představitelé byznysu věří, že současná politika soudržnosti přispěje k ekonomické integraci Evropské unie. Konkrétním příkladem spolupráce, navíc na transregionální úrovni, je nedávno založená Evropská podnikatelská platforma (EEP). Na dobrovolné bázi a pro rozvoj komunikačních sítí ji letos v březnu založilo devět nadnárodních, většinou IT firem a sedm regionů. Jedním z nich je Plzeňský kraj. Koordinátorem je momentálně britský region East Midlands, ale členové se budou stejně jako v EU v tomto "předsednictví" střídat.

"Partnerství a přeshraniční spolupráce může vytvořit síť klastrů, které budou mobilizovat dosud nevyužitý lidský potenciál tohoto regionu. I když zejména nové státy Evropské unie stále ještě potřebují finance na budování infrastruktury, je třeba začít i s podporou pro zvyšování konkurenceschopnosti," konstatovala evropská komisařka Danuta Hübnerová.

BLANKA RŮŽIČKOVÁ

Brusel

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down